استقبال امیدبخش مردم از طرح «اعاده اموال نامشروع» مسئولان؛ منتظر اقدام و عمل هستیم We welcome the people’s promise of the “restoration of illegitimate property” of officials; we are waiting for action.

استقبال امیدبخش مردم از طرح «اعاده اموال نامشروع» مسئولان؛ منتظر اقدام و عمل هستیم

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، طبق طرح ۲فوریتی «اعاده اموال نامشروع مسئولان» که توسط جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تدوین شده، در صورت تصویب، هیئتی متشکل از نهادهای نظارتی، امنیتی و قضایی وظیفه بررسی اموال مسئولان در دهه‌های گذشته را در دستور کار خود قرار می‌دهند و پس از بررسی‌ها در صورت حصول اطمینان از نامشروع بودن این اموال، آنها را به بیت المال بازمی‌گردانند. هدف اصلی این طرح دوفوریتی که برپایه اصل ۴۹ و ۱۴۲ قانون اساسی تدوین شده، طبق اذعان طراحانش، جراحی اموال مسئولان در سال‌های گذشته است.

خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در حاشیه یک سفر کاری به بندرعباس از فرصت بهره برد و در خصوص این طرح با مردم بندرعباس به گفت‌وگو نشست تا ببیند نظر مردم خونگرم جنوب که در شهری زندگی می‌کنند که به‌صورت ۲۴ساعته می‌توان فعالیت اقتصادی را در این شهر شاهد بود، در این خصوص چیست، ازاین‌رو وی به چند محله قدیمی بندرعباس رفت و از مردم در حال تردد در خصوص طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان» پرسید.

* محله قدیمی سورو

“موجب شوق و نشاط در جامعه می‌شود”

مردی ۳۲ساله ــ شاغل در امور صیادی: همواره تصور من از رسیدگی مسئولان به مباحث مالی برای قشر ضعیف جامعه، کارمندان، کارگران، صیادان و … بود. اینکه می‌گویید قرار است اموال مسئولان بررسی شده و مورد تحقیق قرار گیرد، بسیار برای من جالب است. مسلماً این مسئله می‌تواند موجب شوق و نشاط در جامعه شود. وقتی من به‌عنوان یک ماهیگیر، می‌بینم همان‌طور که در حد وسع من، مالیات از من کسر شده و ناظران مراقب نحوه درست کار کردن من هستند، مسئولین کشور هم مورد نظارت قرار می‌گیرند، مالیاتشان را می‌دهند و نمی‌توانند از موقعیتشان برای درآمد شخصی بیشتر سوءاستفاده کنند، من به زندگی در این کشور امیدوار می‌شوم اما در صورتی که تصور من این باشد که فقط نظارت برای منِ طبقه پایین جامعه است و هر کس دستش برسد، دزدی می‌کند، مطمئناً نسبت به زندگی در این جامعه امید و نشاطی ندارم.

“فساد باشد، یک جای کار می‌لنگد”

مردی ۵۹ساله ــ بازنشسته آموزش و پرورش: سالها به بچه‌ها یاد دادم که کشور ما ساختاری درست و عدالت‌محور بعد از انقلاب اسلامی داشته و دارد؛ اگرچه همیشه به این گفته خودم اطمینان داشتم و دارم، اما در مواقعی که اخبار سوءاستفاده‌های مالی کسانی را که سمت مدیریتی داشتند می‌شنیدم و یا متوجه می‌شدم که فلان مسئول در فلان نقطه اعیان‌نشین تهران سکونت دارد و قاعدتاً درد مردم نیازمند را نمی‌فهمد، با خودم می‌گفتم یک جای کار می‌لنگد، اگر چنین طرحی اجرایی شود و مسئولان در مقابل مال‌اندوزی‌های شخصی خود پاسخگو شوند، بسیاری از مسائل حل می‌شود.

* محله حسین‌آباد

“برخورد با سوءاستفاده‌گران برای مردم بسیار مهم است”

خانمی ۳۶ساله ــ خانه‌دار و کمک‌کننده به همسر در فروش محصولات کشاورزی (در بازار محلی): اینکه مردم بدانند چه وضعیتی در جامعه حکم‌فرما هست، بسیار از دید مردم مهم است. اینکه بدانیم مسئولان کشور مردم را محرم می‌دانند و به مردم گزارش می‌دهند که چه اتفاقی می‌افتد مهم است. چیزی که از دوران حاکم بر کشور در قبل از انقلاب شنیدیم این بود که مردم از حاکمیت جدا بودند و اجازه نداشتند بپرسند فلان مسئول چه می‌کند و پول نفت ما و ثروت ملی ما صرف چه می‌شود. اینکه در جامعه اسلامی مردم ولی‌نعمت هستند، بسیار مهم است. اینکه بتوانیم از مسئولین بپرسیم پول نفت ما و ثروت ملی ما چه شد و بدانیم که با سوءاستفاده‌های مالی برخورد می‌شود، هرچند آن سوءاستفاده کننده یک مسئول رده‌بالا و مدیرعامل و وکیل و قاضی و … باشد، این برای ما بسیار مهم است.

