لوموند فاش کرد : افشای همکاری شرکت فرانسوی با داعش

شرکت سیمان سازی فرانسوی «لافارج» برای حفظ منافع تجاری‌اش در سوریه، با گروه‌های مسلح و تروریستی از جمله داعش وارد مذاکره شده و قرارداد بسته است.

روزنامه فرانسوی «لوموند» در گزارشی افشا کرد که در سال‌های 2013 و 2014، لافارج مالیات‌هایی را به واسطه‌های داعش پرداخت کرده و راه‌های امنی را با مذاکره برای کامیون‌ها و کارگران خود جهت فعالیت در مناطق شمالی سوریه تعیین کرده است.

لافارج که شرکت پیشرو در تولید مصالح ساختمانی دنیاست، با طفره رفتن از پاسخ به سوال خبرگزاری فرانسه در این باره، به گفتن این جمله بسنده کرد: «اولویت (ما) همواره اطمینان حاصل کردن از ایمنی و امنیت خدمه است.»

در میان معاملاتی که لوموند از آنها خبر داده، خرید کارخانه سیمان «جلبیه» در 150 کیلومتری شمال حلب بوده که در سال 2007 (پنج سال قبل از شروع بحران) به امضا رسیده بود. این قرارداد البته در سال 2010 و پیش از حمله تروریست‌ها به خاک سوریه اجرایی شد.

این نشریه فرانسوی با بیان اینکه تولید سیمان تا سال 2013 علی‌رغم افزایش تنش‌ها و درگیری‌ها، بالا نگه داشته شده بود، از بدست آوردن ایمیل‌هایی حاوی قرارهای لافارج با گروه‌های تکفیری جهت ادامه تولید تا 19 سپتامبر 2014 نوشت. در همین تاریخ بود که داعش این کارخانه را تصرف کرده و این شرکت نیز تولید سیمان را متوقف کرد.

لومونود همچنین از اعزام یک نماینده لافارج به‌نام «احمد جلودی» برای گرفتن مجوز از داعش جهت دسترسی به کارخانه و کارگرانش خبر داد. در پرونده‌ای دیگر مجوزی از سوی داعش به همراه مُهر و امضای رئیس مالی این گروه تروریستی جهت توزیع آزادانه تولیدات این شرکت یافت شده است.

لافارج همچنین برای ادامه تولید سیمان، مجوزهایی را از داعش خریده و مالیات آن را به دلالان گروه و تاجران نفت پرداخت کرده است.

بر اساس گزارش لوموند، درپی بیرون رانده شدن تروریست‌ها داعش از کارخانه سیمان جلبیه بدست نیروهای کرد در فوریه 2015، این مکان اکنون بعنوان پایگاهی برای نیروهای ویژه آمریکا، انگلیس و فرانسه استفاده می‌شود.

 

 

Top