نا گفته هایی از اصلاح طلب های باز داشت شده/سعید شریعتی: در انتخابات ۸۸ تقلب نشد/ ادعای تقلب صرفا براساس “شایعات و اخبار ناموثق” مطرح شد

 

سعید شریعتی: در انتخابات ۸۸ تقلب نشد/ ادعای تقلب صرفا براساس “شایعات و اخبار ناموثق” مطرح شد

منبع: تسنیم

سعید شریعتی

سعید شریعتی با بیان اینکه معتقدم در انتخابات ۸۸ تقلب نشده، گفته است: ادعای تقلب، با تکیه بر حداقل مستندات و صرفا بر اساس شایعات،‌ اخبار ناموثق و گزارشات نادقیق مطرح شد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، سعید شریعتی فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو سابق حزب منحله مشارکت گفته است: من در تاریخ هفت مرداد ۸۸ توسط ماموران پلیس امنیت با رعایت ضوابط حقوقی و نهایت احترام بازداشت شده و به بازداشتگاه منتقل شدم. چه در هنگام ورود و چه در مدت طول حضور در زندان چیزی جز محبت، احترام و مراقبت‌های استاندارد و قانونی از نظر بهداشتی، غذایی، هواخوری، معاینات پزشکی و سایر موارد از نگهبانان و افسر نگهبان بند مشاهده نکرده‌ام و از این بابت سپاسگزار همه‌ی آن‌ها هستم.

وی افزود: گواهی می‌دهم که مسئولان و کارشناسان پرونده من همگی در زمره افرادی مومن، معتقد، امین و دلسوز نظام بودند که با منطقی‌ترین روش ممکن صرفا به دنبال کشف حقایق و ریشه‌های ماجرا بوده و نه اتهام‌زنی‌های تخیلی. پیشرفت کار پرونده بر مبنای جدال احسن و تکیه بر نقاط اشتراک اعتقادی برای دست یافتن به اختلافات نظرها و ابهامات موجود در پرونده بوده لذا شهادت می‌دهم بر حسن رفتار و گفتار همگی آنان و در پیشگاه دادگاه محترم اعلام می‌دارم هر خبر و نقلی پیش و یا پس از این توسط هر شخص و گروهی حداقل در ارتباط با من چنانچه خلاف موضوعات پیش گفته باشد کذب محض، مضحک و موجب ذمه و معصیت خداوند دانا و حکیم است.

فعال سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: ریشه‌ی اصلی رخدادهای غم‌انگیز اخیر، انتشار و دامن زدن به شایعه تقلب گسترده در انتخابات بود، ادعایی فوق‌العاده بزرگ و مسئولیت‌آور با تکیه بر حداقل مستندات و صرفا بر اساس شایعات،‌ اخبار ناموثق و گزارشات نادقیق. من نه در اینجا بلکه از پیش معتقد بودم که در انتخابات تقلب نشده است به این معنا که اعداد و ارقام اعلام شده با تقریب معقول و مرسوم همه انتخابات‌ها همین است.

شریعتی ادامه داد: به اعتقاد من در مکانیزم موجود رای‌گیری و شمارش آراء خصوصا در انتخابات ریاست جمهوری که به صورت سراسری و معمولا با تعداد کمی از نامزدها برگزار می‌گردد، امکان تقلب در حدی که با چنین فاصله‌ای آرا‌ را دگرگون کند،‌ وجود ندارد. ریشه توهم به وجود آمده آنجا است که اصلاح‌طلبان گمان می‌کردند با افزایش مشارکت بالای ۶۰ درصد پیروزی آنان قطعی است اما مشارکت به ۸۵ درصد رسید اما چون دو قطبی دیگری در جامعه رواج یافت خصوصا با آن ناشکیبایی و اشتباهی که یکی از بزرگان حامی نامزد مورد حمایت ما در روزهای منتهی به انتخابات مرتکب شد، نتیجه غیر از آن چیزی شد که ما تصور می‌کردیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش در دادگاه‌های فتنه ۸۸ گفته است: مهم‌تر آنکه چون همواره اصل بر صحت انتخابات است، مگر آنکه خلاف آن مستندا ثابت شود مجموعه‌ی مستندات و استدلال‌های ارائه شده از سوی نامزد مورد حمایت ما به هیچ عنوان کفایت ابطال سراسری انتخابات نمی‌کند و حداکثر در صورت وارد بودن اعتراضات منجر به ابطال ۱۰۰، ۲۰۰ یا حداکثر ۵۰۰ صندوق می‌شود که با خروج آرای همه کاندیداها و این صندوق‌ها از مجموعه نتایج تغییر محسوسی در نتیجه انتخابات حاصل نمی‌شود لذا ادعای ابطال انتخابات با چنین مستنداتی مسموع نیست و ما چه بپذیریم و چه نپذیریم و چه بپسندیم و چه نپسندیم، باید به نتیجه آرا قانونا تمکین کنیم.

