***در ترکمنستان:کاروان شهید حججی با پرچمداری خادم‌الشریعه رژه رفت + حواشی و تصاویر

برگزاری مراسم افتتاحیه در حد المپیک!/ کاروان شهید حججی با پرچمداری خادم‌الشریعه رژه رفت + حواشی و تصاویر

منبع تسنیم

بازی‌های داخل سالن

مراسم افتتاحیه پنجمین دوره مسابقات داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری تسنیم از ترکمنستان، مراسم افتتاحیه مسابقات داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا و اقیانوسیه در دهکده بازی‌ها برگزار شد.

-زمانی که رئیس جمهور ترکمنستان وارد ورزشگاه محل افتتاحیه شد، حاضران او را تشویق کردند. مجری برنامه به چند زبان مختلف به میهمانان و حاضران خوش آمد گفت.

-ترکمنی‌ها برنامه‌های مختلفی برای مراسم افتتاحیه درنظر گرفته‌اند که یک نمونه‌اش مجسمه بزرگ اسبی است که در ورزشگاه ساخته شده است.

-بحث امنیت و برگزاری مراسم برعهده گروهی از کشور استرالیا است که به صورت ویژه به دنبال ایجاد نظم در ورزشگاه هستند.

-تماشاگران ترکمنی با نظم و انضباط خاصی در ورزشگاه حضور داشته، به طوری وقتی صدای موزیک متوقف می‌شود بدون سر و صدا نشسته و با آغاز موزیک منظم به دست زدن می‌پردازند. سر و صدا و همهمه در ورزشگاه دیده نمی‌شود.

-در ابتدای مراسم، پرچم کشور ترکمنستان میزبان مسابقات و سپس پرچم شورای المپیک آسیا (OCA) برافراشته شد.

-مراسم به طور رسمی از ساعت ۲۰:۱۷ به وقت محلی به مناسبت سال ۲۰۱۷ آغاز شد.

-مراسم با سخنرانی قربان قلی بردی محمداف رئیس جمهور ترکمستان آغاز شد. او در بخشی از سخنرانی‌اش اظهار داشت: خوشحالیم به تعهدات خود در قبال شورای المپیک آسیا عمل کردیم. ۵ سال پیش که میزبانی بازی‌ها را گرفتیم، قول دادیم امکانات خوبی را فراهم کرده و اکنون خوشحالیم که توانستیم به قول خود عمل کنیم. امیدوارم در زمینه نرم افزاری هم بتوانیم به تعهدات خود عمل کنیم. ساخت ورزشگاه‌های مختلف و مدرن، ساختماهای اسکان ورزشکاران و خبرنگاران، هتل‌ها و امکانات رفاهی و اقامتی مناسب را با پشتکار مردم و دولت ترکمنستان فراهم کردیم تا شما اقامت خوبی را در این روزها در شهر عشق آباد داشته باشید و مسابقات خوب و بی نقصی را نظاره‌گر باشید.خوشحالم که در این کشور کهن، تاریخی میزبان شما عزیزان هستیم. برایتان روزهای خوب و خوشی را آرزومندیم.

– شیخ احمد الفهد الصباح رئیس شورای المپیک آسیا در ابتدای صحبت‌هایش از رئیس جمهور ترکمنستان و مردم خوب این کشور که برای ارائه میزبانی مناسب از هیچ تلاشی فروگذار نکرده‌اند تصدیر و تشکر کرد و پیش بینی کرد، عشق آباد میزبانی مناسب و منظم برای این دوره از بازی‌ها باشد.ترکمنستان اولین بار است که میزبانی چنین رویدادی را بر عهده گرفته و خوشبختانه شاهدیم برای این کار امکاناتی فراتر از بازی‌های آسیایی فراهم کرده است. این امکاناتی که من شاهد آن هستم المپیکی و استاندارد است که قطعا با همکاری شماها بازی‌های به یادماندنی را رقم خواهد زد. از اعضای شورای المپیک آسیا هم برای هماهنگی‌های لازم تشکر می‌کنم و تشکر آخرم برای استارت افتتاحیه تقدیر ویژه از مردم خوب و خونگرم عشق آباد است که برای این میزبانی از جان و دل مایه گذاشتند.

-در همان دقایق اولیه برگزاری مراسم افتتاحیه در حالیکه هنوز صحبت‌های رئیس جمهور ترکمنستان تمام نشده یکی از بانوان حاضر در صف برگزاری مراسم افتتاحیه به دلیل خستگی تعادل خود را از دست داد و به سختی خود را به انتهای صف رساند و بر زمین نشست.

