دستور رییس قوه قضاییه برای مجازات سریعتر عاملان جنایت خیابان پاسداران The order of the head of the judiciary to punish the perpetrators of the Pashtaran street crime

دستور رییس قوه‌قضاییه برای مجازات سریعتر عاملان جنایت خیابان پاسداران

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‌الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی، با تسلیت شهادت سه تن از مأموران خدوم نیروی انتظامی و یکی از اعضای بسیج در جریان حوادث خیابان پاسداران تهران، تصریح کرد: شهادت مظلومانه این جوانان غیور که در راه حراست و پاسداری از امنیت کشور به‌شهادت رسیدند، بسیار مایه تأثر است. این حادثه قلوب همه مردم را جریحه‌دار کرد و متأسفانه عده‌ای آشوبگر تلاش کردند که از مدارای نیروی انتظامی و بسیج سوء استفاده کنند.

رئیس قوه قضاییه با ابراز تأسف از رفتار سبعانه شخصی که با وسیله نقلیه به مأموران حمله‌ور شد، ادامه داد: نیروی انتظامی در طول سال‌های پس از انقلاب همواره در راستای حفظ امنیت کشور و مرزها تلاش کرده که جای تقدیر و سپاس فراوان دارد. بسیج نیز هر جا به حضورش نیاز بوده با هماهنگی قانونی ورود یافته و جان‌برکف از امنیت کشور دفاع کرده است که به این خاطر باید قدردان این تلاشها باشیم.

امنیت کشور، محل مدارا و تسامح نیست

آملی لاریجانی در ادامه ضمن هشدار به برهم‌زنندگان نظم و امنیت کشور، اظهار کرد: آشوبگران بدانند که امنیت کشور به هیچ عنوان محل مدارا و تسامح نیست و امنیت، خط قرمز نظام جمهوری اسلامی، ارکان نظام و مردم است. اینکه عده‌ای گمان کنند می‌توانند با برخی تلاش‌ها و تحریک عوامل درونی و بیرونی خدشه‌ای به امنیت کشور وارد کنند تصور بسیار اشتباهی است. بی‌تردید دستگاه قضایی با قاطعیت و سرعت به این موضوع رسیدگی می‌کند. به دادستان تهران و دادگستری نیز دستور داده شده است که به این جرم و جرایم مشابه در اسرع وقت رسیدگی کنند و عاملین این جنایت هرچه سریعتر مجازات شوند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه امنیت مردم مسئله‌ای اساسی است، خاطرنشان کرد: احساس امنیت فراتر از خود امنیت است. همگان دیدند که ساکنان محترم خیابان پاسداران طی چند ساعتی که تعدادی آشوبگر در آن منطقه مشغول شرارت و قانون‌شکنی بودند، چه‌وضعی داشتند. متأسفانه در این حادثه به حریم مردم تعرض شد و اموال و ساختمان‌های آنان تخریب گشت که قطعاً دستگاه قضایی در برخورد با عوامل این حوادث هیچ گونه تعللی نخواهد کرد و ضمن رسیدگی صحیح به این پرونده به‌سرعت پس از طی تشریفات قانونی پرونده را به نتیجه خواهد رساند.

آملی لاریجانی گفت: ضدانقلاب خارج‌نشین هم که معمولاً از این حادثه و حوادث مشابه آن مشعوف می‌شود بداند که هیچ طرفی از این حوادث نخواهد بست و مردم و مسئولان در رویدادهایی که امنیت کشور را تهدید کند، متحد و منسجم در مقابل عوامل ناامنی خواهند ایستاد.
 

