انتقاد شدید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) از نابسامانی‌های اقتصادی کشور

 

منبع : تسنیم

ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با اشاره به ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های مختلف، از نابسامانی‌های اقتصادی انتقاد کرد و گفت: هر جا که سخنان رهبری را اطاعت کردیم؛ در کشور موفق بودیم و هر جا که اطاعت نکردیم؛ زمین خوردیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد مخبر در جشنواره‌ی ملی برکت جهادگران که با حضور نمایندگان بیش از ۳۰۰ گروه جهادی در نمایشگاه دایمی دستاوردهای اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) واقع در باغ بهشت برگزار شد، با بیان این‌که دانش‌جویان جهادی، محرم نظام هستند؛ گفت: کشور در زمینه‌ی وجود فقر هم‌چنان با مشکلاتی روبه‌روست، این در حالی است که از نظر منابع از وضعیت بسیار مناسبی برخوردار هستیم.

این مقام مسئول افزود: ایران چهارمین میزان ذخایر نفت جهان یعنی ۹ و سه دهم درصد ذخایر نفتی دنیا را در اختیار دارد و این در حالی است که فقط یک درصد از جمعیت جهان در ایران زندگی می‌کنند. هم چنین ایران نخستین رتبه‌ی میزان ذخایر گاز جهان یعنی ۱۸ و دو دهم درصد کل ذخایر را در اختیار دارد که به این ترتیب، از نظر مجموع ذخایر نفت و گاز، ایران در جایگاه نخست جهان قرار دارد.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با بیان این‌که ایران، رتبه‌ی اول در زعفران، پسته، خاویار، زرشک و انار را در اختیار دارد، گفت: در حالی که کل بازار زعفران جهان هشت و نیم میلیارد دلار ظرفیت دارد و ۹۵ درصد زعفران جهان نیز در اختیار ایران است؛ سهم ایران از این بازار، فقط ۴۰۰ میلیون دلار است.

وی با بیان این‌که مرکز زعفران در استان‌های خراسان و مرکز پسته در کرمان است؛ گفت: در حال حاضر این استان‌ها از نظر اشتغال چه وضعی دارند؟

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) هم چنین در ادامه با اشاره به این‌که ایران رتبه‌ی چهارم را در زمینه‌ی معدن در جهان دارد گفت: سرجمع درآمد کشور از معادن، ۲۰۰ میلیون دلار است.

وی افزود: ایران ۲۷۰۰ کیلومتر دسترسی به دریا دارد و این در حالی است که کشوری که ۲۰۰ کیلومتر دسترسی به دریا داشته باشد می‌تواند ۲۰۰ میلیون نفر را به راحتی اداره کند.  آبادترین شهرهای اروپایی در کنار دریا است، اما در ایران مناطق ساحلی و بندری، جزو محروم‌ترین مناطق هستند.

مخبر ادامه داد: ایران به لحاظ آب‌های سرزمینی جزو ده کشور برتر جهان است و میزان آب‌های سطحی که فقط در خوزستان است به اندازه‌ی آب‌های سطحی فرانسه یا آلمان یا اسپانیا است.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با اشاره به این‌که در برخی از استان‌ها مثل چهارمحال و بختیاری ۵۰۰ گونه گیاه دارویی وجود دارد گفت: هلند ۷۶۵ میلی‌لیتر بارندگی دارد و صرفاً از صنعت گل، ۷ میلیارد دلار درآمد کسب می‌کند اما ما در گیلان، دو برابر هلند بارندگی داریم و هیچ اقدامی در زمینه‌ی این صنعت نمی‌بینیم.

وی با بیان این‌که ایران در زمینه‌ی تنوع صنایع دستی اول است، گفت: اما در زمینه‌ی تولید هشتم هستیم و نتیجه این می‌شود که از بازار ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلاری این بخش، صرفاً ۵۰۰ میلیون دلار سهم داریم.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با انتقاد از تصمیمات مدیریتی نادرست گفت در استان خراسان شمالی و شهر قائنات فولاد تأسیس کردند که قیمت هر لیتر آبی که باید برای تولید فولاد در این منطقه مصرف شود معادل سه لیتر بنزین است.

وی با اشاره به این‌که در دنیا در قبال هر بشکه نفتی که استخراج می‌شود؛ هشت بشکه نفت معامله می‌شود و با فروش ۱۰۰ میلیارد دلار نفت، ۸۰۰ میلیارد دلار بازار به وجود می‌آید؛ گفت در کشور ما در حال حاضر صرفاً به فروش همان بشکه نفت اکتفا کرده و بازارهایی ماورای آن نداریم و این در حالی است که مقام معظم رهبری، به‌طور مکرر از خام فروشی نهی کردند و با ذخایر نفت و گاز اشتغال‌زایی بیش‌تری کنیم.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در ادامه، گفت: والله ما هر جایی که سخنان رهبری را اطاعت کردیم؛ مثل وضعیتی که در امنیت کشور می‌بینیم؛ در دنیا سربلند و در کشور موفق بودیم و هر جا که اطاعت نکردیم؛ زمین خوردیم.