عضو سابق حزب منحله مشارکت می‌گوید: گذشته از موضوع تقلب آقای مهندس موسوی به عنوان کاندیدای مورد حمایت ما، اشتباهات بزرگ دیگری نیز مرتکب شدند. اشتباه اول ایشان ورود نابهنگام و ناهماهنگ، بدون برنامه تبلیغاتی و بدون چشم‌انداز روشنی برای چگونگی اداره کشور در ‌آینده بود که موجب شگفت‌زدگی، سردرگمی و به هم ریختن برنامه انتخاباتی اصلاح‌طلبان شد.

شریعتی ادامه داد: مهندس موسوی علی‌رغم اینکه در ۲۰ سال گذشته در مجامع علمی و برخی مراجع حکومتی، مناصب سیاسی و فرهنگی داشته‌اند اما به دلیل پرهیز از ورود فعال در عرصه کنش‌گری سیاسی، حرفه‌ای و جمعی با پیچیدگی‌های عمل سیاسی در این دوران آشنایی کامل نداشتند و برای هدایت و رهبری یک جریان انتخاباتی و سیاسی از ظرفیت و مهارت کافی برخوردار نبودند لذا دو عارضه توهم و استغنا که من همواره در نقد رفتار ایشان و اطرافیانشان بیان داشته‌ام، هم موجب پدید آمدن اصطکاکات فراوان در طول مسیر حرکت‌های انتخاباتی و هم موجب عملکرد احساسی ایشان در رویارویی با نتایج انتخابات شد.

وی خاطر نشان کرد: به صراحت معتقدم، دستگاه فکری و ماشین انتخاباتی ایشان تاب تحمل چنین شتاب سهمگینی را نداشت و در مقابل آثار این شتاب ناتوان، شکننده، آسیب‌پذیر و آسیب‌زننده می‌نمود و چنانچه ایشان انتخاب می‌شد تازه اول مشکل ایشان در رویارویی با سیل توقعات و انتظارات متناقض و متضاد بود که به طور طبیعی آثار خود را بر ثبات، آرامش و روال طبیعی اداره کشور می‌گذاشت.

این فعال سیاسی اصلاح طلب اظهار داشت: اشتباه دیگر و بزرگ‌ترین اشتباه آقای موسوی نوع مواجهه ایشان با مسئله‌ی نتایج انتخابات و نحوه اعلام آن بود که تعجیل، تحریک‌شدگی،‌ احساسات زدگی موجود در آن از سیاستمداری باسابقه و پخته بعید می‌نمود. ادعای فوق‌العاده بزرگ،‌ تحریک کننده و خطرناک ایشان صرفا مبتنی بر برخی گزارشات ناکافی و ناموثق،‌ تک‌روانه و اسباب تحمیل پیروی ناگزیر گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی حامی ایشان بود.

سعید شریعتی گفت: اولا از پروردگار منان طلب آمرزش و استغفار می‌کنم، ثانیا از همه کسانی که حقی از آن‌ها ضایع کرده‌ام در این جا به اجمال و بعدا که فرصت یافتم که به دقت جستجو کنم تک تک،‌ رسما پوزش خواهم خواست و از همه شما دوستانم که به حرف و سخن من اعتماد کردید و احیانا ناخواسته بدون تحقیق و بر مبنای اعتماد صرف شریک در اشتباه من بودید عذر می‌خواهم و امیدوارم به حرمت دوستی‌هایمان از من درگذرید.

موضوعات مرتبط

Top