“جلوی اندک دزدها را بگیرید”

مردی ۴۵ساله ــ راننده خودروهای سنگین: خوشحالم که می‌شنوم می‌خواهند با دزدهای بیت المال از رده‌های بالا برخورد کنند. البته نمی‌گویم که مدیران کشور عزیز ما دزد هستند، اما بین یک جمع ۱۰۰نفره مدیر، شاید انگشت‌شمار هم دزد باشند که همین اخبار اختلاس‌ها و دزدی‌ها که در روزنامه‌ها و رادیو و تلویزیون می‌خوانیم و می‌شنویم مربوط به همین تعداد اندک است که البته بخش زیادی از پول مملکت را که مربوط به همین مردم است، می‌دزدند و می‌برند. چه خوب است قبل از اینکه امثال برخی مدیران از مملکت خارج شوند، ناظرانی باشند که اموال مدیران و مسئولان را بررسی کرده و جلوی خروج اندک دزدها را بگیرند و مال بیت المال را برگردانند، خدا کند که بشود.

* محله اوزیها

“شهید دادیم که فساد نباشد”

مردی ۷۵ساله ــ دریانورد بازنشسته: تا بوده مردم ایران از مدیران و مسئولان فاسد خورده‌اند. انقلاب کردیم و مسئولان فاسد را بیرون کردیم و انتظار داریم در بدنه این کشور اسلامی که پای همه چیزش ایستادیم، خون دادیم، جوان دادیم، شهید کوچک و بزرگ دادیم، فساد نباشد. من عمرم را در خاک ایران و برای ایران گذراندم. شاید چند سال بعد من نباشم، اما فرزندان من هستند. انتظار دارم جامعه و کشوری برای فرزندانم بماند که عاری از فساد باشد و ظاهر و باطن واقعی از اسلام داشته باشد. حالا که این دغدغه بوده که با فاسدان برخورد شود و اگر مالی نامشروع کسب شده به جیب مردم برگردد، امیدوارم این دغدغه به‌معنای واقعی کلمه اجرایی شود و نه فقط شعاری عمل کنند و دست مفسدان باز بماند.

* محله شمیلی‌ها

“همه از دید قانون یکسان باشند”

مردی ۲۳ساله ــ دانشجو: برخورد با فاسد همیشه خوب است البته اگر واقعی باشد. همیشه شعار برخورد با مفسدان را می‌شنویم اما وقتی به اجرا قرار است برسد خبری نیست. فاسد همه جا ممکن است باشد، از مسئول یک دانشگاه و یا کارمند شهرداری گرفته تا معاون یک وزیر! باید دید آیا طرح برخورد با جمع‌آوری مال نامشروع و یا بررسی اموال مدیران سابق، شامل حال همه می‌شود یا فقط مدیران رده‌پایین. در هر بخشی اجرا شود خوب است، اما چه خوب است که در مقابل قانون تفکیک‌پذیری نداشته باشیم و همه از دید قانون یکسان باشند. من موافق اجرای این کار هستم و حالا که می‌گویید قرار است اموال تمام مسئولان رسیدگی شود، واقعاً منتظر می‌مانم تا نتیجه این کار را ببینم و از تلویزیون بشنوم که چه‌تعداد مسئول اموالشان بررسی شد و چقدر پول به جیب مردم برگشت.

“برخورد با فاسدان کوبنده باشد”

مردی ۵۰ساله ــ کارگر: یک عمر کارگری کردم تا پول حلال سر سفره ببرم. مالیاتم را دادم. بیشتر از حق خودم نگرفتم. وقتی می‌بینم عده‌ای که اختیار دارند بیشتر از حق خودشان می‌گیرند دلم می‌سوزد، نه برای خودم، برای کشورم دلم می‌سوزد. در جایی که مدیر فاسد باشد، چطور باید انتظار داشته باشم پسر جوانم دل به کسب مال حلال ببندد و راضی باشد. من جوانم را حلال‌خور بار آورده‌ام اما می‌گویم نمی‌شود بگوییم کشور ما و نظام ما اسلامی است و ما مردم باید اسلامی زندگی کنیم اما مدیر دولتی در همین کشور، فساد کند و برخوردی نشود. چه خوب است که از منِ کارگر تا مدیر دولتی هیچ کدام نتوانیم فساد کنیم و اگر کردیم با برخورد کوبنده مواجه شویم. من خوشحالم که می‌خواهند جلوی فسادها را بگیرند و اگر کسی فساد کرده با آن برخورد کنند.

* محله ششصددستگاه

“عدالت خواست مردم است”

مردی ۴۲ساله ــ مهندس مکانیک: شفافیت و عدالت خواست مردم است. مگر می‌شود از کسی بپرسید عدالت می‌خواهید بگوید نه؟! مگر می‌شود از کسی بپرسید شفافیت می‌خواهید بگوید نه؟! اینکه اموال مسئولان بررسی شود و به مردم گزارش بدهند که این تعداد مسئول خطا کرده بودند، حالا خواسته یا ناخواسته، به‌عمد یا به‌سهو، و این مقدار پول به خزانه کشور بازگشت و قرار است این پول صرف برقراری عدالت شود، مگر می‌شود بگوییم این خوب نیست؟! مثل این است بگوییم زندگی می‌خواهید یا نه! عدالت‌خواهی مثل اصل زندگی یک اصل انکارناپذیر و مهم است. همه به‌دنبال عدالت هستند. اگر چیزی مردم را از مسئولین خود ناامید کند همین بی‌عدالتی است. اما وقتی ببینیم عدالت در همه بخش‌های کشور حاکم می‌شود، مثل این است امید و زندگی جریان می‌یابد. امیدوارم واقعاً به بررسی اموال مسئولان بپردازند و برای مردم هم روشن کنند چطور می‌شود یک مسئولی میلیاردها تومان ثروت دارد. مگر نمی‌گویند مسئولان ما نجومی‌بگیر نیستند؟! خب، این پولها که برخی مسئولان دارند، از کجا آمده؟!

انتهای پیام/*

برچسب ها : , ,

موضوعات مرتبط

Top