۱۲سال شهردار ۱۲سال افتخار تو سرباز رهبری دلگیر نباش این مردم ناسپاس دیری نخواهد پایید از تو خواهند خواست تا برگردی و شهرشان را دوباره آباد کنی

 

روشنگری مستند, [۲۳٫۰۷٫۱۷ ۱۵:۱۳]
[ Photo ]
12سال شهردار
۱۲سال افتخار
تو سرباز رهبری
دلگیر نباش
این مردم ناسپاس
دیری نخواهد پایید
از تو خواهند خواست
تا برگردی و شهرشان
را دوباره آباد کنی
ادامه در اینجا???

روشنگری مستند, [۲۳٫۰۷٫۱۷ ۱۵:۲۵]
را دوباره آباد کنی
تواز شهرداران برترجهانی
جزء ده شهردار برتر
در بین۸۰۰شهردار جهانی
تا کور شود هر انکه
نتواند دید
بزرگترین کتابخانه
خاورمیانه نگین علمی دنیاست
بگذار کوردلان نبینند
بزرگراه امام علی علیه السلام
ا ز شمال تا جنوب تهران
وبزرگراه آزادگان
از شرق تا غرب
و صدا ها بزرگراه
در شهر تهران
در کنار متروی تهران
که از ۷خط به ۱۲ خط ارتقا یافت
همه و همه بانام تو
سردار قالیباف
عجینند و بس

دکتر محمدباقر قالیباف در سال ۱۳۸۴ با رای شورای شهر تهران به عنوان هفتمین شهردار پس از انقلاب پایتخت برگزیده شد. قالیباف در همان دوران یک ساله فعالیتش توانست به فعالیت های عمرانی گوناگونی بپردازد که مهمترین اقدام وی در همان سال اول به پایان رساندن تونل ۲ کیلومتری رسالت بود که در اولین سال فعالیت مدیریتی او به بهره برداری رسید.

شفاف: دکتر محمدباقر قالیباف در سال ۱۳۸۴ با رای شورای شهر تهران به عنوان هفتمین شهردار پس از انقلاب پایتخت برگزیده شد. قالیباف در همان دوران یک ساله فعالیتش توانست به فعالیت های عمرانی گوناگونی بپردازد که مهمترین اقدام وی در همان سال اول به پایان رساندن تونل ۲ کیلومتری رسالت بود که در اولین سال فعالیت مدیریتی او به بهره برداری رسید. وی همچنین در سال ۱۳۸۷ برابر با سال ۲۰۰۸ میلادی از طرف سایت شهرداری‌های جهان به عنوان هشتمین شهردار برتر دنیا معرفی شد.

احداث روز شمار در پروژه های شهری و همچنین خوش قولی و وفای به عهد در افتتاح به موقع طرحها براساس زمان شمار، یکی از مهمترین ابتکارات و اقدامات قالیباف در مدیریت شهری تهران بود، امری که رضایت مردم را نیز درپی داشته است.

افتتاح بسیاری از طرحهای به جای مانده از گذشته یکی از مهمترین اقدامات قالیباف در مدت مدیریتش در شهرداری تهران محسوب می شود. سه پروژه برج میلاد، میدان رسالت و میدان کلاهدوز از جمله پروژه‌هایی بوده است که زمان اجرای آن‌ها بسیار طولانی شده بود و چندین شهردار برای اجرای آنها عوض شده بود، اما با هدایت تیم تحت امر قالیباف به بهره برداری رسید. قالیباف خود در خصوص تاخیر در اجرای یکی این طرحها می گوید: «۱۸ سال پیش به عنوان شهروند منطقه رسالت برای عبور و مرور مشکل داشتم و از همان زمان می‌گفتند، که قرار است برای این میدان کاری انجام شود. فکر نمی‌کردم که روزی خودم این زیرگذر را در میدان رسالت افتتاح کنم

اما نوع اقدامات و گستره فعالیتهای شهرداری در دوره مدیریتی محمد باقر قالیباف بگونه ای بوده که در این سالها برخی قالیباف را با غلامحسین کرباسچی از شهرداران سابق پایتخت مقایسه کرده اند. اما قطع به یقین باید گفت، کار قالیباف سخت تر از کرباسچی بوده است. چراکه کرباسچی در دوره ای شهردار تهران بود که رئیس جمهور وقت آیت ا… هاشمی رفسنجانی و وزیر وقت کشور جملگی حامی وی بودند و چیزی به اسم شورای شهر وجود خارجی نداشت.بنابراین او به تنهایی تصمیم می گرفت و اجرا می کرد. اما دوران مدیریت قالیباف بر شهرداری دورانی بوده که شورای شهر تهران مرکب از طیف های مختلف بوده اند و رئیس دولت نیز همکاری کمی را با نهاد شهرداری انجام و حتی در برخی موارد نیز پرداخت بدهی های خود به شهرداری را با مشکلات زیادی مواجه می نمود.

