کلاهبرداری ۱۰ میلیارد تومانی از استاد دانشگاه /۱۰ billion Tomans scam from university professor

کلاهبرداری ۱۰ میلیارد تومانی از استاد دانشگاه
گروه استان ها- تهران بزرگ – سرپرست پلیس آگاهی تهران بزرگ از کلاهبرداری ۱۰ میلیارد تومانی از استاد دانشگاه خبر داد و گفت: متهم و سایر همدستانش دستگیر شدند.
 

 

سرهنگ “حمیدرضا یاراحمدی” در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، بیان داشت: چندی پیش یکی از اساتید دانشگاه های تهران با مراجعه به دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، با طرح شکایتی عنوان داشت: فردی به نام «ن . الف» ضمن معرفی خود به عنوان یکی از مقامات عالی رتبه نظامی و به بهانه حل و فصل مشکلات حقوقی ام، با دریافت وکالتنامه برای پیگیری حقوقی مشکلاتم اقدام به کلاهبرداری و نقل و انتقال غیر قانونی اموالم به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد تومان کرده است.

وی افزود: با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع “جعل و کلاهبرداری” و به دستور مقام قضائی، پرونده برای رسیدگی در اختیار اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

یاراحمدی عنوان داشت: مال باخته در توضیحات تکمیلی خود به کارآگاهان گفت “یکی از بستگانم در منطقه میرداماد زمینی داشت که برای پیگیری مشکلات حقوقی آن به دفتر وکالتی مراجعه و در این مراجعات با شخصی به نام «ن . الف» آشنا شده بود که خودش را از مدیران عالی رتبه نظامی معرفی کرده است؛ در ادامه و از طریق بستگان خود، با این شخص آشنا و وی با طرح ادعای داشتن ارتباطاتِ ویژه و نزدیک با مقامات عالی رتبه کشوری، لشکری و به ویژه مقامات دستگاه قضائی مدعی شد که قادر به حل و فصل تمامی مشکلات حقوقی بنده است؛ بدین حیله و ترفند، او وکالتنامه هایی را از من برای پیگیری مطالبات حقوقی ام دریافت کرد. اما پس از گذشت نزدیک به ۶ ماه متوجه شدم که این شخص با استفاده از وکالت نامه های صادر شده اقدام به نقل و انتقال املاک و زمین هایم  در مناطق ۱۰ و ۱۱ تهران و همچنین شهرستان رامسر به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد تومان کرده است”.

وی ادامه داد: مال باخته در خصوص پرداخت بالغ بر یک میلیارد تومان وجه نقد به «ن . الف» نیز عنوان داشت ” در طول مدت ۶ ماهی که فکر می کردم «ن . الف» در حال پیگیری امورات حقوقی ام است، وی به بهانه پرداخت پول به افراد مختلف در دستگاه های مختلف دولتی و یا قضائی، بالغ بر یک میلیارد تومان پول نقد نیز از من دریافت کرده است که مستندات آن نیز قابل ارائه می باشد”.

تحقیقات پلیسی :

با توجه به شیوه و شگرد استفاده شده در جعل عناوین دولتی و کلاهبرداری، کارآگاهان اطمینان پیدا کردند که این اقدامات غیر قانونی می بایست توسط مجرمی حرفه ای در زمینه جرایم مرتبط با کلاهبرداری انجام شده باشد؛ لذا با بهره گیری از بانک مجرمان سابقه دار پلیس آگاهی، یکی از مجرمان حرفه ای و سابقه دار به نام “ق . ح” ( متولد ۱۳۵۰ ) مورد شناسایی قرار گرفت.

با شناسایی تصویر “ق . ح” از سوی مال باخته به عنوان شخصی که خودش را به نام مجعول «ن . الف» و از فرماندهان عالی رتبه نظامی معرفی کرده بود، کارآگاهان در بررسی سوابق وی اطلاع پیدا کردند که “ق . ح” حتی دوران خدمت سربازی را نیز سپری نکرده و هیچ گونه وابستگی به هیچ کدام از ارگان های مختلف دولتی، نظامی و … ندارد .

همزمان با آغاز اقدامات برای دستگیری “ق . ح” ، کارآگاهان اداره سیزدهم پلیس آگاهی با انجام اقدامات خاص پلیسی موفق به شناسایی یکی دیگر از مجرمان سابقه دار به نام “م . ع” ( متولد ۱۳۵۳ ) شدند که بنا بر اظهارات مال باخته در تمامی جلساتِ خود با متهم اصلی پرونده ” ق . ح “، این شخص نیز حضور داشته و پیگیری تمامی امورات بر عهده وی بوده است .

دستگیری متهمان :

سرانجام با پیگیری های خاص پلیسی، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که “م . ع” با حضور در یکی از ادارات ثبت در منطقه شمال تهران قصد نقل و انتقال اموال مال باخته و در واقع فروش آنها را دارد؛ بلافاصله کارآگاهان اداره سیزدهم پلیس آگاهی، ساعت ۱۱:۰۰ مورخه ۲۴٫ ۰۷٫ ۱۳۹۶­، با حضور در اداره ثبت اقدام به دستگیری “م . ع” کرده و در بازرسی اولیه از وی موفق به کشف یک وکالتنامه بلاعزل صادره از سوی متهم اصلی پرونده شدند.

“م . ع” ضمن معرفی “ق . ح” به عنوان طراح اصلی سناریوی کلاهبرداری از مال باخته، عنوان داشت که “ق . ح” به تازگی با تأسیس یک دفتر خصوصی در منطقه باقرخان، دقیقا به همین شیوه و شگرد و با معرفی خود به عنوان یکی از مدیران عالی رتبه نظامی یا دولتی و طرح ادعاهای دروغین مبنی داشتن ارتباطات ویژه با مقامات عالی رتبه کشوری و لشکری اقدام به کلاهبرداری از تعداد دیگری از شهروندان کرده است.

با شناسایی دقیق دفتر متعلق به “ق . ح” در منطقه باقرخان، او نیز در مورخه ۱۳٫ ۰۸٫ ۱۳۹۶ دستگیر و پس از انتقال به اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ، در همان تحقیقات اولیه صراحتاَ به کلاهبرداری چند میلیارد تومانی از شاکی اصلی پرونده اعتراف کرد؛ همچنین دو مال باخته دیگر نیز که “ق . ح” از هر کدام از آنها مبالغی در حدود ۵۰۰ میلیون تومان به بهانه پیگیری پرونده های آنان در دستگاه قضائی دریافت کرده بود نیز شناسایی و به اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ دعوت شدند.

سرهنگ یاراحمدی با اعلام این خبر گفت: “در بازرسی از مخفیگاه متهم اصلی پرونده در منطقه مهر شهر و محل فعالیت متهمان، اسناد، و مدارک مجعول متعلق به دفترخانه های مختلف تهران کشف و توقیف شده؛ همچنین اقدامات قانونی برای شناسایی اموال مال باختگان به ویژه شاکی اصلی پرونده و استرداد اموال به آنان نیز در دستور کار اداره سیزدهم پلیس آگاهی قرار گرفته و متهمان با قرار بازداشت موقت و برای تکمیل تحقیقات و شناسایی دیگر جرایم ارتکابی در اختیار اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارند”.#

موضوعات مرتبط

Top