سفر روحانی به آمریکا قطعی شد

عاون اول رئیس جمهور با تاکید‌ بر پیگیری جدی «بدعهدی‌های برجامی» آمریکا، از شرکت رئیس‌جمهور در هفتادویکمین اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل خبر داد.
به گزارش خبرنگار پارسینه، اسحاق جهانگیری امروز یکشنبه از شرکت رئیس‌جمهور در هفتادویکمین اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل خبر داد.

گفتگوی تلفنی 20 دقیقه‌ای حسن روحانی و باراک اوباما و دست دادن محمدجواد ظریف – البته اتفاقی به روایت وزیر امور خارجه – با رئیس جمهور آمریکا از حواشی حضور هیات ایرانی در مجمع عمومی سازمان ملل از سال 92 تاکنون بوده که جنجال‌های بسیاری در داخل و خارج به پا کرد.

در این میان، آیا اوباما-روحانی در سال پایانی فعالیت خود برنامه رویارویی دارند؟ هنوز کسی به این پرسش پاسخی نداده است و باید منتظر ماند و دید سرانجام چه اتفاقی قرار است رخ دهد؟

معاون اول رئیس جمهور در ادامه همچنین اعلام کرد: و گفت: آقای روحانی به ونزوئلا نیز سفر خواهد کرد. وی افزود: از آنجا که ریاست ایران بر جنبش غیرمتعهدها در حال اتمام است و باید ریاست این جنبش به ونزوئلا تحویل داده شود، رئیس جمهور تصمیم گرفته است با حضور در اجلاس جنبش غیرمتعهدها در ونزوئلا، ریاست این جنبش را به این کشور تحویل دهد.

جهانگیری اظهار داشت: احتمالا آقای رئیس جمهور به یکی دیگر از کشورهای امریکای لاتین نیز سفر خواهد کرد.

شانزدهمین نشست سران جنبش غیرمتعهدها شهریور 91 در تهران برگزار و ریاست این جنبش از مصر به ایران منتقل شد.هفدهمین نشست نیز در ونزوئلا برگزار می‌شود و ایران ریاست این جنبش را به کشور میزبان تحویل خواهد داد.

جنبش غیرمتعهدها بزرگ ترین سازمان بین المللی بعد از سازمان ملل متحد است و در حال حاضر 120 کشور از آسیا، امریکای لاتین و اروپا در این جنبش عضویت دارند و دو سوم از اعضای سازمان ملل را تشکیل می دهد.

«بدعهدی‌های برجامی» آمریکا باید به صورت جدی دنبال شود

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به «بدعهدی‌های برجامی» امریکا، گفت: دولت، وزات امور خارجه و سایر بخش‌ها به این موضوع واقف هستند که طرف‌ مقابل بدعهدی دارد و باید حتما به صورت جدی آن را دنبال کنیم.

اسحاق جهانگیری افزود: مهم ترین کمک برجام این بود که فرصتی ایجاد کند تا بتوانیم از این فرصت برای حل مشکلات مهم و پیشرفت اقتصادی کشور استفاده کنیم و ما هم در حال بهره‌برداری از این فرصت هستیم.

وی درباره ششمین جلسه هیئت نظارت براجرای برجام نیز گفت: روسای جمهور و مجلس نیز در این هیئت عضو هستند و اگر گزارشی درباره «بدعهدی‌های برجامی» امریکا بوده، در آنجا مطرح شده است و ان شاءالله تصمیم‌گیری و عمل می‌کنند.

پیشتر علی‌اکبر ولایتی عضو هیئت نظارت بر اجرای برجام در مصاحبه با خبرنگار ما از برگزاری ششمین جلسه این هیئت خبر داده و گفته بود: «بدعهدی‌های امریکا در اجرای برجام» از جمله محورهای جلسه هیئت نظارت بر اجرای برجام خواهد بود.

این نشست پنجشنبه گذشته برگزار شده بود.

برچسب ها :

موضوعات مرتبط

Top