کارکرد نهاد وکالت، تابع نظر شخصی نیست

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک روز وکیل به وکلای کشور، نهاد وکالت را نهادی مدنی، شرعی و قانونی دانست و با بیان اینکه بهره‌مندی از وکیل در امور حقوقی و کیفری از جمله حقوق و آزادی‌های اشخاص است که برای همه آحاد ملت وجود دارد، اظهار کرد: وکالت صحیح قطعاً به صدور آرای صحیح و عادلانه کمک شایانی خواهد کرد لذا کار وکالت در چارچوب قانون، متمم کار دستگاه قضایی است و وکلا با کار محققانه و متعهدانه می‌توانند یاور قاضی در صدور آراء عادلانه باشند.

 آملی لاریجانی با تأکید بر ضرورت کمک به وکلا در دستگاه قضایی، تصریح کرد: هیچ کس از ایجاد مانع در مسیر کار وکالت سودی نمی‌برد. این موضوع هم که برخی شایع کرده‌اند رئیس قوه قضاییه نظر مساعدی نسبت به وکالت و وکلا ندارد کاملاً نادرست است زیرا وکالت یک امر سلیقه‌ای و شخصی نیست که کسی بخواهد نسبت به آن نظر مساعد یا غیرمساعد داشته باشد بلکه حق داشتن وکیل یک حق قانونی و شرعی برای آحاد مردم است و حتی به‌لحاظ شرعی موسع‌تر از وکالتی است که امروزه وجود دارد یعنی در شرع هر کسی می‌تواند وکالت فرد دیگر را به‌عهده بگیرد اما امروزه به‌لحاظ رعایت برخی مصالح و جلوگیری از تلف شدن وقت محاکم و قضات، تشریفات و شرایطی قانونی جهت تصدی حرفه وکالت وجود دارد که باید رعایت شود.

گلایه هایی از وکلا در زمینه حق‌الوکاله‌ها وجود دارد

رئیس قوه قضاییه در ادامه ضمن اعلام حمایت از نهاد وکالت و وکلایی که در چارچوب قانون فعالیت می‌کنند گفت: البته از نحوه کار برخی وکلا چه به‌لحاظ حق‌الوکاله‌های کلانی که مازاد بر تعرفه‌های قانونی دریافت می‌کنند و چه به‌لحاظ عدم‌التزام به ارزشهای حرفه‌ای، گلایه‌هایی وجود دارد که باید در جای خود مورد توجه قرار گیرد.

آملی لاریجانی با بیان اینکه ارزش کار وکلا همانند قضات به این است که همه توان فنی و علمی خود را در جهت احقاق حق مردم به‌کار گیرند، افزود: وکیل نباید با سوء استفاده از دانش و توانایی خود به‌جای تلاش در جهت تحقق عدالت، صرفاً نفع موکل خود را بدون توجه به سایر مؤلفه‌های مرتبط با اجرای عدالت در نظر بگیرد. بدتر از آن، به‌انحراف کشاندن دستگاه قضایی و قضات در مسیر رسیدگی به پرونده‌هاست که در برخی موارد مشاهده می‌شود و وکلا باید به‌شدت از آن پرهیز کنند.

رئیس قوه قضاییه با ابراز اینکه “ما منکر وجود برخی مشکلات در دستگاه قضایی نیستیم”، بر لزوم پایبندی هرچه بیشتر وکلا به تعهدات قانونی و ارزشهای حرفه‌ای تأکید کرد و گفت: در نشست‌هایی که با مسئولان کانونهای وکلا داشته‌ام همواره بر این موضوع تأکید کرده‌ام که می‌توان با تعاملی صحیح و هماهنگ میان دستگاه قضایی و وکلا گام‌هایی بلند در جهت احقاق حقوق مردم برداشت. مسئولان کانون وکلا هم بارها بر این معنا تأکید کرده‌اند که وکلای کانون به‌نوعی خود را عضوی از دستگاه قضایی می‌دانند و از نگاه ما هم این تعبیر کاملاً صحیح است زیرا هدف همه ما اجرای عدالت و احقاق حقوق مردم است.

