گفتگوی تلفنی اوباما و پوتین درباره خروج نیروهای روس از سوریه

سفید با صدور بیانیه ای از گفتگوی تلفنی روسای جمهور آمریکا و روسیه درباره خروج نیروهای روس از سوریه خبر داد.

نت شهر: به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، در بیانیه کاخ سفید آمده است «باراک اوباما» و «ولادیمیر پوتین» ساعاتی پس از اعلام خروج بخشی از نیروهای روسی از سوریه، با یکدیگر در مورد این موضوع و گام‌های بعدی برای اجرای کامل آتش‌ بس، گفتگو کرده‌ اند.

پوتین، دیروز دوشنبه، پس از صدور دستور خروج بخشی از نیروهای نظامی روسیه از سوریه، ابراز امیدواری کرده بود که این اقدام، به موفقیت مذاکرات صلح بیانجامد.

ژنو از روز دوشنبه میزبان مذاکراتی‌ است که سازمان ملل متحد، با هدف یافتن راه برون‌رفت از جنگ داخلی سوریه برپا کرده است.

اعلام این خبر که روسیه، به عنوان حامی بشار اسد، بخشی از نیروهای نظامی خود را از سوریه خارج می‌کند، فعلا با واکنش محتاطانه گروهی از مخالفان و منتقدان حکومت اسد روبه‌رو شده‌است.

به گفته کاخ سفید، رئیس‌جمهوری آمریکا در گفتگوی خود با همتای روسش، به برخی پیشروی‌ها در کمک‌رسانی انسان‌دوستانه به مردم سوریه اشاره کرده است. اوباما در عین حال تاکید کرده، لازم است قوای دولتی سوریه اجازه دهند دسترسی آزادانه به برخی مناطق، به ویژه «داریا»، فراهم شود.

باراک اوباما گفته است «ادامه حملات نیروهای حکومت سوریه، هم ترک مخاصمه و هم روند سیاسی به رهبری سازمان ملل (برای پایان دادن به بحران) را به خطر می‌اندازد».

کاخ کرملین نیز می‌گوید پوتین، اوباما را در مورد برنامه خروج «بخش اصلی نیروهای نظانی» از سوریه مطلع کرده است.

در بیانیه دولت روسیه آمده است که تصمیم برای خروج بخشی از نیروهای نظامی آن کشور «قطعا نشانه حسن نیت به تمام طرف‌های درگیر است و پایه‌ای برای آغاز یک روند واقعی در جهت ایجاد صلح».

به گفته کرملین، روسای جمهوری دو کشور در مورد لزوم تعامل نزدیک، از جمله در بخش نظامی، برای حفظ آتش‌بس و کمک‌رسانی به مردم سوریه، تاکید کرده‌اند.

گروه عمده مخالفان اسد که در مذاکرات ژنو حضور دارند نیز به موضوع واکنش نشان داده‌اند.

به گزارش رویترز نماینده مخالفان ضمن استقبال از خبر خروج نیروهای روس، به عنوان یک گام مثبت تاکید کرده است، هنوز نشانه‌ای از اقدام عملی در این راستا در دست نیست.

محمد علوش گفته است: «من از خروج نیروهای روسی، در صورتی که یک تصمیم واقعی و نه فقط یک مانور باشد، استقبال می‌کنم.»

حملات روسیه در حمایت از نیروهای وفادار به اسد، از سپتامبر سال گذشته آغاز شد و به طور محسوسی بر موفقیت‌های اخیر ارتش دولتی سوریه تاثیر گذاشت. ائتلافی به رهبری آمریکا نیز حملاتی هوایی را علیه گروه حکومت اسلامی و شاخه‌ای از القاعده در آن کشور انجام می‌دهد

Top