یک خطای محاسباتی؛ آیا هدفمندی یارانه‌ها 219 هزار میلیارد تومان را هدر داد؟

148 هزار میلیارد تومانی که در این 5 سال میان مردم توزیع شده، پولی است که از جیب مردم به دست آمده است و در دولت یازدهم تاکنون 2 بار با استناد به قانون هدفمندی یارانه‌ها، قیمت برخی کالاها افزایش یافته است؛ بدون آن که ریالی روی یارانه نقدی مردم گذاشته شود.


حمید چیت چیان در پایان ششمین کنفرانس نیروگاه‌های حرارتی کشور در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: وزارت نیرو از بخش برق سالانه دو هزار و 300 میلیارد تومان برای هدفمندی یارانه‌ها پرداخت می‌کند که این موضوع در سال 94 نیز انجام شده است.

وی افزود: با موافقت دولت از ابتدای سال 95 دیگر این دو هزار و 300 میلیارد تومان را برای بخش هدفمندی یارانه‌ها پرداخت نمی‌کنیم و خود این مسئله موجب می‌شود که در تأمین مالی صنعت برق بتوانیم از این هزینه بهره بگیریم.

وزیر نیرو در پاسخ به سوالی در خصوص راهکار وزارت نیرو برای پرداخت مطالبات پیمانکاران، اذعان داشت: تاکنون موفق شدیم دو هزار میلیارد تومان اوراق خزانه اسلام به عنوان تسویه بخشی از مطالبات پیمانکاران به آنها پرداخت کنیم که حدود 900 میلیارد تومان اوراق خزانه اسلامی به شرکت مپنا و حدود 1100 میلیارد تومان به دیگر پیمانکاران پرداخت شده است.

چیت چیان ادامه داد: در سال آینده پرداخت بخشی دیگر از مطالبات پیمانکاران و تولیدکنندگان برق در بخش خصوصی با استفاده از اوراق خزانه اسلامی و اوراق مشارکت و اوراق صکوک در برنامه دولت قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین دولت موافقت کرده هر زمان که وزارت نیرو اوراق مشارکتی منتشر و عرضه کند مقدار باقیمانده اوراق مشارکت که به فروش نرفته است را به عنوان تسویه بخشی از مطالبات بخش خصوصی به آنها پرداخت کند.

وزیر نیرو در پاسخ به اینکه آیا شرایط بخش خصوصی داخلی و خارجی در دوران پساتحریم متفاوت است، گفت: هیچ نگرانی برای فعالیت بخش خصوصی داخلی در دوران پساتحریم وجود ندارد و دولت شرایط یکسانی برای بخش خصوصی داخلی و بخش خصوصی خارجی در زمینه سرمایه گذاری در پروژه‌ها قائل می‌شود و حتی می‌توانم بگویم که شرایط جدید به نفع بخش خصوصی داخلی نسبت به گذشته است چرا که دولت کمک می‌کند تا بخش خصوصی داخلی که در هر پروژه‌ای تمایل به سرمایه‌گذاری دارد بتواند بهتر از گذشته با مشارکت شرکت‌های خارجی به انتقال دانش و تکنولوژی اقدام کند.

چیت چیان افزود: تضامینی که برای بازپرداخت سرمایه بخش خصوصی خارجی به شرکت‌های خارجی ارائه می‌شود، همان تضامین را برای بخش خصوصی داخلی نیز ارائه می‌کنیم و هیچ تفاوتی در ارائه تضامین وجود ندارد.

منبع: تسنیم

Top