گزینش در چارچوب قانون، نافی استقلال وکلا نیست

آملی لاریجانی با تصریح به اینکه گزینش وکلا در چارچوب قانون به هیچ وجه نافی استقلال نهاد وکالت و وکلا نیست، خاطرنشان کرد: امیدواریم مسیر تعامل میان دستگاه قضایی و کانون وکلا روز به روز بازتر و ثمرات آن هرچه بیشتر در جهت تحقق عدالت نصیب مردم عزیز شود. در زمینه «لایحه جامع وکالت» نیز بحث‌های زیادی داشته‌ایم که البته هنوز این لایحه به سرانجام نرسیده اما امیدواریم با بحث‌های کارشناسی و تضارب آراء لایحه‌ای که بیشترین نفع را برای مردم داشته باشد تدوین و تصویب شود.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اظهارات اخیر برخی مسئولان درباره اسلامی شدن علوم تصریح کرد: گرچه معنای اسلامی شدن علوم نیاز به دقت دارد ولی در هر حال اینکه بگوییم این پروژه در جمهوری اسلامی شکست خورده کاملاً سخن نابجایی است، این مقوله یک بحث کاملاً فنی و علمی است و با اظهارات پوپولیستی و بدون تحقیق سازگار نیست لذا کسانی که تخصصی در این زمینه ندارند و نقطه نظرات اندیشمندان داخلی و خارجی را مطالعه نکرده‌اند نباید حرفی به‌زبان بیاورند که دستمایه بیگانگان شود.

عدم‌ارتباط علم و ایدئولوژی، یک حرف قرن هجدهمی است

آملی لاریجانی افزود: از کسانی که می‌گویند پروژه اسلامی کردن علوم در کشور شکست خورده است باید پرسید که؛ شما چقدر در این زمینه تحقیق کرده‌اید و از مباحث مربوط به این حوزه چقدر اطلاع دارید؟ اینکه گفته می‌شود اسلامی کردن علوم امر محالی است و علم و ارزش و ایدئولوژی ارتباطی با هم ندارند یک سخن قرن هجدهمی است. به‌ضرس قاطع می‌گویم که میان صاحب‌نظران بنام در مغرب‌زمین در زمینه فلسفه علم، افراد بسیاری این سخن را قبول ندارند و ورود ارزش‌ها از نواحی مختلف به علوم، بحثی پذیرفته‌شده است.

رئیس قوه قضاییه تز بی‌طرفی علم را نظریه‌ای مربوط به ۲۰۰ سال پیش عنوان کرد و گفت: اینکه یک مسئول بگوید پروژه اسلامی کردن علوم در کشور شکست خورده، حرف بی‌مبنایی است. زمانی پوزیتیویست‌ها مدعی بودند که در علم عین واقع را می‌بینند بدون آنکه هیچ امر انسانی در آن وجود داشته باشد اما امروز چگونگی راهیابی ارزش‌ها به ساحت علم یک سخن قابل توجه است و صرفاً سخن عده‌ای در داخل کشور نیست بلکه بسیاری از فیلسوفان علم در جهان معتقدند که علم، با ارزشهای بسیاری مرتبط است. به‌علاوه، مسأله پیش‌فرض‌ها در علوم خود مسئله‌ای بسیار مهم است. در این پیش‌فرض‌ها بسیاری امور فرهنگی، تمدنی و ارزشی می‌تواند دخالت داشته باشد.

آملی لاریجانی با اشاره به برخی آثار علمی در مغرب‌زمین که به این موضوع پرداخته‌اند خاطرنشان کرد: نمی‌توان گفت که پیش‌فرض‌ها از درون خود علم می‌آیند. این پیش‌فرض‌ها گاه از ناحیه تمدن‌ها و ایدئولوژی‌ها می‌آید. «گادامر» فیلسوف آلمانی معروف که در کتاب کلاسیک و مشهور خود با عنوان «حقیقت و روش» به‌کرّات بحث پیش‌فرض‌ها و پیش‌دانسته‌ها را مطرح کرده و می‌گوید که نگاه پوزیتیویستی حاکم بر علوم که در قرن ۱۸ و در عصر روشنگری مورد تأکید قرار داشت مردود است و هر فهمی نیازمند پیش‌فهم‌ها و پیش‌دانسته‌ها است. این پیش‌فهم‌ها و پیش‌دانسته‌ها می‌تواند حتی شامل پیش‌داوری‌ها هم باشد.

