بازخوانی گفتاری از آیت‌الله مهدوی کنی/ غیرت شیعه اجازه نمی‌دهد که شنیده شود ولایت امیرالمؤمنین به امضای امثال ابوجهل‌ها است+ فیلم

آیت‌الله مهدوی کنی

 

آیت‌الله مهدوی کنی با اشاره به اینکه برخی برای تضعیف ولایت فقیه، ولایت امیرالمؤمنین(ع) را زیر سؤال می‌برند، گفت:‌ آیا شیعه غیرت این را دارد که بشنود ولایت امیرالمؤمنین به امضای امثال ابوجهل‌ها بوده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، اظهارات حجت‌الاسلام حسن روحانی در مراسم ضیافت افطار جمعی از پزشکان و اساتید دانشگاه درباره شخصیت امیرالمؤمنین علی(ع) که گفته است: «امیر‏المؤمنین(ع) مبنای ولایت و حکومت را نظر و انتخاب مردم می‌داند، هر کسی شما او را برگزید به‌عنوان ولیّ خودتان و رهبر جامعه، من هم اطاعت می‌کنم، من هم می‌شنوم و اجرا می‌کنم». بازتاب گسترده‌ای داشته و البته انتقاداتی را نیز برانگیخته است.

بازخوانی گفتاری از مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی در مراسم احیای نوزدهم ماه مبارک رمضان سال ۱۳۷۵ در دانشگاه امام صادق(ع) می‌تواند راهگشا باشد.

مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی گفت: از همان ابتدای شکل‌گیری انقلاب اسلامی، برخی به‌بهانه دموکراسی  می‌خواستند جلوی مشروعیت و اسلامیت نظام بایستند. امام خمینی در مقابل آنها محکم  می‌ایستاد و یک کلمه از جمهوری اسلامی کوتاه نمی‌آمدند و حتی اسم مجلس شورای اسلامی را ابتدا می‌خواستند بگذارند مجلس شورای ملی که امام فرمودند:‌ اسمش باید مجلس شورای اسلامی باشد. امروزه چگونه است که عده‌ای خود را  پیرو خط امام می‌دانند و از طرف دیگر می‌گویند  که هرآنچه ملت بگوید آن درست است؟ بله، آنچه ملت بگوید اما دارای محدوده است و این نظام با نظامی که در آمریکا و اروپا حاکم است متفاوت است و در اینجا اسلام حاکم است.

وی با اشاره به این‌که خود یک روحانی است و امثال وی برای اعتلای فرهنگ اسلامی قیام کرده‌اند، گفت: برخی با حرفهایی چون “هرآنچه ملت بگوید” می‌خواهند نقش ولایت فقیه را کمرنگ جلوه دهند در صورتی که مردم کشورمان مسلمان هستند و در سایه  اسلام یک حکومتی شکل گرفته است به‌اسم جمهوری اسلامی که ملت مسلمان ایران از آن دست برنمی‌دارند.

مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی افزود: افرادی که می‌گویند در خط امام هستیم و از این کلامها را بیان می‌کنند، چرا در زمان امام جرأت نمی‌کردند که بگویند مشروعیت ولایت فقیه به مردم است.

وی با بیان اینکه این حرف تبعات نادرستی دارد، یادآور شد: به‌عنوان نمونه اگر مشروعیت امامت و ولایت به رأی مردم باشد، نتیجه‌اش این می‌شود که  امام زمان اکنون مشروعیت امامت و ولایت نداشت چرا که مردم که تا کنون با ایشان بیعت نکردند و اکنون اگر دستوری به شما بفرماید می‌توانید قبول نکنید  و بگویید شما اکنون امام نیستید تا ظهور کنید و مردم در مکه با شما بیعت کنند.

آیت‌الله مهدوی کنی افزود: گفتار کسانی که مشروعیت ولایت امیرالمؤمنین را به خواست مردم می‌دانند این است اگر مردم نخواستند امیرالمؤمنین امام نیست و مشروعیت ندارد و حق امامت ندارد.

وی با اشاره به اینکه برخی برای تضعیف ولایت فقیه ولایت امیرالمؤمنین را زیر سؤال می‌برند تأکید کرد:‌ آیا شیعه غیرت این را دارد که بشنود ولایت امیرالمؤمنین به امضای امثال ابوجهل‌ها بوده است؟

آیت‌الله مهدوی کنی درباره نقش مردم در حکومت اسلامی نیز گفت:‌ اگر مردم نخواستند تکلیف حکومت از امام برداشته می‌شود اما امام مشروعیت خود را از رأی مردم به دست نمی‌آورد. چنانچه امام حسن علیه السلام به‌اجبار صلح کرد نه‌اینکه از مقام امامت خود پایین بیاید، امام چه قیام کند و چه بنا به مصالح قیام نکند امام است.

وی افزود:‌ این نیز از مظلومیت امیرالمؤمنین است که بعد از ۱۴۰۰ سال از حکومت امیرالمؤمنین در کشوری که به نام ایشان حکومت تشکیل داده است ولایت ایشان را ناشی از اراده مردم می‌داند.

 

موضوعات مرتبط

Top