بدعهدي واشنگتن در برجام/ خدعه جديد آمريکا براي ادامه تحريم ها عليه ايران

زرگنمایی: :  
 

خبرگزاري آريا- آمريکا خدعه جديدي را براي فرار از تعهدات خود در برجام به کار گرفته است.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا، وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد: ايران براي برخورداري از فرصت هاي پس از برجام بايد برنامه موشکي اش را متوقف کند.
استفان مال هماهنگ کننده ارشد وزارت خارجه آمريکا در برجام گفت: برداشتن تحريم هاي ثانويه مرتبط با هسته اي، باعث ايجاد مسير جديد براي ايران شد، اما ايران نيز بايد در دنبال کردن اين مسير، تصميماتي بگيرد.
هماهنگ کننده ارشد وزارت خارجه آمريکا در برجام با متهم کردن ايران به حمايت از تروريسم گفت: ايران براي برخورداري کامل از فرصت هاي اقتصادي ايجاد شده، بايد آزمايش هاي موشکي و حمايت از تروريسم را متوقف کند.

سناي امريکا به دنبال دارايي هاي ايران
رئيس کميته بانکداري مجلس سناي آمريکا درنشست اين کميته با عنوان فهم نقش تحريم ها در توافق ايران بار ديگر ايران را به حمايت از تروريسم متهم کرد.
در حالي که با بدعهدي و خدعه امريکايي ها، ايران نتوانسته به پول هايش در بانک هاي خارجي دسترسي کامل داشته باشد، سناي امريکا تلاش مي کند بافضاسازي هاي برنامه ريزي شده، هم مانع از دسترسي ايران به پول هايش شود و هم اينکه بر نحوه عملکرد اقتصادي ايران نظارت داشته باشد.
در نشست کميته بانکداري سناي امريکا، ريچارد شبلي گفت: ايران با استفاده ازمنابع مالي حاصل از توافق به گروههاي تروريستي کمک مي کند که از جمله آنها مي توان به حزب الله اشاره کرد.
سناتورشلبي مدعي شد: از اين منابع مالي همچنين براي سرمايه گذاري بيشتر در برنامه موشک هاي بالستيک ايران استفاده مي شود که مي تواند از آن همچون مسيري باريک براي فعاليت هاي محدود هسته اي استفاده کند.
شلبي همچنين ادعا کرد: با توجه به اين تهديدها و ديگر تهديدهاي جدي که ايران آشکارا بر ادامه آن اصرار دارد، دولت آمريکا بايد براي باز تحميل اقدام هاي تنبيهي ضد ايران اقدام و دوباره تحريم هاي شديد اقتصادي ضد ايران را اجرا کند.

واشنگتن تحريم هاي اصلي ايران را تغيير نداده است
معاون وزير خزانه داري آمريکا گفت: واشنگتن تحريم هاي اصلي ايران را تغيير نداده و اين تحريم ها همچنان پا برجاست.
آدام زوبين، معاون وزير خزانه ‌داري آمريکا بابيان اينکه توافق نامه هسته اي در چارچوب منافع ملي آمريکا صورت گرفته است افزود: واشنگتن قصد آزاد کردن مبادلات چرخه دلار براي تهران را ندارد.
اين در حالي است که کارشناسان مي‌گويند با توجه به سلطه دلار در مبادلات خارجي، ايران بدون دسترسي محدود به آنچه در اصطلاحات بانکداري «چرخه دلار» (U-Turn) خوانده مي‌شود، امکان برخورداري از آثار رفع تحريم‌هاي هسته‌اي را نخواهد داشت.
منظور از مبادلات چرخه دلاري، استفاده بانک‌هاي ايراني از خدمات دلاري بدون ارتباط مستقيم با نظام بانکي آمريکا است.
تا قبل از سال 2008 بانک‌هاي ايراني با واسطه بانک‌هاي خارجي (مانند بانک‌هاي سوييسي) مجاز به استفاده از اينگونه مبادلات بودند، اما واشنگتن از نوامبر آن سال استفاده بانک‌هاي ايراني از اين خدمات را ممنوع اعلام کرد.
زوبين  که در نشست استماع کميته امور خارجي مجلس نمايندگان آمريکا با حضور «استفان مول»، هماهنگ‌کننده آمريکايي اجراي برجام صحبت مي‌کرد، گفت: ما درباره ماهيت تهديدهاي غيرهسته‌اي ايران آگاه هستيم.
ما به اين تهديدها با استفاده از طيفي از ابزارهاي در دسترسمان – از جمله اجراي تحريم‌هاي فعلي و قرار دادن نفرات و گروه‌هاي جديد در فهرست تحريم‌ها در مواقع مقتضي- پاسخ خواهيم داد.
زوبين، همچنين به چالش‌هاي پيش روي ايران براي انجام مبادلات بانکي اشاره کرد و با نقل اظهارات باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا که تهران را به انجام اقداماتي که سرمايه‌گذاري را در اين کشور غيرامن مي‌کنند، متهم کرد.

