***صالحی: نگرش خصمانه آمریکا مخالف متن و روح برجام است / این حرفا برای مردم آب و نون نمیشود آقای صالحی در انتظار تنبیه بزرگ از طرف مردم باشید

مشروح/در کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

صالحی: نگرش خصمانه آمریکا مخالف متن و روح برجام است

منبع تسنیم

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: نگرش آشکارا خصمانه دولت آمریکا و نیز سیاست‌های تخریبی و اقداماتی که با هدف تضعیف توافق هسته‌ای و جلوگیری از منافع مشروع ایران از اجرای کامل و بدون محدودیت آن صورت می‌پذیرد، مخالف متن و روح برجام است.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در شصت و یکمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: همه طرفهای توافق هسته‌ای باید انسجام آن را حفظ کرده و به آن متعهد باشند. همه طرفها بدون استثنا، باید در این زمینه پاسخگو بوده و هر یک از طرفها باید صادقانه به تعهدات خود پایبند باشد تا این توافق, بی‌عیب، در مسیر درست و عملیاتی باقی بماند.

صالحی در کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که از امروز در وین آغاز به‌کار کرده است, گفت: جمهوری اسلامی ایران، در چارچوب پیگیری برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود، بر زیرساختها و فن‌آوری در حال توسعه و همچنین نیروی انسانی جوان و بسیار مستعد خود در جهت تولید برق و نیز سایر کاربردهای صلح‌آمیز شامل سلامت و کشاورزی تکیه کرده است.

وی افزود: با عرضه برق هسته‌ای در سبد انرژی کشور از طریق بهره‌برداری از اولین واحد نیروگاه برق بوشهر، برنامه‌هایی برای افزایش سهم آن از طریق ساخت واحدهای دوم و سوم در دست اجرا بوده و همچنین گام مهمی به‌سوی کاهش گازهای گلخانه‌ای در سطح ملی برداشته شده است.

صالحی تصریح کرد: با عرضه انرژی هسته‌ای در مجموعه انرژی کشور و با بهره‌برداری کامل از واحد نخست نیروگاه اتمی بوشهر، برنامه‌هایی در جریان است تا از طریق ساخت دومین و سومین واحدهای نیروگاه سهممان افزایش بیابد و همچنین در صدد هستیم تا گام مهمی نیز در برابر کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در سطح ملی برداریم. علاوه بر آن محصولات رادیودارویی در سالهای اخیر به کشورهای همسایه و دور صادر می‌شود. ایران در نتیجه مبارزه جدی علیه معضل سرطان، دستاوردهای بسیار ارزشمندی را به‌لطف همکاری فنی با آژانس داشته است. کشور من در انتظار یک همکاری مؤثر در این زمینه است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما صالحی در بخش دیگری از سخنانش گفت: علاوه بر آن دستاوردهای مربوط به پیشرفتهای مهم کشورم در زمینه‌های مختلف فن‌آوری شکافت و گداخت اساس لازم را برای ورود به همکاریهای مثمر ثمر متقابل و سه‌جانبه با کشورهای در حال توسعه و توسعه‌یافته در سطح بین‌المللی و در چارچوب برنامه‌های همکاری فنی آژانس ایجاد کرده است.

متن کامل سخنرانی صالحی به‌شرح ذیل است:

خانم رئیس،
یکی از مهمترین جنبه‌های همه فعالیتهای ما به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مربوط می‌شود که از اوایل سال ۲۰۱۶ میلادی اجرایی شد. همان‌طور که در گزارشات دوره‌ای آژانس تأیید شده است، ایران صادقانه و با حسن نیت تمام تعهدات خود را مطابق برجام انجام داده است. شایان ذکر است که فعالیت‌های هسته‌ای کشورم در نهایت شفافیت شامل بازرسی‌های متعدد و دسترسی تکمیلی به سایتهای هسته‌ای کشور انجام می‌گیرد.

از آنجا که فرصت ورود به تحلیل مفصل درباره مشکلات و موانع غیر قابل قبول ایجادشده از سوی یکی از طرفهای توافق در خصوص اجرای کامل برجام در دسترس نیست، صرفاً به این نکته اکتفا و توجه شما را به این حقیقت جلب می‌کنم که همه طرف‌های توافق هسته‌ای باید انسجام آن را حفظ کرده و به آن متعهد باشند. همه طرفها بدون استثنا، باید در این زمینه پاسخگو بوده و هر یک از طرفها باید صادقانه به تعهدات خود پایبند باشد تا این توافق، بی‌عیب، در مسیر درست و عملیاتی باقی بماند.

هر عمل یا اقدامی که مفاد توافق هسته‌ای را به هر بهانه یا انگیزه‌های سیاسی و فردی تضعیف یا خنثی کند، قطعاً این دستاورد تاریخی را نه‌تنها به‌ضرر طرف‌های آن بلکه در واقع به‌زیان همه جامعه بین‌الملل سست ساخته و به خطر می‌اندازد. همچنین به‌نظرم ضرورت دارد، ولو به‌اختصار، به تحرک جدید آمریکا در آژانس که با درخواست‌های عجیب و غیرقابل توجیه در مورد راستی‌آزمایی برنامه‌ صرفاً صلح‌آمیز کشور، فراتر از توافق برجام و مذاکرات جمعی آن و مفاد دقیقاً تعریف‌شده‌اش مطرح شده است، اشاره‌ای داشته باشم.

