مواضع هماهنگ روسيه و ايران در نشست وین /بازگشت به میدان وادامه عمليات 1+4

گروهي در اين نشست از همان اول مبناي کار سياسي خود را گذاشتند بر اينکه آقاي اسد بايد کنار برود و ما هم از همان اول گفتيم اين تصميمي است که خود مردم سوريه بايد بگيرند.» نيويورک‌تايمز امريکا گزارش داد: «تنش‌ها در وين نشان مي‌دهد تا چه حد دستيابي به فهم مشترک مي‌تواند سخت باشد

 روز جمعه وزراي 17 کشور شرکت کننده در نشست وين 2 که براي مذاکره درباره يافتن راه‌حل سياسي بحران سوريه گردهم آمده بودند، بيانيه‌اي 9بندي صادر کردند. در اين بيانيه با تأکيد بر حفظ وحدت، يکپارچگي، استقلال و ماهيت سکولاري دولت سوريه از سازمان ملل خواسته مي‌شود روندي را آغاز کند که به برقراري آتش‌بس و برگزاري انتخابات تازه در اين کشور بينجامد. هر چند درباره نقش بشار اسد در اين انتخابات هيچ صحبتي نشده است اما عربستان و متحدان آن اعلام کرده‌اند همچنان با مسکو و تهران درباره سرنوشت بشار اسد و خروج نيروهاي حزب‌الله از سوريه اختلاف نظر دارند. عادل الجبير وزير خارجه عربستان سعودي پس از پايان اين نشست گفت: «زمان و چگونگي خروج بشار اسد از قدرت و زمان و چگونگي خروج نيروهاي بيگانه از سوريه دو موضوع مورد اختلاف ما با [روسيه و ايران] است.»  لوران فابيوس، وزير خارجه فرانسه هم بعد از پايان نشست بين‌المللي وين درباره بحران سوريه گفت: «تا آنجا که به ما مربوط مي‌شود فکر مي‌کنيم او (بشار اسد) جايي در آينده سوريه ندارد اما کشورهاي ديگر به ويژه ايران، نظر متفاوتي دارند.»
مواضع هماهنگ روسيه و ايران
مقامات مسکو و تهران با رد اين ادعاها تأکيد کردند که درباره رهبران سياسي سوريه فقط مردم اين کشور حق تصميم‌گيري دارند. محمد جواد وزير خارجه کشورمان پس از پايان نشست گفت: «گروهي در اين نشست از همان اول مبناي کار سياسي خود را گذاشتند بر اينکه آقاي اسد بايد کنار برود و ما هم از همان اول گفتيم اين تصميمي است که خود مردم سوريه بايد بگيرند.»  ظريف در ادامه گفت که «ما[در اين نشست] تأکيد کرديم که بايد با تروريسم مقابله شود و اينکه درباره آينده سوريه بايد مردم سوريه تصميم‌گيري کنند و ما اينجا نيامده‌ايم که تصميم بگيريم که چه کسي مسئوليت در سوريه داشته باشد و چه کسي نداشته باشد.» سرگئي لاوروف وزير خارجه روسيه نيز پس از نشست وين تأکيد کرد: «روند سياسي يک مسئله مربوط به سوري‌هاست و خود سوري‌ها هستند که آينده کشورشان را مشخص خواهند کرد.» در همين حال روزنامه نيويورک‌تايمز امريکا گزارش داد: «تنش‌ها در وين نشان مي‌دهد تا چه حد دستيابي به فهم مشترک مي‌تواند سخت باشد. تندترين مباحث بين محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران و عادل الجبير وزير خارجه عربستان سعودي صورت گرفت. تا چند روز پيش، سعودي‌ها از نشست با ايراني‌ها در يک ميز اجتناب ورزيده و بخش اعظمي از نشست را صرف شکايت و اتهام‌زني کردند.»
بازگشت به ميدان
نشست يک روزه  وين در حالي پايان يافت که طرفين همچنان درباره نکات کليدي نتوانستند به توافقي دست پيدا کنند و اظهارات مقامات سعودي و همچنين گزارش‌هاي منتشر شده حاکي از آن است که کشورهاي حامي گروه‌هاي مسلح در سوريه تصميم گرفته‌اند کمک‌هاي خود را به اين گروه در مقابل حملات هوايي روسيه از آسمان و مقاومت از زمين افزايش دهند. عادل الجبير در ادامه اظهار داشت: «بشار اسد دو گزينه فراروي خود دارد: ۱- کناره‌گيري از عرصه سياسي