مانع تراشي آمريکا در تجارت انرژي با ايران
تحريمهاي بانکي آمريکا همچنان مانع معاملات نفتي ايران مي شود؛ بنابر اين لغو تحريمهاي آمريکا تنها بر روي کاغذ بوده است.
پايگاه اينترنتي آنتي وار نوشت وزارت خزانه داري آمريکا با افتخار به کنگره اعلام مي کند همچنان مانع از تجارت ايران بر پايه دلار مي شود و بانکهاي خارجي را که با واشنگتن ارتباط دارند از ترس اقدامات تلافي جويانه آمريکا از معامله با اين کشور باز مي دارد.  
بر اساس اين گزارش، هر چند وزير امور خارجه آمريکا تأکيد مي کند تحريمهاي آمريکا مانع تعامل تجار اروپايي با ايران نخواهد شد اما گزارشهاي اخير از آن حکايت دارد که مشکل همانند هميشه باقي است و بيشتر بانکهاي اروپايي همچنان از تهديدات آمريکا مي هراسند.
 قرار بود توافق هسته‌اي گروه پنج به علاوه يک که در ماه ژانويه تحريمهاي ايران را لغو کرد، حدود 100 ميليارد دلار از دارايي هاي توقيف شده ايران را آزاد کند و به شرکتهاي غربي اجازه دهد به منظور نوسازي صنعت نفت ايران و زيرساختهاي اقتصادي اين کشور قراردادهاي بزرگي به امضا رسانند.  
اکنون مشکل اينجاست که لغو تحريمهاي آمريکا تنها بر روي کاغذ بوده است و وزارت خزانه داري آمريکا با افتخار به آمريکا ، همچنان مانع تراشي مي کند  
بيشتر دارايي‌هاي آزاد نشده ايران در بانکهاي خارجي دور از دسترس باقي مانده‌ است و درحالي که شرکتهاي اروپايي براي انعقاد قراردادهاي پر منفعت صف بسته اند، مقامات اتحاديه اروپا شاکي اند که سازش ناپذيري آمريکا مانع از به نتيجه رسيدن بسياري از قراردادها مي شود.
شرکت نفتي بزرگ توتال اس. اي يکي از معدود شرکتهايي است که تاکنون با شرکت ملي نفت ايران قراردادي را به امضا رسانده اما نتوانسته است از نظام بانکي معمول براي تأمين بودجه پروژه بهره گيرد زيرا بانک بي. ان. پي پاريباس هنوز جريمه چند ميليارد دلاري قبلي آمريکا به علت معامله اين بانک با ايران را به خاطر دارد.

ايران و گروه 1+5 تيرماه امسال به توافقي براي پايان دادن به يک دهه تنش بر سر برنامه هسته‌اي ايران رسيدند که قرار است در ازاي ايجاد برخي محدوديت‌ها در اين برنامه، تحريم‌ها عليه ايران را رفع کند.
ايران به تمامي تعهدات خود پايبند مانده، اما قوانين پيچيده تحريمي آمريکا موجب شده ايران نتواند اثرات رفع تحريم‌ها را احساس کند.  

1 دیدگاه;

  1. Beyonce گفته:

    zegt:Beste LailaBedankt voor je reactie en graag gedaan In dit artikel lees je tips om je niet meer schuldig te voelen:De cursus behandelt uitgebreid alle facetten van relaties met anderen, inclusief:- Je niet meer schuldig voelen.- Omgaan met kritiek.- Omgaan met verwijten of matueilanips.- Jezelf blijven in je relaties.- Wanneer je afstand moet nemen van anderen en hoe je dat het beste doet.Met vriendelijke groet,Frank

Top