روزنامه‌های تهران: تاجگذاری ترامپ!/بی بی سی

روزنامه‌های امروز پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، به انتقاد حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در باره مخالفان برجام واکنش نشان داده‌اند.

تاجگذاری ترامپ


فریدون مجلسی در روزنامه اعتماد نوشته که سرانجام او رئیس جمهور آمریکا شد و به تاجگذاری ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ راه یافت. شگفت‌انگیزترین گزینش با کمتر از ۵۰ درصد آرای ملی، آن هم با تفاوت دو میلیون رای! اگر در هر کشور دیگری بود اکنون رقیبش با احراز آرای اکثریت ملت به کاخ سفید راه می‎یافت. اما نوع گزینش کالج انتخاباتی آمریکا که برای هر ایالت سهمیه‌ای قایل شده موجب شده است که ترامپ با وجود کسری دو میلیون رای با استفاده از سهمیه‌های انتخاباتی ایالات برنده شود. بردی که شباهت به قمار در کازینوهایی دارد که ترامپ در جایگاه اصلی و حرفه‌ای‌اش لابد با آن نوع کارکرد آشناست.

آقای مجلسی در پایان مقاله‌اش نوشته در باره این که پیوسته پرسیده می‌شود با آمدن ترامپ چه سیاستی در قبال ایران در پیش خواهد گرفت، می‌توان پاسخ داد که روابط یک طرفه نیست.

فعلا سرگرم عینک باشید


علیرضا کریمی، سردبیر آفتاب یزد در سرمقاله امروز این روزنامه نوشته که این از هنر حسن روحانی است که می‌تواند مخالفان را با خطابه‌های خود تا مدت‌ها سرگرم امور حاشیه‌ای کند. پس از نشست مطبوعاتی رئیس جمهوری که روز سه‌شنبه برگزار شد، دلواپسان حسابی مشغول عینک شده‌اند! آری؛ تعجب نکنید. رئیس دولت در نشست خود خطاب به دلواپسان گفته بود؛ اگر نمی‌توانید دستاوردهای برجام را ببینید، یا عینک بزنید و یا چشم خود را درمان کنید.

به نوشته سرمقاله آفتاب یزد بعد از این اظهارنظر ساعت‌هاست که رسانه‌های نزدیک و منتسب به مخالفان روحانی درگیر این اظهارنظر شده‌اند و هرکدام به خیال خود گفته‌های رئیس جهمور را به استهزاء گرفته‌اند اما واقعیت این است که رئیس جمهوری با چنین ترفندهایی مخالفان و منتقدان بی‌انصاف را از میدان خارج و با جریان‌سازی آنها را درگیر حاشیه‌ها می‎‌کند.

حتی با عینک!


روزنامه کیهان در گزارشی که عنوان آن تیتر اول این روزنامه تندرو شده آورده که آمار رسمی هم رونق را تایید نمی‌کند؛ حتی با عینک!

کیهان در گزارش خود آورده که سخنان اخیر رئیس جمهوری در خصوص خروج از رکود در حالی است که بر مبنای گزارش مرکز آمار، نرخ سرمایه‌گذاری به شدت کاهش و موجودی انبارها به شدت افزایش یافته که نشان‌دهنده تداوم وضعیت رکودی می‌باشد.

به گزارش کیهان تاکیدات رئیس دولت یازدهم در زمینه‌هایی مانند رشد اقتصادی بارها تکرار شده است، تکراری که هرچند هربار واکنش کارشناسان این زمینه را برانگیخته ولی تاکید مکرر دولتمردان از جمله شخص رئیس جمهوری نشان‌دهنده نوعی دهن کجی به رسانه‌های منتقد است.

مخالفت ایران با حضور آمریکا در آستانه


صباح زنگنه، در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته که بعد از تحول نسبی در مسائل میدانی سوریه، نشست آستانه پیرامون رسیدن به راه‌حل در قزاقستان در باره بحران سوریه برگزار خواهد شد.

به نوشته این کارشناس روابط بین‌الملل در روند مذاکرات سوریه که عمدتا مذاکرات سوری-سوری است، گروه‌های معارض سوریه با دولت سوریه بر روی محورهایی به بحث خواهند پرداخت. در چنین شرایطی حضور آمریکا که در سوریه نه در میدان زمینی سوریه حضور دارد و نه در هوای آن کشور اقدام مثبتی انجام داده، قطعا مورد خشنودی روسیه و ایران نخواهد بود. البته روسیه ممکن است در برخی مناطق از حضور نظامی آمریکا استفاده کند، اما در روند ترسیم شده، آمریکا باید به عنوان عضو شورای امنیت در حمایت از آتش‌بس و اصلاحات سیاسی و مسائل دیگر اعلام موضع کند.

مجاهدان جمعه در نشست آستانه


علی بیگدلی هم در سرمقاله روزنامه ایران نوشته که مساله سوریه در روند تغییر مناسبات حاکم بر کشورهای پیرامونی و فرامنطقه‌ای موثر بر آن از جنگی نیابتی به پدیده بین‌المللی تغییر شکل داده است. بر همین اساس حتی در شرایطی که نشست آستانه به عنوان ابتکار عمل سه کشور ایران، روسیه و ترکیه امیدواری‌ها به برقراری مذاکرات سوری-سوری و به دست آمدن راهکار سیاسی را افزایش داده است؛ این مذاکرات فارغ از مسائل و مقتضیات حاکم بر روابط دیگر کشورها نیست. کما این که اختلافات جدی بر دیدگاه‌های سه کشور پایه‌گذار اجلاس آستانه نیز حاکم است.

آقای بیگدلی در پایان این مقاله نتیجه گرفته که حتی احتمال حضور آمریکا در مذاکرات آستانه نیز چندان تغییری در این وضعیت نخواهد داد و کاربردی جز به نمایش درآوردن بده بستان‌های حاکم بر روابط واشنگتن با دیگر کشورهای حاضر و تلاشی برای از تب و تاب نینداختن سیاست خارجی آمریکا و خاطره تاثیرگذاری آن در مسائل جهانی نخواهد داشت.

پیرمرد در هزارتویش


روزنامه شرق به مناسبت بیست و دومین سالگرد درگذشت مهدی بازرگان مطالبی را در شماره امروز خود منتشر کرده است. اما علیرضا رجایی در مقاله‌ای نوشته که زندگی و زمانه مرحوم مهندس بازرگان پرتلاطم و پرآسیب بود. وی یک سال پس از انقلاب مشروطه متولد شد و کمتر از دو دهه پس از انقلاب، چشم از جهان فرو بست. هر چند وی نسبت به نسل‌های پس از خود اندکی دیر وارد سیاست شد، اما «حضور او حضوری همه جانبه بود.» مسیر کلی بازرگان تا به آخر بر مدار سنت مسلط روشنفکران عصر مشروطه می‌گشت.

به نوشته آقای رجایی، بازرگان با درک ضروت تحولات بنیادین، بنیان‌های ایمان دینی را نیز استوار می‌خواست و اصولا مسیرهای دیگر تحول را چندان ممکن نمی‌دید. این از بلنداقبالی روشنفکران مسلمان بود که آن حزب سیاسی که بازرگان به همراه آیت‌الله محمود طالقانی و یدالله سحابی تاسیس کرد، به نام آزادی آراسته بود.

 

برچسب ها : , ,

موضوعات مرتبط

Top