کناره گیری کروز از انتخابات مقدماتی آمریکا / ترامپ بی رقیب ماند/ رئیس حزب جمهوری خواه: همه پشت سر ترامپ قرار بگیرند

کناره گیری همه رقبای ترامپ به آن معناست که حزب جمهوریخواه در عرصه رقابت های مقدماتی قافیه را به ترامپ باخته است و حالا شخصیت های متنفذ این حزب باید به نحوی با او کنار بیایند.

تد کروز سناتور ایالت تگزاس و مهم ترین رقیب دونالد ترامپ نامزد میلیاردر و جنجالی انتخابات مقدماتی حزب جمهوریخواه برای تعیین نامزد نهایی حزب برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ، از عرصه رقابت ها کنار کشید.به گزارش روز اول به نقل از عصر ایران، کروز پس از شکست در انتخابات مقدماتی ایالت ایندیانا در یک سخنرانی با اعلام کناره گیری از انتخابات مقدماتی افزود که فعالیت های کمپین انتخاباتی او متوقف می شود اما او به آینده ملت آمریکا خوش بین است.

پس از سخنرانی کناره گیری کروز، “رینس پریباس” رییس کمیته ملی جمهوریخواهان در توییتی نوشت با کناره گیری کروز، ترامپ اکنون نامزد نهایی حزب است. او از هواداران جمهوریخواهان خواست تا برای شکست دادن هیلاری کلینتون پشت سر ترامپ متحد شوند.

کناره گیری تد کروز مهم ترین مانع بر سر راه کسب نامزدی نهایی ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری را از میان برداشته است.

با این حال ترامپ هنوز نتوانسته است میزان ۱۲۳۷ ” دلگیت ” (نماینده انتخاب کننده)  لازم را برای کسب نامزدی نهایی حزب از آن خود کند اما کناره گیری همه رقبای انتخاباتی او از عرصه رقابت ها، مسیر کسب نامزدی نهایی را برای او هموار کرده است.

با احتساب نتایج آرای ایالت ایندیانا ترامپ توانسته ۱۰۴۷ دلگیت کسب کند. او باید ۱۹۰ دلگیت دیگر را به عنوان حد نصاب کسب نامزدی نهایی حزب از آن خود کند. انتخابات مقدماتی تا کنون در ۴۱ ایالت برگزار شده و تکلیف ۹ ایالت دیگر نیز در انتخابات هفته های آتی مشخص خواهد شد.

کناره گیری همه رقبای ترامپ به آن معناست که حزب جمهوریخواه در عرصه رقابت های مقدماتی قافیه را به ترامپ باخته است و حالا شخصیت های متنفذ این حزب باید به نحوی با او کنار بیایند.

با وجود اینکه کروز نامزد محبوبی در میان حزب جمهوریخواه نبود اما به دلیل هراس بسیاری از چهره های متنفذ این حزب از احتمال کاندیداتوری ترامپ ، در ماه های گذشته بسیاری از شحصیت های سیاسی حزب جمهوریخواه پشت سر کروز جمع شده و از او حمایت کرده بودند.

با کناره گیری کروز امکان کسب نامزدی نهایی ترامپ بالا تر رفته است به ویژه آنکه دیگر به جز “جان کاسیج ” فرماندار اوهایو رقیبی باقی نمانده است. کاسیج در رقابت های مقدماتی بسیاری ضعیف ظاهر شده و تنها توانسته در ایالتی که فرمانداری آن را بر عهده دارد به پیروزی برسد.

ترامپ در سخنرانی پیروزی خود در ایندیانا تلاش کرد با تغییر دادن لحن سخنان خود حمایت حزب جمهوریخواه را به سمت خود جلب کند. او با تقدیر از کروز ، او را رقیبی سرسخت و باهوش دانست. ترامپ خود را نامزد نهایی حزب و رقیب هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات دانست و حملات خود را متوجه کلینتون کرد.

با وجودی که قرار است نامزد نهایی حزب جمهوریخواه  در کنوانسیون نهایی این حزب در ماه جولای (ژوئیه) تعیین شود اما به دست آوردن میزان نماینده های لازم  از سوی نامزدهای رقیب همواره به معنای تعیین پیش از موعد آنها به نامزدی نهایی محسوب شده است.

در این دوره از انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری اما ممکن است تا زمان برگزاری کنوانسیون نهایی سیمای نامزد نهایی نا مشخص باشد. ترامپ انتظار دارد حزب جمهوریخواه از او به عنوان نامزد نهایی حمایت کنند.

بر اساس قوانین حزب جمهوریخواه در دور اول رای گیری برای تعیین نامزد نهایی حزب ، میان گزینه های رقیب و باقی مانده رای گیری می شود اما در صورت عدم کسب اکثریت لازم، در رای گیری مرحله دوم نمایندگان حزبی می توانند حتی به گزینه هایی خارج از گردونه انتخابات رای دهند.

بسیاری معتقدند نمایندگان حزب جمهوریخواه ممکن است با عدم رای آوردن ترامپ در مرحله نخست رای گیری ، رای خود را به گزینه ای دیگر داده و روی نامزدی دیگر اجماع کنند.

ترامپ تهدید کرده است در صورت وقوع چنین سناریویی علیه حزب شورش خواهد کرد و به عنوان نامزد مستقل در صحنه خواهد ماند.

رئیس حزب جمهوری خواه: همه پشت سر ترامپ قرار بگیرند

ریسنی بریبوس رئیس حزب جمهوری خواه آمریکا روز سه شنبه از اعضای این حزب خواست برای مقابله با دموکرات ها، همه پشت سر ترامپ قرار بگیرند.

او در توئیتر نوشت: ترامپ نامزد احتمالی حزب جمهوری خواه است. ما همه باید متحد شویم و بر شکست هیلاری کلینتون متمرکز شویم.

Top