۲- شکست در ميدان جنگ و اين همان چيزي است که در نشست وين آن را مطرح کرديم.» تهديد به ادامه جنگ وزير خارجه عربستان سعودي همزمان با انتشار خبر اعزام نيروهاي ويژه امريکايي به شمال سوريه بود. در همان روز رسانه‌هاي امريکايي گزارش دادند باراک اوباما اجازه اعزام بيش از 50 نيروي ويژه به شمال سوريه جهت مقابله با داعش را صادر کرده است. همزمان با اين تحولات شبکه تلويزيوني تي جي آر تي ترکيه، روز گذشته به نقل از يک مقام وزارت دفاع امريکا گزارش داد: پنتاگون هواپيماهاي جديدي را در قالب طرح ادعايي ائتلاف مبارزه با داعش به پايگاه هوايي اينجرليک ترکيه اعزام خواهد کرد. وي افزود: وزارت دفاع امريکا در نظر دارد علاوه بر اعزام هواپيماهاي  ‌اي – 10 تاندربولت 2 که از آن به عنوان هواپيماهاي ضد تانک نام برده مي‌شود، 12 فروند هواپيماي اف 15 نيز به اين پايگاه اعزام کند. پيشتر نيز رسانه‌ها به نقل از مقامات امريکايي گزارش داده بودند کاخ سفيد بر بازپس‌گيري شهر رقه پايتخت خلافت خودخوانده داعش متمرکز شده است و 50 تن تسليحات براي « مخالفان ميانه رو» سوريه از آسمان به پايين انداخته است.
تحليلگران اقدام کاخ سفيد در فرستادن نيروي زميني را نشانه‌بزرگي در سياست خارجي کاخ سفيد عنوان کردند چراکه پس از شروع بحران سوريه اين اولين بار است که اوباما با اعزام نيروي نظامي به اين کشور موافقت مي‌کند و مي‌تواند قدرت چانه‌زني امريکا در مذاکرات را افزايش دهد.  «ريچارد هاس» رئيس شوراي روابط خارجي امريکا در گفت‌وگو با شبکه «سي. ان. ان» گفت: «اعزام نيروهاي امريکايي طبيعتاً يک تغيير بنيادين در سياست‌هاست و هدف از آن تصحيح اشتباهات اساسي در سياست‌هاي اتخاذي امريکا در منطقه است.» رئيس شوراي روابط خارجي امريکا در پايان تصريح کرد: «ما فهميديم که نمي‌توانيم اين کار را فقط از طريق هوايي انجام دهيم و بايد حضور زميني با يک شريک قدرتمند وجود داشته باشد» هاس همچنين در صفحه توئيتر خود نوشت: «تصميم امريکا براي اعزام نيروي ويژه به سوريه بايد نيروهاي ضد داعش را تقويت کند و همچنين بايد منجر به تقويت قدرت امريکا در گفت‌وگوهاي وين درباره آينده سياسي سوريه شود.»
ادامه عمليات 1+4
در جبهه مقابل مسکو و تهران ضمن تأکيد بر مبارزه با تروريسم به عنوان اولويت نسبت به تحرکات امريکا هشدار دادند. سرگئي لاوروف در واکنش به اعزام نيروهاي ويژه امريکا به سوريه گفت: امريکا «يک‌جانبه و بدون مراجعه به رهبري سوريه» دست به چنين کاري زده است. وزير خارجه روسيه همچنين هشدار داد اعزام نيروي ويژه امريکا به شمال سوريه، خطر جنگ نيابتي در منطقه را بيش از پيش مي‌کند. وي تأکيد کرد تصميم رئيس‌جمهور امريکا براي اعزام نيروي عملياتي ويژه تغييري در موضع مسکو در مقابله مشروع با تروريسم ايجاد نخواهد کرد.  همزمان با اين جنگ ديپلماتيک، نيروهاي ائتلاف 1+4 (ايران، روسيه، سوريه، عراق + حزب‌الله) به عمليات خود در مناطق ميداني بدون توجه به روندهاي دپيلماتيک ادامه دادند. رسانه‌ها گزارش دادند ارتش سوريه در حال تدارک نقشه‌ دقيق براي آغاز مرحله دوم عمليات ريف لاذقيه با پشتيباني نيروي هوايي روسيه با هدف سقوط مناطق مرزي سوريه با ترکيه و آزادسازي جسرالشغور به عنوان بزرگ‌ترين شهر ريف ادلب است. به گزارش فارس، جت‌هاي جنگنده روسيه در طول هفته گذشته مرحله نخست عمليات خود را با بمباران اهدافي در حومه شمالي لاذقيه به پايان رساندند و به گفته منابعي ويژه هم اکنون فهرست اهداف مرحله دوم عمليات در حال تدارک است.
به گزارش فارس، گروهي از نيروهاي ارتش، حزب الله لبنان ونيروهاي مقاومت عراق همزمان با پاکسازي شهرک خان طومان حملاتي را عليه مواضع تروريست‌ها در روستاهاي «جميمه» و «مريمين» در جنوب غرب استان حلب و در شرق شهر «الحاضر» را انجام دادند و موفق شدند اين دو روستا را به‌طور کامل پاکسازي کنند.  وبگاه خبري «العهد»‌ لبنان هم گزارش داد ارتش سوريه روز شنبه عمليات نظامي را براي باز کردن راه «اثريا» به «خناصر» واقع در ريف حلب آغاز کرد. به گزارش اين وبگاه، نيروهاي سوري چهار منطقه را از دست تروريست‌هاي داعش آزاد کردند و در اين منطقه 10 کيلومتر پيشروي داشتند.
مجله اینترنتی آویل تقل از پایگاه تحلیلی شریان

موضوعات مرتبط

Top