روحانی یکسال قبل در باره لغو تحریم ها چی گفت + فیلم مستند/

اما روحانی بی اعتنا به این انتقادهای کارشناسی در مراسم روز ملی فناوری هسته ای ایران با صدای بلند اعلام کرد: «ما هیچ توافقی را امضاء نخواهیم کرد مگر آنکه در اولین روز اجرای توافق، تمامی تحریم‌های اقتصادی همان روز لغو شود.» این سخن روحانی در حالی بود که تنها دو روز قبل سخنگوی کاخ سفید بر خلاف ادعای روحانی گفته بود «موضع آمریکا این نیست که همه تحریم ها علیه ایران باید از روز نخست برداشته شود. واشنگن می خواهد تعهد مستمر ایران را با آغاز برداشتن تحریم ها ببیند.»

گروه سیاسی- رجانیوز: این روزها در حالی بدعهدی آمریکا در عمل به تعهداتش در برجام، دولتی ‌ها را به چالش کشیده که یک‌سال قبل همه آنها به خصوص رئیس‌جمهور امضای برجام را مشروط به لغو یکباره تحریمها معرفی می‌کردند.
به گزارش رجانیوز پس از توافقهای اولیه ژنو و لوزان بین ایران و طرفهای غربی و آمریکایی؛ منتقدان مطرح می‌کردند ساختار تحریمها نه آنطور که روحانی مدعی بود “ترک خورده” بلکه اساسا لغو یک روزه همه تحریمها توسط امریکا یک وعده سرِ خرمن، مبهم و فاقد ضمانت اجرایی است.
اما روحانی بی اعتنا به این انتقادهای کارشناسی در مراسم روز ملی فناوری هسته ای ایران با صدای بلند اعلام کرد: «ما هیچ توافقی را امضاء نخواهیم کرد مگر آنکه در اولین روز اجرای توافق، تمامی تحریم‌های اقتصادی همان روز لغو شود.»

 

 

 

این سخن روحانی در حالی بود که تنها دو روز قبل سخنگوی کاخ سفید بر خلاف ادعای روحانی گفته بود «موضع آمریکا این نیست که همه تحریم ها علیه ایران باید از روز نخست برداشته شود. واشنگن می خواهد تعهد مستمر ایران را با آغاز برداشتن تحریم ها ببیند.»
رهبرمعظم انقلاب نیز در سخنرانی خود در ابتدای سال 94 در حرم مطهر رضوی با اشاره به این مساله اینگونه هشدار داده بودند: «این یک خدعه‌ی آمریکایی است که میگویند قرارداد میبندیم، نگاه میکنیم به رفتارها، بعد تحریمها را برمیداریم! این‌جوری نیست؛ همین‌طور که مسئولین ما صریحاً گفته‌اند و رئیس‌جمهور محترم صریحاً گفت، رفع تحریمها باید بدون هیچ فاصله‌ای در هنگام رسیدن به توافق انجام بگیرد، یعنی رفع تحریم جزء توافق است نه چیزی مترتّب بر توافق.»

همچنین بر اساس فکت شیت امریکایی‌ها از قرارداد لوزان لغو تحریمها یک‌باره نبود. باراک اوباما ساعتی پس از قرائت بیانیه سیاسی مذاکرات لوزان در یک گفتگوی تلویزیونی به بررسی مفاد توافق لوزان پرداخت و درباره سرنوشت تحریم ها به دو نکته اساسی اشاره کرد :(3)

الف) بازگشت پذیری تحریم ها در صورت کوچکترین تخطی ایران از مفاد توافق لوزان

ب) برداشته شدن تحریم ها منوط به ادامه یافتن بازرسی‌ها و شفافیت‌ها از سوی ایران است.

اما نهایتا دولت پای توافقنامه‌ای را امضا کرد که به بیان رهبری از عدم انسجام در ساختار رنج میبرد . علیرغم تاکیدات مکرر رهبری و وضع شروطی برای اجرای برجام ، دولت بی محابا خطوط قرمز رهبری را برای اجرای برجام زیرپا گذاشت و بدون اخذ تضمین های کافی و لازم از طرف مقابل و بدون توجه به سابقه ی تاریک طرف مقابل در بدعهدی ، اقدام به از بین بردن زیر ساخت های هسته ای کشور نمود . براساس پیش بینی های قبلی، طرف غربی بعد از اقدامات ایران بدعهدی های خود را آغاز کرد و علی رغم اعلام مکرر مقامات دولتی در رفع تحریم های مالی، باز هم مشکلات فراوانی در این حوزه گریبان اقتصاد ایران را گرفت . نکته ای که رهبری نیز در سخنرانی خود در حرم رضوی به آن اشاره نمودند و از این روند انتقاد کردند .

مشکلات و خلاء های موجود در این متن آنچنان فاحش بود که رهبری در همان سخنرانی درباره آن فرمودند: «بنابراین کسانی که امید می بندند که بنشینیم با امریکا مذاکره کنیم و به نقطه توافقی برسیم؛ از این غفلت می‌کنند که ما باید به همه تعهدات عمل کنیم اما طرف مقابل با شیوه‌های مختلف و تقلب و خدعه سر باز می‌زند و عمل نمی‌کند به تعهداتش. این چیزی است که در مقابل چشم خود می بینیم. یعنی خسارت محض.»
اما دولتی ها بی توجهه به تمامی این هشدارهای رهبری و پالس های منفی طرف غربی و بدعهدی های مکررشان در اجرای مفاد برجام ، کماکان اصرار دارند تا برجام را به عنوان بهترین راه ممکن برای فیصله ی پرونده ی هسته ای ایران جلوه دهند و حتی در مواقعی پا را از این نیز فراتر گذاشته و تلاش میکنند تا این مدل ناقص و ناکارآمد را به دیگر حوزه‌ها نیز تسری دهند .

Top