۵۴۰ روز بعد از ژنو، یک سال پس از برجام/ هنوز “حتی ۱ دلار” به‌صورت رسمی وارد ایران نشده است

منبع : تسنیم

۵۴۰ روز بعد از ژنو، یک سال پس از برجام/ هنوز “حتی ۱ دلار” به‌صورت رسمی وارد ایران نشده است

 

تحریم دلار

“تجربه برجام” نشان می‌دهد آمریکایی‌ها هیچ تمایلی برای اعمال آزادانه اراده دولت ایران نسبت به دارایی‌های خود ندارند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، بازپس‌گیری پول‌های بلوکه شده ایران در خارج از کشور و رفع محدودیت‌های نقل و انتقالات بانکی، از جمله عللی است که همواره توسط دولت حجت‌الاسلام روحانی به‌عنوان یکی از انگیزه‌ها و ضرورت‌های مذاکره با آمریکا درباره مسئله هسته‌ای و رسیدن به یک توافق  جامع اعلام می‌شد. 

بعد از توافق ژنو در سوم آذر 92 اعلام شد که ایران به‌ازای پذیرفتن  محدودیت‌های مهمی برای برنامه هسته‌ای خود، تا حصول توافق نهایی مبلغی به‌میزان 4.2 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده خود را دریافت خواهد کرد.

همچنین بعد از توافق اصلی در وین (برجام) اعلام شد که ایران مجموعاً به 100 میلیارد دلار از دارایی‌های خود دسترسی پیدا خواهد کرد.

مسئولان دولتی و به‌ویژه مدیران اقتصادی دولت بارها در سخنرانی‌ها و گفت‌وگوهای خود تأکید می‌کردند که ورود این دلارها به ایران بخش مهمی از مشکلات اقتصادی را  حل خواهد کرد. رئیس کل بانک مرکزی مکرراً تاکید می‌کرد با رسیدن به این دستاورد، ارز در کشور تک‌نرخی خواهد شد و راه برای رشد اقتصاد هموارتر می‌شود. 

امروز بیش از 540 روز از توافق ژنو و نزدیک به یک سال از حصول برجام در وین می‌گذرد، با این حال آخرین اخبار حاکیست که “حتی یک دلار” از این دارایی‌ها از طریق سیستم بانکی وارد کشور نشده است و محدودیت‌های بانک مرکزی ایران در این زمینه عملاً مشابه ایام پیش از مذاکرات هسته‌ای به‌قوت خود باقی است.

برخی مسئولان دولتی در واکنش به این مسئله اعلام می‌کنند دارایی‌های ایران آزاد شده و در حساب‌های بانک مرکزی در سوئیس و یا عمان قرار دارد، با این حال حقیقت آن است که دولت ایران به‌دلیل تحریم دلاری و بانکی، تاکنون نتوانسته است  حتی یک دلار از این دارایی‌ها را از طریق مبادلات رسمی بانکی به کشورمان بازگرداند.

به نظر می‌رسد موافقان حداکثری برجام در کشور و از جمله برخی مقامات دولتی تا پیش از این تصور می‌کردند آمریکایی‌ها پس از مذاکرات اجازه خواهند داد دارایی‌های کشور به‌صورت رسمی و بدون کمترین دردسری وارد ایران شود، با این حال “تجربه برجام” نشان می‌دهد آمریکایی‌ها هیچ تمایلی برای اعمال آزادانه اراده دولت ایران نسبت به دارایی‌های خود ندارند.

در گزارش‌های بعدی جزئیات بیشتری در این باره و سایر تجربیات شکل‌گرفته پس از توافق برجام منتشر خواهد شد.

Top