باید بین خطوط فکری، اعتقادات، موضع‌گیری‌های اجتماعی و سیاسی فرد، با شخصیت فردی، خصایل انسانی، ویژگی‌های رفتاری او در موقعیت‌های مختلف تمایز و تفکیک قائل شد

آیت‌الله حسینی همدانی در خطبه دوم نماز با تسلیت درگذشت ناگهانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفتند: ایشان شخصیت انقلابی دوران ستم‌شاهی و مرد دوران پرفرازونشیب انقلاب اسلامی بودند که پرداختن به زوایای فکری و زندگی‌شان و نقشی که قبل و بعد از انقلاب اسلامی داشته‌اند در یک خطبه نمی‌گنجد.

ایشان خاطرنشان ساختند: همه توجه داشته باشند که در تحلیل شخصیت افراد و موضع‌گیری‌هایشان، باید بین خطوط فکری، اعتقادات، موضع‌گیری‌های اجتماعی و سیاسی فرد، با شخصیت فردی، خصایل انسانی، ویژگی‌های رفتاری او در موقعیت‌های مختلف تمایز و تفکیک قائل شد که از آن‌ها تعبیر به “تقابل گفتمانی” و “تقابل شخصیتی” کردیم.

ایشان افزودند: موضوع را باید خوب فهمید و به قضاوت زودهنگام هم نپرداخت؛ گاهی راجع به بعضی بزرگان صحبت‌ها و تعاریفی مطرح می‌شوند که اگر “تفکیک بین تقابل شخصیتی و تقابل گفتمانی” نداشته باشیم، در این فضا سرگردان خواهیم شد؛ مثلاً رهبری، در بیانی گروه مذاکره‌کننده برجام را متدین و فرزند انقلاب خواندند و در بیان دیگر دست دادن و خندیدن آن‌ها با دشمن را غیرقابل‌قبول دانستند که نشان‌دهنده‌ی لزوم تشخیص صحیح “تقابل گفتمانی و تقابل شخصیتی” در افراد است.

امام‌جمعه کرج بیان داشتند: پیام تسلیت اخیر رهبر انقلاب نیز به‌روشنی این دو را از هم جدا کرده و مسیر درست را فراروی جامعه قرار داده است و تمام سخنانی که این روزها راجع به مرحوم آیت‌الله هاشمی گفته می‌شوند را باید از این زاویه‌ی دید موردبررسی و نگاه قرارداد تا دچار اشتباه نشویم.

ایشان اظهار داشتند: مردم هم به این مسئله واقف‌اند و دیدید که به‌پاس همه‌ی مجاهدت‌های ایشان در همراهی امام و رهبری و زحمات عدیده برای اسلام و انقلاب، با قدرشناسی ایشان را تجلیل کرده و باعظمت یاد می‌کنند و حتی اجازه ندادند عده‌ای که از هر فرصتی برای ضربه زدن به انقلاب استفاده می‌کنند، در این فضا فرصت جولان پیدا کنند؛ البته آن‌ها خود را برای سو استفاده آماده کرده بودند و جسته‌وگریخته حرکت‌هایی هم کردند، اما موفق نشدند.

آیت‌الله حسینی همدانی تصریح کردند: از لحاظ شخصیتی، کتاب “سرگذشت فلسطین” آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مرجعی مناسب در صهیونیسم شناسی و صهیونیسم‌ستیزی است و اگر کسی این خدمات را نادیده بگیرد، بی‌انصافی کرده است و موردقبول نیست.

ایشان گفتند: ازلحاظ گفتمانی، در هرکدام از مراحل مختلف بعد و قبل از انقلاب، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی موضع گفتمانی خاصی داشته‌اند که هرکدام قابل‌بحث و نقد است؛ مثلاً مواضع اخیر ایشان مورد انتقاد دلسوزان -به‌عنوان یک وظیفه‌ی دینی و اسلامی- قرار داشت که در موارد مختلف هم به ایشان تذکر داده شد.

امام‌جمعه کرج گفتند: بزرگیِ بزرگان، هرگز نباید موجب شود که با انحراف احتمالی در مسیرها مقابله نکنیم؛ باید واقعیات ترسیم و بیان شوند و انحرافات با خیرخواهی و بیان سازنده تذکر داده شوند و توجه داشته باشید که انتقادات به گفتمان مطرح‌شده توسط ایشان، بر کسانی که هنوز هم به دنبال این مسیر هستند، کماکان وارد است.

ایشان گفتند: اختلاف در اجتهادات و نظرات، امری طبیعی در بین اهل تفکر و نظر است؛ اما آن‌که مهم است، نحوه‌ی برخورد با این اختلافات در مقام عمل است که خود ایشان نیز در این زمینه بر تبعیت تامّ و تمام از نظر رهبر جامعه تأکید و باور داشتند که این بینش جای تقدیر دارد.