وی با اشاره به این‌که تاکنون ۱۵ سال توسط رهبری به مسایل اقتصادی نام‌گذاری شده است، افزود: اگر در هر سال به شعار آن سال عمل می‌کردیم امروز به‌طور حتم وضعیت بهتری داشتیم.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با بیان این‌که تئوری اقتصاد مقاومتی از چند سال پیش از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی مورد تأکید قرار گرفته است، گفت: امروز در آمریکا همین تئوری مورد نظر قرار گرفته است.

 مخبر در ادامه با اشاره به مفهوم مدیریت جهادی در سخنان رهبری گفت: معنای مدیریت جهادی این است که همه اعضای یک مجموعه روحیه‌ی جهادی داشته باشند.

وی در ادامه به بیان شاخصه‌های روحیه‌ی جهادی پرداخت و گفت: یکی از شاخصه‌های اصلی این روحیه، توکل است و کسانی که چنین روحیه‌ای ندارند؛ همیشه مأیوس هستند و چشم‌شان به دست دیگران است اما کسانی که متوکل هستند تکیه‌گاه مردم هستند و به کمک خداوند خوش‌بین هستند.

به گفته مخبر، دیگر مؤلفه‌ی روحیه‌ی جهادی، ایثارگری است و جهادگر خود یا خانواده یا دوستان خود را نمی‌بیند و به فکر مردم مستضعف است.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) دیگر ویژگی فرد جهادی را خستگی‌ناپذیری و استمرار در حرکت دانست و گفت چنین فردی با قدرت پیش می‌رود و هیچ‌گاه کوتاه نمی‌آید.

مخبر وحدت در گفتار و عمل، دیگر وی‍ژگی فرد جهادی دانست و گفت:‌ یکی از گرفتاری‌های جدی امروز این است که مسئولین چیزی می‌گویند و چیز دیگری عمل می‌کنند که نتیجه‌ی این وضعیت بی‌اعتمادی مردم به ماست چرا که مردم هوشمند هستند.

او روحیه‌ی لازم دیگر برای جهادی بودن را انقلابی بودن دانست و گفت تمام شاخص‌هایی را که تاکنون برای انقلابی بودن بیان شده، می‌توان در تبعیت از رهبری خلاصه کرد.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با بیان این‌که مسئولان ما در جنگ و انقلاب تربیت شدند گفت: نگاه ما به جوانان و دانش‌جویان جهادی این است که روحیه و مدیریت جهادی را به سیستم مدیریتی کشور وارد کنند، چرا که در حال حاضر نقص این سیستم، همین نداشتن نگاه جهادی است.

وی خطاب به اعضای گروه‌های جهادی دانش‌جویی، افزود: نتیجه‌ی کار شما باید تربیت مدیر مؤمن، مستقل، متدین و تابع ولایت باشد. 

او با اشاره به این‌که اگر مجموعه اقدامات ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) توسط جوانان جهادی انجام گیرد؛ کارها در زمان کم‌تر، با کیفیت بیش‌تر و با به‌کارگیری مردم انجام خواهد شد، گفت: اگر مردم به کار گرفته شوند، امنیت، سیاست و اقتصاد مردم تضمین می‌شود.

دکتر مخبر با اشاره به این‌که هر جا مردم را کنار بگذاریم بازنده‌ایم گفت: رهبر انقلاب در تمام ابعاد اداره‌ی کشور به مردم تکیه دارد.

او با بیان این‌که جوانان جهادی، می‌توانند نقطه‌ی اتصال مردم با سیستم باشند، گفت: یکی از مسئولیت‌های سنگین شما سهیم کردن مردم در امور کشور است.

دکتر مخبر با بیان این‌که اگر ستاد اجرایی از گروه‌های جهادی حمایت کند هم در اقدامات خود و هم در اجرای تدابیر رهبری موفق خواهد بود، گفت: در این صورت ما می‌توانیم بازده بیش‌تری از سرمایه‌گذاری خود هم داشته باشیم.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با تقدیر از اقدامات گروه‌های جهادی در حوزه‌ی زیربنایی و تأکید بر لزوم این تلاش در آینده گفت: باید توجه داشت که سرمایه‌گذاری در این زمینه مانند درمان بیماری با مسکن است و نیاز اصلی کشور در حوزه‌ی اشتغال است.

او گفت من از هر طرحی که نتیجه‌ی آن اشتغال‌زایی باشد، با تمام قدرت دفاع می‌کنم چرا که این کار مردم را نجات می‌دهد و آن‌ها عزتمند زندگی می‌کنند و از سوی دیگر در جریان آن به تربیت نیروی انسانی می‌پردازید.

دکتر مخبر در ادامه گفت باید از پتانسیل کشور استفاده کرد و مردم را به نوعی ثروتمند کرد که دیگر محتاج نباشند چرا که در این صورت می‌توانند نیازهای زیربنایی خود را تأمین کنند اما در طرف مقابل، ما در مناطقی شاهد سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی آب، برق، راه و … هستیم و این در حالی است که به دلیل وضعیت نامناسب اشتغال، این مناطق خالی از سکنه شده‌اند.

او در پایان با بیان این‌که جوانان جهادی با همت و غیرت در حال کمک به نیازمندان هستند گفت؛ شما با اقدامات جهادگرانه مطالبات مردم را به سمت صحیحی خواهید برد و ضمناً خود را برای اداره‌ی کشور در آینده آماده خواهید کرد چرا که افرادی کارآمد هستید و هر دولتی به دنبال چنین افرادی است. 

موضوعات مرتبط

Top