اینکه گفته شود «علم دینی» نداریم، استدلال سخیفی است

رئیس قوه قضاییه افزود: اینکه گفته می‌شود ریاضی، ریاضی است و ما علم دینی نداریم استدلال سخیفی است. آیا با همین روش می‌توان گفت که دانش‌آموز، دانش‌آموز است و دانش‌آموز کلاس اول و دوم معنا ندارد؟ وقتی یک مقوله یا شیء دارای صفتی باشد، متصف به آن صفت می‌شود و ما باید بررسی کنیم که این صفت وجود دارد یا خیر. باید ببینیم در چه علومی ارزش‌ها و مقولات دینی می‌توانند ورود کنند و در کجا. با حرفهای بسیطِ این‌گونه نمی‌توان بحث‌های مهم و دقیق و مردافکن فلسفی در باب ورود ارزشها و پیش‌فهم‌ها و پیش‌فرض‌ها را به ساحت علوم و خصوصاً علوم انسانی منکر شد.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به ارزش های اخلاقی که امروزه از سوی علم‌شناسان در ساختار علم مورد تبیین قرار گرفته است، تصریح کرد: یکی از فلاسفه مشهور غرب به‌نام «پاتنم» کتابی با عنوان «فروریختن فاصله بین ارزشها و واقعیت» به‌رشته تحریر درآورده و در این کتاب از نگاه مبتنی بر وجود فاصله میان ارزشها و واقعیت انتقاد کرده است. بسیاری دیگر از فیلسوفان علم در مغرب‌زمین نیز همین دیدگاه را دارند.

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: همه مسئولان از جمله بنده که کارهای اصلی دیگری داریم باید توجه کنیم که وقتی می‌خواهیم وارد یک مقوله شویم اگر زمان برای مطالعه کافی پیرامون آن مقوله نداریم ضرورتی ندارد حرف‌هایی بزنیم که مستند واقع شود و مورد انتقاد صاحب‌نظران قرار گیرد. اینکه گفته می‌شود پول‌های زیادی دراین زمینه خرج کرده‌ایم باید پرسید که چه‌میزان هزینه در این عرصه صرف شده و جمهوری اسلامی برای چنین بحث مهمی چقدر سرمایه گذاشته است؟ برای نتیجه‌بخش بودن چنین کار عظیمی باید صدها نفر بسیج شوند و نباید توقع داشت که در کوتاه‌مدت نتیجه‌ای به دست آید.

آملی لاریجانی تصریح کرد: حیف است که مسائلی به این اهمیت به‌صورت غیرعلمی، غیرصحیح، غیرفنی و کاملاً عامیانه مورد حمله قرار گیرد زیرا چنین رویکردی فضا را برای کار و تحقیق آزادانه تنگ می‌کند. بنده بحث‌های مبسوطی در این زمینه داشته‌ام و در جلسات مربوط به این بحث نیز راه‌های متعددی نشان داده‌ام که با استفاده از آنها که مبتنی بر نظریات خود فیلسوفان غربی هم هست می‌توان قائل به ورود دین و ارزشها به ساحت علم شد و اگر امروز سخن از شکست خوردن این پروژه به‌میان می‌آید باید گفت که اسلامی کردن علوم به‌عنوان یک موضوع مهم فلسفی، کلامی و دینی شکست نخورده بلکه این شکست خوردن توهم کسانی است که بیشتر کار سیاسی می‌کنند تا کار دقیق علمی و فلسفی.

انتهای پیام/*

موضوعات مرتبط

Top