-رئیس‌جمهور ترکمنستان زنگ آغاز بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا ۲۰۱۷ را در استادیوم المپیک عشق آباد به صدا در آورد.

-پیرمردی با لباس سنتی به سخنرانی درباره تاریخچه دوره‌های مختلف ترکمنستان پرداخت که برای هر دوره گروهی با لباس‌های آن زمان به اجرای مراسم مخصوص پرداختند که نمایانگر نمادهای مختلف این کشور بود.

-نماد این مسابقات سگ ویپالی نام دارد که به معنای سگ وفادار است که تشویق کننده دوستی است. از این نماد در حین مراسم رونمایی شد.

-بعد از مراسمی که پیشینه تاریخی ترکمنستان را نشان می‌داد مراسم نورپردازی رقابت‌ها برگزار و سپس با حضور جمع زیادی از جوانان به معرفی رشته‌های حاضر در این بازی‌ها پرداخته شد که البته در ابتدا از کشتی سنتی ترکمن‌ها آغاز و به معرفی رشته‌های رزمی بطور برگزاری مبارزه نمادین چند ثانیه ای در زمین پرداختند.در ادامه چند رکابزن که با کابل‌های ضخیم از فضای طبقه دوم استادیوم وارد زمین شدند و سپس تعدادی نمایشگر بین زمین و آسمان و به کمک نور پردازی به معرفی رشته‌هایی همچون شنا فوتسال پرداختند که در خاتمه معرفی رشته‌های حاضر یک مرد ترکمنی با لباس مخصوص وارد استادیوم شد تا با ورود پرچم کشور افغانستان مراسم رژه کشورهای حاضر در بازی‌ها برگزار شود.

-افغانستان اولین کشوری بود که رژه رفت و قرار است ترکمنستان آخرین کشوری باشد که کاروانش رژه برود.

-کاروان ایران با پرچمداری خادم‌الشریعه رژه رفت.

-زمانی که نوبت به رژه کاروان ایران رسید، حاضران به تشویق ایران پرداختند. ضمن اینکه ایرانی‌های حاضر در ورزشگاه نیز با پرچم‌های کشورمان به تشویق کاروان ما پرداختند.

-از نکات قابل توجه مراسم رژه این دوره از بازی‌ها حضور کشور کره شمالی در این رقابت‌ها بود که در مراسم رژه تنها با دو ورزشکار به اتفاق پرچمدار خود که جمعا سه نفر می‌شدند در مراسم رژه حضور یافته بودند.

-در ادامه مراسم رژه، پرچم کشور نیوزلند و قطر در حالی حمل شد که تنها یک نماینده آن را همراهی می‌کرد.

-مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان ایران در مراسم افتتاحیه حضور دارد.

-خبرنگاری به هنگام اجرای مراسم افتتاحیه خوابش برد!

-ترکمنستان آخرین کشوری بود که کاروان آنها رژه رفت و با تشویق شدید مردم این کشور همراه بود. یکی از خوانندگان زن این کشور همزمان به اجرا پرداخت.

-پس از رژه کاروان‌ها، مجسمه‌های بزرگ نمایش داده شد که ظاهرا مربوط به سرداران ترکمنستان بود.

-مراسم افتتاحیه در حالی برگزار شد که حاضران از مراسم خوب ترکمن‌ها تعجب کرده و آن را در حد المپیک دانستند.

-در مراسم انتهایی افتتاحیه، ۵ ولایت اصلی ترکمنستان که نمادهای آنها حتی بر روی پرچم این کشور هم وجود دارد بر روی خودروی متحرک منقوش به نماد خود با لباس‌های رنگی و محلی هر کدام به اجرای سرود و آواز خود پرداختند.

-از مهمترین بخش‌های مراسم افتتاحیه، اجرای نمایش حرکات آکروباتیک با اسب بود که از سوی تعدادی اسب سواران ماهر زن و مرد انجام گرفت و به شدت مورد تشویق تماشاگران به خصوص ورزشکاران خارجی حاضر در استادیوم قرار گرفت که در خاتمه پرچم ترکمنستان و شورای المپیک آسیا توسط اسب سواران ماهر حمل شد.

-در ادامه مراسم افتتاحیه، میزبان به اهمیت و معرفی صنعت گاز خود و نقش آن در کار آفرینی و رشد کشور ترکمنستان پرداخته و سپس نماینده ورزشکاران و نماینده داوران این بازی‌ها هر کدام سوگند نامه حضور در رقابت‌های جوانمردانه و بدور از رفتار غیر ورزشی را قرائت کردند.

-مشعل پنجمین دوره مسابقات داخل سالن توسط سوارکار ترکمنی روشن شد.

انتهای پیام/

موضوعات مرتبط

Top