آیت‌الله حسینی همدانی اظهار داشتند: به‌هرتقدیر دوران خدمت ایشان نیز به پایان رسید؛ درگذشت ناگهانی ایشان نیز درسی برای همه و به‌خصوص مسئولین است که دقیق بوده و دائماً به اصول تکیه کنند؛ چراکه ممکن است هرگز فرصت جبران اشتباهات هرچند کوچک نیز پیدا نشود.

ایشان تأکید کردند: مسئولین بصیر باشند، رابطه‌ی خود را با خدای تعالی تقویت کنند، پایبند به تعالیم معصومین (علیهم‌السلام) و آرمان‌های انقلاب و ارزش‌های شهدا باشند تا از گردنه‌های مسیر به‌سلامت عبور کنند.

ایشان با تشکر از خانواده مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در برگزاری مناسب مراسم تشییع ایشان، بیان داشتند: با مدیریت صحیح خانواده آیت‌الله هاشمی، اجازه داده نشد تا فتنه گران درگذشت ایشان را وسیله‌ی فتنه‌ی دیگری قرار دهند و جا دارد که از ایشان تقدیر و تشکر کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز با اشاره به بیانات رهبری در جمع مردم قم، بیان داشتند: رهبر انقلاب در این دیدار به عناصر چهارگانه اقتدار نظام اسلامی یعنی “ایمان و معرفت دینی”، “قدرت علمی”، “اقتصاد مقاوم” و “حفظ عزت ملی” اشاره کردند که برای همه‌ی دستگاه‌ها و افراد اثرگذار، وظیفه ساز و مسئولیت آفرین است.

ایشان گفتند: نتیجه‌ی رعایت این موارد، اقتدار کشور و عدم توجه به آن‌ها، زمینه‌ساز تخریب اقتدار کشور است؛ مثلاً اگر مسئولین فرهنگی کشور، در برنامه‌ریزی و اجرای امور فرهنگی مانند سینما و کتاب و فضای مجازی و امثال‌ذلک برنامه‌ای نداشته و طوری عمل کنند که ایمان و معرفت دینی جوانان ما نه‌تنها تقویت نشده بلکه موجب تزلزل واقع شود، این به اقتدار کشور ضربه می‌زند.

آیت‌الله حسینی همدانی با گرامیداشت سالروز فرار شاه خائن در ۲۷ دی‌ماه ۱۳۵۷، گفتند: ۲۷ دی، زمینه‌ساز ۲۲ بهمن شد و شعف و خوشحالی مردم از فروریختن طاغوت در این روز و تمام موفقیت‌هایی که در آن برهه حاصل شد، نتیجه‌ی وحدت کلمه و پیروی از ولی در طی این مسیر بود.

ایشان اظهار داشتند: البته برای پیروزی همیشه هزینه‌های سنگینی داده‌شده است که نمونه‌ی آن شهادت نواب صفوی و هم‌رزمانش در چنین روزی بود؛ نواب و همفکرانش، زمانی که هنوز حرفی از حکومت اسلامی نبود، تنها راه نجات کشور را برقراری حکومت اسلامی می‌دانستند.

ایشان افزودند: عزت و آبروی ایران اسلامی ارزان به دست نیامده و پدران و مادران شهدا و ایثارگران عزیز که امروز در جمع ما حاضرند، مؤید همین معنا هستند؛ این عزت را نباید به حراج گذاشت؛ به آمریکای بدعهد دل نبندید، خیانت‌های او به ملت ایران قابل‌انکار نیست و برجام و عاقبت آن، نمونه‌ی آشکار و روشن این خیانت‌هاست.

امام‌جمعه کرج گفتند: بعضی‌ها این دشمنی‌ها را توجیه نکنند گه آغاز بدبختی کشور خواهد بود؛ تعلل و کم‌کاری‌هایی که در مسئله تمدید تحریم‌ها و نقض برجام مشاهده شد و اینکه کسی که مسئولیت رسمی کمیته پیگیری برجام را داشت، نزدیک به چهل روز دراین‌باره موضع‌گیری نکرد، جای هیچ توجیهی ندارد و اقتدار شکن است.

آیت‌الله حسینی همدانی بیان داشتند: شما که از پشتیبانی مردم برخوردار هستید با عزم و اراده در میدان باشید و چه در مسئله برجام و چه در مسائل دیگر، بر اساس حکمت و قدرت و شجاعانه عمل کنید که قطعاً نتیجه‌بخش خواهد بود؛ مانند همین اقدام عملی در راه‌اندازی موتور هسته‌ای برای کشتی‌ها و زیردریایی‌ها که شایسته و درخور تقدیر بود و جزو عوامل اقتدار مورد تأکید رهبری است که انشالله ادامه داشته باشد.

برچسب ها : ,

موضوعات مرتبط

Top