بزرگداشت شهریار در تالار وحدت

گزاری آیین بزرگداشت استاد شهریار در تالار وحدت تهران
تهران-ایرنا- دبیر کنگره ملی روز شعر و ادب گفت: این کنگره 27 شهریورماه به مناسبت بزرگداشت استاد شهریار در تالار وحدت تهران برگزار می شود.
[برگزاری آیین بزرگداشت استاد شهریار در تالار وحدت تهران]

به گزارش خبرنگار ایرنا، اصغر فردی روز چهارشنبه در نشست خبری با اشاره به برگزاری کنگره ملی روز شعر و ادب و بزرگداشت استاد شهریار به همت بنیاد شهریار در تهران، افزود: این بنیاد قصد دارد با حمایت نهادهای رسمی و دولتی آیین تجلیل از استاد شهریار و سایر شاعران اقوام مختلف کشور را که تجلی بخش ادبیات ایران بودند را برگزار کند.
وی اضافه کرد: کنگره ملی روز شعر و ادب، بزرگداشت استاد شهریار 27 شهریورماه ساعت 15:30 با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولان فرهنگی در تالار وحدت برگزار می شود.
دبیر کنگره ملی روز شعر و ادب گفت: در این برنامه ارکستر سمفونیک قطعات «حالا چرا» و «ای وای مادرم» از اشعار استاد شهریار و آهنگسازی روح الله خالقی را اجرا خواهند کرد.
فردی با اشاره به دعوت از خانواده استاد شهریار برای حضور در این مراسم اظهار کرد: در چنین روزی بزرگداشتی برای استاد شهریار در تبریز برگزار می شود اما ترجیح ما این است که برگزاری چنین مراسمی تنها در تبریز خاصیت ملی اش را از دست می دهد که به عقیده من آیین بزرگداشت استاد شهریار باید به صورت ملی در تهران و شهرهای دیگر هم برگزار شود.
وی با بیان اینکه برای هر مناسبتی در تقویم رسمی کشور، روزی مقرر شده، گفت: برای بزرگداشت شعر فارسی روزی مقرر نشده بود که سال های گذشته کانون های مسئول 27 شهریورماه روز وفات استاد شهریار را به نام روز شعر و ادب نامگذاری کردند.
دبیر کنگره ملی روز شعر و ادب با بیان اینکه متاسفانه اشعار شهریار در چند سال اخیر مورد توجه قرار نگرفته، اظهار کرد: با برگزاری کنگره روز ملی شعر و ادب و آیین بزرگداشت استاد شهریار سعی کردیم، این روز را به نهادهای مسئول حکومتی و رسمی یادآوری کنیم تا برای آن تمهیداتی بیندیشند.
فردی با اشاره به ویژگی های شعر استاد شهریار اظهار کرد: اشعار شهریار مملو از مفاهیم و معارف مذهبی، خداشناسی، ولایت مداری، تدین، ایرانیت، وحدت ملی و چکیده تعالی و معارف قرآن و شعر هزار ساله فارسی است و بسیاری از افراد در مناسبت های مختلف با اشعار این شاعر مانوس بودند.
وی تقارن انقلاب اسلامی با اشعار استاد شهریار را موضوع بسیار مبارکی دانست که با منویات نظام همدلی می کند.
فردی با بیان اینکه استاد شهریار بیش از همه شاعرانی که به عنوان شاعر انقلاب شناخته شدند، شعر سروده، گفت: شهریار متعلق به نظام ما است و باید اهتمام بیشتری نسبت به شناخت او شود.
دبیر کنگره ملی روز شعر و ادب افزود: شهریار مخاطبان بین المللی دارد بطوریکه اشعار او به یکصد زبان ترجمه و منتشر شده است.
فردی با بیان اینکه شهریار در زمان حیاتش نیاز به بزرگداشت نداشت، گفت: ما به شعر شهریار نیازمندیم چون شعر ایران در دوران افول و فراموشی است و دیگر دقایق ادبی به صورت کتاب منتشر نشده و در اختیار علاقه مندان قرار نگرفته است.
وی گفت: شهریار به سه زبان فارسی، عربی و آذری شعر می سرود که مقام معظم رهبری از او به عنوان حکیم شاعر یاد کرده اند.

** توضیح در مورد تاسیس بنیاد شهریار
فردی در این نشست با اشاره به چگونگی شکل گیری بنیاد شهریار در تهران گفت: پیشنهاد تاسیس این بنیاد سال های گذشته براساس جلساتی با شهردار تهران ارائه شد و دوستان ما در آذربایجان شرقی با شنیدن چنین خبری، بنیاد پژوهشی شهریار را در تبریز ایجاد کردند که برای تاسیس این بنیاد اختلاف نظرها و اعتراض هایی پیش آمد.
وی با بیان اینکه در گذشته هم بنیاد شهریار ایجاد شده بود، افزود: این بنیاد به دلیل نبود متخصصان ملغی شد و ما با احساس خلاء در این وضعیت، سعی کردیم موسسه ای را با عنوان بنیاد شهریار با مدیر عاملی مسعود جاور به ثبت برسانیم.
تهرام/7245//1348**

برچسب ها :

موضوعات مرتبط

1 دیدگاه;

Top