اما نوع خدمات مختلف شهرداری تهران تا به امروز بگونه ای بوده است که امروز مردم و شهروندان شهر تهران، حضور مدیریت شهری را در شئون و صحنه‌های مختلف زندگی روزانه احساس می‌کنند. اگرچه ترافیک در تهران هنوز آزاردهنده است، اما کیست که بتواند نقش موثر BRT (سامانه اتوبوس های تندرو) و توسعه شتابان حمل‌ونقل ریلی (مترو) علی‌رغم تمام فشارها و مشکلات را انکار نماید یا از کنار بزرگراه‌سازی‌های سریع بی‌تفاوت گذر کند؟

پروژه‌های نیمه تمامی چون برج میلاد و تونل رسالت که سال‌ها چون زخمی ناجور بر تن شهر مانده بودند با اتمام سریع و آبرومند، زینتی شدند برای شهر، شبکه سازی‌های اجتماعی در قالب غنچه‌های شهر، شهردار خانواده، شهردار مدرسه و … تعامل با شهرداری را به فرهنگ شدن نزدیک کرد و تعامل مثبت و عملگرایانه شهرداری با شورایاران، فرهنگ اداره شورایی شهر را شکوفایی بیشتری بخشید. شفاف سازی حساب‌های مالی، ساماندهی شرکت‌ها و موسسات پرتعداد تابعه شهرداری، افزایش سرانه فضاهای فرهنگی، تسریع روند توسعه جنوب تهران برای کم شدن فاصله شمال و جنوب، توسعه مبادلات بین‌المللی و برگزاری اجلاس شهرداران آسیایی، یافتن منابع سرمایه‌گذاری خارجی، توجه به هویت معنوی شهر و توسعه مسجد محور محلات، اهتمام به هویت محله‌ای و کارکردهای همبستگی ساز محلات نه به عنوان کالبد صرف که به عنوان مجموعه‌ای ذی‌روح و بالنده، توسعه ورزش شهروندی، پروژه های بلند پروازانه مانند تونل توحید و نیایش و صدر، افتتاح اولین آبنمای موزیکال کشور، افتتتاح سینما آزادی به عنوان بهار سینمای ایران، دریاچه چیتگر، پارک پرندگان و دهها و صدها پروژه ی عمرانی، خدماتی، فرهنگی دیگر و مواردی متعدد از این دست، نقاط افتخار آمیزی هستند که از رهگذر مساعی و همکاری میان شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران بدست آمده است.

اما نقش مؤثر و مهم شهردار تهران به عنوان مدیری اجتماعی، خلاق، الگو محور، جهادی ، علمی، پایبند به تجربیات موفق، بلندنگر و کارآمد در این موفقیت‌ها غیرقابل انکار است.

تجربه‌ شهرداری دکتر قالیباف، یکی از موفقترین تجربه‌های مدیریتی کشور در این سال ها به حساب می‌آید. از افتتاح برج میلاد که شاید بزرگترین پروژه عمرانی این نیم قرن حاضر باشد، تا افتتاح دهها تونل چندین ده کیلومتری و بزرگراههای شریان ساز در قلب پایتخت، توسعه پرشتاب شبکه مترو و خطوط حمل و نقل سریع و السیر در پایتخت؛ همه و همه گواهی بر این مدعا است.

شهر تهران از زمان روی کار آمدن شورای دوم شهرها و روستاها به صورت کاملا حرفه ای وارد فعالیت های ساخت و ساز و بهبود کیفیت برنامه های عمرانی خود شد. انتخاب دکتر قالیباف به عنوان یکی از شهرداران نمونه جهان (هشتمین شهردار برتر جهان در سال ۲۰۰۸ میلادی) و همچنین قرار گرفتن تهران در ردیف شهرهای زیبا و تمیز دنیا نشان دهنده تلاش بی وقفه ای مدیریت شهری در بهبود وضعیت پایتخت است و شاید امروز بتوان اظهار داشت که شهردار تهران از دیدگاه جهانیان نیز یک شهردار نمونه است.

بخشی از عمده ترین خدمات و فعالیتها و توانایی قالیباف در شهرداری تهران را در چند تصویر زیر مشاهده میکنید

 
مطالب مرتبط

 

موضوعات مرتبط

Top