مقام روس: آمریکا با ادامه سیاست خود، منزوی خواهد شد /Russian official: America will remain isolated with its policy

کنستانتین کاساچوف

سناتور بلندپایه روس در مورد دیدگاه رهبر انقلاب درباره «انزوای آمریکا» گفت: ایران و روسیه با مقابله با تحریم‌های واشنگتن و همچنین در خاک سوریه، باعث انزوای آمریکا شده‌اند، البته واشنگتن با ادامه خط مشی کنونی، خودبخود از سایر جهان منزوی خواهد شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، “کنستانتین کاساچوف” رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه معتقد است، کسانی که خواستار انزوای آمریکا هستند، کافی است مانع از آن نشوند تا خود واشنگتن همین خط مشی کنونی را ادامه دهد که خودبخود منجر به انزوای آمریکا در کل جهان خواهد شد.

حضرت آیت الله “علی خامنه ای” رهبر انقلاب اسلامی ایران در دیدار روز چهارشنبه خود با “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده بود که همکاری بین تهران و مسکو می تواند «آمریکا را منزوی سازد». در واقع ایشان از خودداری استفاده از دلار و جایگزین کردن آن با ارزهای ملی در عملیات مالی دوجانبه و چندجانبه صحبت نموده بود.

کاساچوف در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری «نووستی» در این باره گفت: «به عقیده من، اظهارات رهبر انقلاب اسلامی ایران در مورد همکاری روسیه و ایران در منزوی ساختن آمریکا، کاملا منطقی است. برای اینکه نباید محور مذاکرات رهبر ایران با رئیس جمهوری روسیه را فراموش کرد. در این دیدار صحبت، قبل از هر چیز، بر سر توانایی دو کشور برای مقابله با تحریمهای یکجانبه و بی پایه و اساس آمریکا علیه تهران و مسکو بود که چاره ای برای هر دو کشور باقی نگذاشته، بجز آنکه با آنها به مقابله جدی بپرزدازند.»

این مقام بلندپایه پارلمانی تاکید کردد: «مسلما چنین مقابله ای به معنای آن است که روسیه و ایران تا حداکثر ممکن نفوذ منفی آمریکا در عرصه اقتصادی و اجتماعی خود را از بین ببرند و وارد شدن به مرحله استفاده از ارزهای ملی و حذف دلار آمریکا از عملیات مالی دوجانبه، هم دقیقا اقدامی منطقی و واقع بینانه است.»  

کاساچوف افزود: «ضمن اینکه آیت الله خامنه ای همچنین از همکاری روسیه و ایران در عرصه مبارزه قاطع با تروریسم در سوریه و محدودسازی امکانات آمریکا و گروههای مورد حمایت آن در این کشور صحبت کردند و این واقعیتی است که در سوریه در حال رخ دادن است و واشنگتن اکنون مجبور است با آن کنار بیاید و این مسئله نیز گویای “انزوای” آمریکاست.»

این سناتور روس یادآور شد: «البته در حال حاضر هیچکس در جهان بیشتر از خود اقدامات واشنگتن باعث منزوی شدن آمریکا نشده که با اجرای سیاست کاملا غیرقابل قبول “برتری آمریکا بر سایر جهان” تنها به خود ضربه زده است.  و این مسئله در رابطه با خط مشی آمریکا در قبال ایران و زیر سئوال بردن توافق هسته ای با تهران که حتی متحدان ایالات متحده در اروپا را نیز دچار نگرانی کرده، کاملا مشهود است.»

کنستانتین کاساچوف افزود: «وضعیت مشابهی هم پیرامون توافقات بین لمللی دیگر نیز دیده می شود که طرف آمر یکایی بدون در نظر گرفتن دیدگاه طرف‌های مقابل،  منافع حتی کشورهای اروپایی را در معرض تهدید قرار داده است. بنابراین کسانی که خواهان انزوای آمریکا هستند، تنها لازم است دخالتی در اجرای همین خط مشی سیاسی واشنگتن نداشته باشند تا این کشور خود به خود منزوی شود.»

وی افزود: «البته این موضوع دیگری است که چنین وضعیتی چه نتیجه ای برای خود آمریکا و جهان خواهد داشت. برای جامعه جهانی بسیار اهمیت دارد که یک ابرقدرت قواعد بازی را تعیین نکرده و نظرات خود را بر سایر کشورها تحمیل نکند. البته در این شرایط بسیار مهم است که سایر بازیگران عرصه سیاست بین المللی که ایران و روسیه هم از جمله آنها هستند، بین خود به گفت‌وگو بپردازند.»

انتهای پیام/

برچسب ها : , ,

موضوعات مرتبط

Top