نگرش آشکارا خصمانه دولت آمریکا و نیز سیاست‌های تخریبی و اقداماتی که با هدف تضعیف توافق هسته‌ای و جلوگیری از منافع مشروع ایران از اجرای کامل و بدون محدودیت آن صورت می‌پذیرد، مخالف متن و روح برجام است. اطمینان داریم که آژانس و همچنین مدیرکل آن، در مقابل چنین درخواست‌های غیر قابل قبولی مقاومت خواهند کرد و به اجرای نقش نظارتی فنی آژانس به‌صورتی عینی، عادلانه و بی‌طرفانه شامل حفاظت از اطلاعات حساس فنی و صنعتی حاصله از بازرسی‌ها ادامه خواهند داد. موفقیت آژانس در این چالش مهم و حیاتی به‌نفع همگان خواهد بود و موجب افزایش اعتبار بین‌المللی این نهاد خواهد شد. همکاری جدی و فعال سایر طرفین توافق و در مقیاس وسیع‌تر اعضای آژانس در واقع مساعدتی مثبت به این هدف خواهد بود.

همکاران محترم،
موفقیت در دستیابی به امنیت هسته‌ای جهانی، در درجه نخست نیازمند پایبندی مؤثر کشورهای دارنده سلاح‌های هسته‌ای به تعهداتشان بر اساس ان‌پی‌تی شامل خودداری از سیاستها و رهیافت‌های تبعیض‌آمیز می‌باشد. ما همواره به‌صورتی اصولی معتقد بوده‌ایم که ارتقای معنادار صلح و ثبات منطقه‌ای و جهانی از جمله منوط به تقویت رژیم عدم اشاعه است. به‌منظور انجام این وظیفه، ضرورت ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه، بیش از هر زمان دیگری منوط به کمپین منطقه‌ای و جهانی اعمال فشار بر رژیم اسرائیل به‌منظور خاتمه بخشیدن به برنامه سلاح‌های هسته‌ای غیرمشروع آن و پیوستن به ان‌پی‌تی مؤثر خواهد بود.

عالیجنابان،
اینک اجازه دهید به موضوع ایمنی هسته‌ای بپردازم که همواره برای ما از اهمیت خاصی برخوردار بوده است و بر این باوریم که تقویت استانداردهای ایمنی مرتبط، در اولویت بالایی قرار داشته و بسیار ضروری است. در این خصوص، ما به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای دست یافته‌ایم. نیروگاه اتمی ما در بوشهر در ارزیابی ایمنی اتحادیه جهانی بهره‌برداران اتمی ارتقا یافته است. ما هم‌اکنون در حال اجرای پروژه تقویت توانمندی‌های نظام ایمنی هسته‌ای ایران از جمله ایجاد مرکز ایمنی هسته‌ای در ایران با همکاری جامعه بین‌المللی هستیم و برنامه‌هایی برای توسعه یک قطب قابل اعتماد برای همکاری‌های منطقه‌ای در این حوزه در دست اجراست.

به‌علاوه، با خرسندی اعلام می‌کنم که به‌تازگی لایحه قانونی الحاق به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند رادیواکتیو از سوی دولت برای تصویب به مجلس ارائه شده است.

در خصوص موضوع امنیت هسته‌ای، دیدگاه ما این است که اقدامات برای تقویت امنیت هسته‌ای نبایستی مانع همکاری‌های بین‌المللی در زمینه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای و استفاده‌های صلح‌آمیز ترویجی از انرژی از جمله برنامه همکاری‌های فنی شود، در این ضمن، ما به‌عنوان قربانی حملات تروریستی سایبری علیه تأسیسات هسته‌ای خود، معتقدیم که مؤثرترین سازوکار برای مقابله با این تهدیدات تروریستی تقویت همکاری بین‌المللی است. ما در موضوع امنیت هسته‌ای نگران پیامدهای تهدیدات تروریستی نیز هستیم، لذا ضروری است که سازوکارها و اقدامات موجود در سطوح ملی و بین‌المللی تقویت شوند. کنار حق مسلم کشورهای عضو، تقویت نقش آژانس می‌بایست با حصول اطمینان از اجرای مسئولیتهای امنیت هسته‌ای ملی که به‌طور کامل به‌عهده خود کشور است، مورد تأکید باشد.

در خاتمه مایلم از کار ارزشمند آژانس در کمک به رفاه، شکوفایی و توسعه جامعه بشری قدردانی کنم. ما منتظر روزی هستیم که شعار “استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای برای همه و استفاده از سلاح هسته‌ای برای هیچ‌کس” در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده و به واقعیت بدل شود.

موضوعات مرتبط

Top