بالاگرفتن تهدیدات متقابل در تهران و واشنگتن/تهدید آمریکا یاوه گویی است/بی بی سی

سپاه پاسداران ایران یک مانور نظامی انجام داده و فرمانده نیروی هوافضای سپاه هشدار داده است که در صورت تهاجم آمریکا، ایران با حمله موشکی پاسخ می‌دهد. در سه روز اخیر و با انتشار خبر آزمایش موشک بالستیک ایران، مقامهای امریکایی به عناوین مختلف به ایران هشدار و اخطار داده اند و چند نام هم به فهرست سیاه وزارت خارجه آمریکا اضافه شد. در همین حال، وزیر دفاع آمریکا گفته برای مقابله با ایران، نیازی به تقویت نیروها در منطقه نیست.

سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، تهدیدهای مقام‌های آمریکایی علیه ایران را “یاوه‌گویی” خوانده و هشدار داده است که در صورت تهاجم آمریکا، ایران با حمله موشکی پاسخ می‌دهد.

آقای حاجی‌زاده گفت: “پرداختن به مسائلی مانند توانمندی و دانش هسته‌ای، اقتدار موشکی و مسائلی از این دست تنها بهانه‌ای برای دشمنی آنها با نظام اسلامی و ملت ایران است.”

او تاکید کرد ایران توانمندی‌های نظامی بالایی دارد و گفت: “اگر دشمن دست از پا خطا کند موشک‌های ما غرش کنان بر سر آنها فرود می‌آید.”

به دنبال آزمایش هفته گذشته یک موشک بالستیک در ایران، آمریکا روز جمعه ۲۵ شخص و شرکت را در فهرست تحریم‌های ایران قرار داد.

دونالد ترامپ در روزهای اخیر به تندی از سیاست خارجی و تحرکات نظامی ایران انتقاد کرده و گفته است که در قبال ایران موضعی سختگیرانه خواهد داشت. او گفته: “ایران دارد با آتش بازی می‌کند.”

آقای حاجی‌زاده امروز آمریکا را به “بهانه‌جویی درباره آزمایش‌های موشکی” متهم کرد. او این مسائل را در حاشیه یک مانور سپاه بیان کرد.

نیروی هوافضای سپاه در مانور امروز خود، که در سمنان برگزار شد، چند سیستم دفاع ضدهوایی و راداری را آزمایش کرد.

قدرت‌های غربی و برخی کشورهای منطقه، از جمله اسرائیل، از آزمایش‌های موشکی ایران ابراز نگرانی می‌کنند. اما ایران می‌گوید برنامه موشکی‌اش صرفا جنبه دفاعی و بازدارنده دارد.

در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، که کشورهای عضو سازمان ملل را به اجرای توافق هسته‌ای ایران متعهد می‌کند، از ایران خواسته شده که از آزمایش موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای خودداری کند.

آمریکا و آلمان می‌گویند آزمایش هفته گذشته یک موشک بالستیک در ایران خلاف قطعنامه بوده است.

ایران می‌گوید موشک‌هایش برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده‌اند و بنابراین آزمایش آنها نقض قطعنامه نیست.

Top