کارشناس بازار کار در گفت‌وگو با تسنیم: ۶۵درصد شهرک‌های صنعتی تعطیل است

یک کارشناس بازار کار با اعلام اینکه حدود ۶۵درصد از شهرک‌های صنعتی کشور تعطیل است، گفت: اگر نگاه کلی به آمارهای موجود در شهرکت‌های صنعتی داشته باشیم وضعیت بحرانی اقتصاد کشور را شاهد هستیم.

حمید حاج‌اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره وضعیت بازار کار گفت: رشد اشتغال در مدت 4ساله گذشته منفی بوده است که یکی از دلایل آن بی‌برنامگی است. تا زمانی که سرمایه گذاری در کشور صورت نگیرد و شرایط حمایت از بنگاه‌ها برای حمایت بیشتر مهیا نباشد، نمی‌توان انتظار ایجاد شغل در کشور را داشت. درست است که تقاضا زیاد است، اما یکی از مبناهای ایجاد اشتغال در کشور، سرمایه گذاری است. فعالیت بنگاه‌های کوچک نیز حائز اهمیت است، بنابراین بنگاه‌های کوچک مد نظر است. در صورتی که دولت از کارآفرینان حمایت کند، ما می‌توانیم رشد اشتغال را در سال آینده شاهد باشیم.

حاج‌اسماعیلی با بیان اینکه بیش از 50 درصد اشتغال دنیا مربوط به بنگاه‌های کوچک است ادامه داد: اگر دولت به‌دنبال افزایش نرخ اشتغال است باید شهرک‌های صنعتی و بنگاه‌ها و تعاونی‌ها را تقویت کند. بنگاه‌های کوچک نقش خوشه‌های صنعتی را در بنگاه‌های بزرگ دارند. مواد و لوازم بنگاه‌های بزرگ را بنگاه‌های کوچک تأمین می‌کنند. قطعه‌سازی‌‌ها لوازم خودروسازی‌ها را تأمین می‌کنند.

کارشناس بازار کار با ابراز اینکه بانک‌ها باید به تولید اعتماد کنند، گفت: بانک‌ها باید سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی را تأمین کنند. معافیت‌های مالی، معافیت‌های بیمه‌ای و نیاز به داشتن وثایق برای تسهیلات بانکی از جمله حمایت‌های دولت از بنگاه‌ها است.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر 65 درصد شهرک‌های صنعتی تعطیل شده‌اند، گفت:  حدود 25 درصد از بنگاه‌ها در شهرک‌های صنعتی به‌طور کامل فعال‌اند. اگر آمار موجود در شهرک‌های صنعتی را به کل بنگاه‌های صنعتی و خدماتی کشور تعمیم دهیم، وضعیت بحرانی اقتصاد کشور بیش از گذشته نمایان می‌شود.

حاج‌اسماعیلی  با بیان اینکه نرخ بیکاری در کشور حدود 2برابر آماری است که توسط دولت اعلام می‌شود، افزود: با توجه به شرایط موجود می‌توان گفت هم‌اکنون بیش از 5 میلیون و 500 هزار نفر با احتساب جمعیت فعال در قشر زنان، بیکار هستند، اما دولت تعداد بیکاران را 2 میلیون و 600 هزار نفر اعلام می‌کند. ریزش نیرو و بحران در کشور به‌جهت بیکاری زیاد وجود دارد و اگر روند خوش‌بینی‌ها به تحولات سیاسی بدون اثرات کاربردی در اقتصاد ادامه داشته باشد، در ماه‌‌های اول سال 95 رکود اقتصادی بیشتر و تعداد بیکاران افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام/*

Top