تغییر در پلاک نه یک تخلف رانندگی بلکه جرم است/ لزوم حساسیت شهروندان نسبت به مخدوش بودن پلاک وسایل نقلیه/Change in license number is a violation of driving but also a crime / The need for citizens to be sensitive to the confusion of vehicle plates

تغییر در پلاک نه یک تخلف رانندگی بلکه جرم است/ لزوم حساسیت شهروندان نسبت به مخدوش بودن پلاک وسایل نقلیه
گروه ناجا- تغییر در پلاک وسایل نقلیه اعم از خودرویی و موتوری نه یک تخلف رانندگی ، بلکه جرم است؛ در صورتی که پلاک وسایل نقلیه عمداً مخدوش شود، از لحاظ قانونی، جرم محسوب شده و برای فرد خاطی مجازاتی در نظر گرفته می شود.
 

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، با اجرای طرح زوج و فرد در شهرهای بزرگ و نیز اعمال جریمه برای متخلفان ورود به این طرح، برخی از رانندگان خودرو و راکبان موتورسیکلت به منظور فرار از قانون و عدم ثبت تخلفات آنها از سوی پلیس و یا دوربین های نظارتی که در سطح شهر وجود دارد، اقدام به مخدوش کردن و یا دستکاری پلاک وسایل نقلیه خود می کنند.

در دنیای پر ترافیک امروز و در شهرهای شلوغ، موتورسیکلت وسیله ای است که می توان به راحتی در خیابان های پرترافیک بدون هیچ گونه معطلی تردد کرد ؛ البته برخی از راکبان موتورسیکلت به منظور هرچه سریعتر رسیدن به مقصد و یا برای فرار از قانون، اقدام به مخدوش کردن پلاک و یا دستکاری آن می کنند هرچند این اقدام از منظر این گونه شهروندان، یک تخلف بسیار اندک و در راستای فرار از ثبت تخلف و پرداخت جریمه می باشد اما به اعتقاد پلیس، انجام چنین امری قطعاً تبعات جبران ناپذیری برای شهروندان به همراه دارد به گونه ای که در سایه آن جرایمی نظیر سرقت، قتل، آدم ربایی و… را رخ خواهد داد.

از دیدگاه قانون جرایم راهنمایی و رانندگی، مخدوش کردن پلاک وسایل نقلیه اعم از خودرو و یا موتورسیکلت ، جرم محسوب شده و برای مجرمان و مخدوش‌کنندگان آن نیز مجازات هایی در نظر گرفته شده است.

از دیدگاه سرهنگ ” محمد ترحمی” رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجا، پلاک به عنوان هویت وسایل نقلیه و با هدف شناسایی مالکان آن بر روی خودرو و یا موتورسیکلت نصب می شود که این امر در راستای حفظ و تامین ایمنی و امنیت شهروندان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی در گفت و گو با خبرنگار ما بر ضرورت خوانا و مشخص بودن پلاک های موتورسیکلت تاکید و تصریح کرد: ایجاد پوشش، دستکاری اعداد و هر عملی که مانع از مشاهده ارقام پلاک موتور و یا وسایل نقلیه شود، جرم محسوب شده و طبق قانون برای آن مجازاتی تعریف شده است.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: در صورتی که پلاک موتورسیکلت و یا وسایل نقلیه به صورت غیرعمدی نظیر کثیف بودن پلاک به علت بارش باران، برف، گل و لای معابر و… ناخوانا باشد از نگاه قانونگذار در جدول تخلف رانندگی قرار گرفته و برای آن جریمه ۶۰ هزار تومانی لحاظ شده است.

رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجا با تاکید بر اینکه تغییر در پلاک نه یک تخلف رانندگی بلکه جرم است، تصریح کرد: در صورتی که پلاک وسایل نقلیه عمداً مخدوش شود، از لحاظ قانونی، جرم محسوب شده و برای فرد خاطی مجازاتی در نظر گرفته می شود البته تمامی وسایل نقلیه موتوری اعم از موتورسیکلت، خودروی سواری، کامیون، اتوبوس و … مشمول این قانون می‌شوند و در صورت تغییر در ارقام پلاک و یا پوشاندن آن، مقام قضائی به جرم آنان رسیدگی خواهد کرد.

ترحمی همچنین درباره تغییر ارقام پلاک، گفت: این گونه وسایل نقلیه تا رسیدگی قضائی در پارکینگ متوقف می شوند و پس از اخذ دستور قضائی مبنی بر تحویل خودرو به مالک پس از رفع مانع و با اعمال ماده ۱۱ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، در پارکینگ توقیف خواهند شد.

این مقام انتظامی به ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی اشاره و بیان کرد: طبق این ماده؛ هرگونه تغییر در ارقام و مشخصات پلاک وسایل نقلیه موتوری یا استفاده از پلاک وسیله‌ای دیگر جرم بوده و مجازات حبس از ۶ ماه تا یک سال را به دنبال خواهد داشت.

لزوم حساسیت شهروندان نسبت به مخدوش بودن پلاک وسایل نقلیه

وی توصیه کرد: شهروندان بایستی نسبت به مخدوش بودن پلاک و تغییر در ارقام وسایل نقلیه، حساس باشند زیرا در صورت تخلف و یا ارتکاب جرم، مالک وسیله نقلیه از طریق پلاک آن شناسایی می شود بنابراین پلاک بیانگر هویت مالک وسایل نقلیه به شمار می آید.

ترحمی ادامه داد: در صورت تغییر ارقام پلاک، ممکن است جریمه وسیله نقلیه برای شهروند دیگری لحاظ شود که این امر منجر به تضییع حقوق شهروندان می شود.

این مقام انتظامی از شهروندان خواست نسبت به این مقوله حساس بوده و در صورت مشاهده این موارد حتماً با پلیس تماس گرفته و آن را اعلام کنند.

ترحمی همچنین از مالکان وسایل نقلیه خواست پلاک های خود را حفظ و نگهدای کنند و در صورت مفقودی آن، مراتب را بلافاصله به پلیس راهور اعلام کنند، در این موارد پلاک به لیست سیاه و مفقودین اضافه شده و در صورت هرگونه سوءاستفاده از پلاک مفقودی، قرائن لازم برای بری شدن (برائت) صاحب پلاک فراهم می شود.

رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجا تصریح کرد: در هر حال شخصی که با پلاک مخدوش در جامعه حرکت می کند، می خواهد هویتش ناشناس بماند و این امر از لحاظ امنیتی، که جزء وظایف حاکمیت و همچنین مطالبه شهروندان است به شدت باعث ابهام بوده و در همین راستا پلیس وظیفه خود می داند با مرتکبان برخورد قاطع داشته باشد.

در حالی شاهد تردد روز افزون راکبان موتورسیکلت در معابر شهری هستیم که برخی افراد قانون گریز اقدام به مخدوش کردن پلاک وسیله موتوری خود می کنند و با توجه به مواضع قانونی و حقوقی پلیس در برخورد با این افراد باید اندیشید یک تخلف، به بهای گرانی تمام می شود؛ پس بهتر است همه ما اعم از رانندگان وسایل نقلیه خودرویی و مورتوری به قوانین در هر شرایطی احترام بگذاریم….#

منصوره سلیمانی- خبرنگار پایگاه خبری پلیس

موضوعات مرتبط

Top