علی بن جعفر صادق جوانمردی که در روزگار نامردان، ایمانش را به رخ کشید…

وانمردی که در روزگار نامردان، ایمانش را به رخ کشید…

 

:ابنا

 

خلاصه

تبلور ایمان و اخلاص و جوانمردی «علی بن جعفر الصادق» هنگامی است که وی در کهنسالی ــ زمانی که خود عالمی بزرگ، دارای منزلتی عظیم و شخصیت اجتماعی والایی بود ــ در مقابل فرزندِ فرزند برادرش امام جواد علیه السلام سر اطاعت فرود آورد؛ آنهم زمانی که امام، تنها حدود هشت سال داشت!

خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا / سرویس صفحات فرهنگی:

امروز ۲۵ شوال، مصادف با سالگرد شهادت «امام جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب علیهم السلام» امام ششم از ائمه اهل بیت پیامبر(ص) است.

به این مناسبت، نوشته کوتاه زیر که حاوی شناختی مختصر از یکی از فرزندان بلافصل آن امام همام است، به خوانندگان ابنا تقدیم می شود:

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
تنظیم: ع. حسینی عارف (مدیرعامل خبرگزاری ابنا)*
◀️ ۲۵ شوال ۱۴۳۸ ــ ۲۹ تیر ۱۳۹۶ 
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

در روزگاری که ائمه معصومین علیهم‌السلام در اختناق شدید حکام جور به سر می بردند شیفتگان اهل بیت به وسیله افرادی آگاه و از جان گذشته با پیشوایان خود در ارتباط بودند و جواب مسائل و مشکلات خویش را از امامانشان دریافت می کردند.

یکی از این افراد “ابوالحسن علی بن جعفر بن محمد الصادق” علیهم السلام بود.

صادق آل محمد(ص) پنج فرزند داشت که “علی” کوچکترین آن‌ها بود. وی در اوائل زندگی، پدر را از دست داد و در کنار برادرش امام کاظم علیه السلام رشد نمود و به درجات علمی و اخلاقی رسید.

مشهورترین لقب او – که جز بر او اطلاق نمی شود – «عُرَیضی» است. چون بیشتر عمرش را در قریه «عُرَیض» (در اطراف مدینه) سپری نمود. فرزندان وی نیز به عُرَیضیون معروفند.

* انحرافات برخی شیعیان در عصر ائمه(ع)

انشقاق در بین مسلمانان که از “سقیفه” آغاز شد، در دهه های بعد فزونی یافت و جامعه اسلامی را دستخوش تفرقه بیشتر کرد.

در بین شیعیان نیز گروه‌های انحرافی زیادی چون اسماعیلیه، سَمیطیه، فطحیّه و… به وجود آمده بودند.

این عامل و نیز جو اختناقی که حاکم بود، موجب می شد که در حقانیت امامان معصوم منصوص – از جمله امام کاظم، امام رضا و امام جواد علیهم السلام – تشکیک شود.

در این شرایط، کسانی که دنیا در نظر آنان بزرگ بود، می توانستند با سوءاستفاده از نسب و علم خویش، مردم را گرد خود جمع نموده، دعوی امامت کنند.

بعد از شهادت امام کاظم علیه السلام نیز گروهک‌های انحرافی چون «واقفیه» و امثال آن مردم را به سوی گمراهی سوق دادند. اما علی بن جعفر سردمدار یا پیرو هیچیک از این گروه‌ها نشد و امامت به حق فرزند برادرش امام رضا علیه السلام و بعد از او فرزندش امام جواد علیه السلام و سپس امام هادی علیه السلام را پذیرفت و از مدافعان آن‌ها بود.

* درباره امام رضا علیه السلام

حسن بن فضال می گوید: از علی بن جعفر شنیدم که می گفت: «نزد برادرم موسی بن جعفر بودم… فرزندش علی (بن موسی علیه السلام) وارد شد. برادرم به من فرمود: ای علی! این صاحب (امام) تو است. او نسبت به من منزله من است نسبت به پدرم. خداوند تو را بر دین او ثابت قدم بدارد.

من گریستم و در دل گفتم: به خدا سوگند، خبر مرگ خود را می دهد.

باز فرمود: ای علی! ناچار حکم پروردگار درباره من جاری می شود. من نیز به راه رسول خدا و امیرالمومنین وحضرت فاطمه و امام حسن و امام حسین علیهم‌السلام می روم.

آن حضرت سه روز قبل از این که هارون الرشید دوباره او را جلب نماید این سخنان را با من در میان گذاشت».(۱)

* ستم خاندان بر امام رضا(ع)

زکریا بن یحیی می گوید: شنیدم که علی بن جعفر به “حسن بن حسین فرزند علی بن الحسین علیه السلام” می گفت: “خداوند ابوالحسن، علی بن موسی الرضا را یارى نمود زمانی که برادرها و عموهایش بر او ستم روا داشتند”.(۲)

* خدا به او چیزی داد که به من نداد…

تبلور ایمان و اخلاص و جوانمردی علی بن جعفر هنگامی است که وی در کهنسالی ـ زمانی که خود عالمی بزرگ، دارای منزلتی عظیم و شخصیت اجتماعی والایی بود ـ در مقابل فرزندِ فرزند برادرش امام جواد علیه السلام سر اطاعت فرود آورد؛ آنهم زمانی که امام، تنها حدود هشت سال داشت!

«محمد بن حسن بن عمار» می گوید: “من دو سال نزد علی بن جعفر بودم و هر حدیثی که او از برادرش موسی الکاظم شنیده بود، می نوشتم.

روزی در مدینه خدمتش نشسته بودم که ابوجعفر محمد بن علی (یعنی امام جواد علیه السلام) در مسجد رسول خدا بر او وارد شد.
علی بن جعفر برجست و بدون کفش و عبا نزد او شتافت و دستش را بوسید و احترامش کرد.
ابوجعفر به او فرمود: ای عمو! بنشین. خدایت رحمت کند.
او گفت: آقای من، چگونه بنشینم و شما ایستاده باشی؟!

چون علی بن جعفر به جایگاه خود برگشت اصحابش او را سرزنش کرده، گفتند: شما عموی پدر او هستید، با او این گونه رفتار می کنید؟!
او دست به ریش خود گرفت و گفت: خاموش باشید! اگر خداوند متعال (صاحب) این ریش سفید را سزاوار (امامت) ندانست و این کودک را شایسته دانست و به او چنان مقامی داد، من فضیلت او را انکار کنم؟! از سخن شما به خدا پناه می برم…”.(۳)

* مزار علی بن جعفر علیهما السلام

بارگاه شریف آن جوانمرد ایمانی، در شهر قم قرار دارد و همچون نگینی با قبور شهداء و مؤمنان احاطه شده است.

دیروز و امروز به مناسبت سالروز شهادت پدر بزرگوارش، مرقد او بیش از پیش مورد توجه زائران قرار داشت و دارد… به نیابت از آن تربت بی شمع و چراغ در بقیع…

سلامٌ علیه و علی آبائه، یومَ وُلدوا و یومَ ماتوا و یومَ یُبعثون احیائا …

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

*) با استفاده از مقاله “علی بن جعفر” در دانشنامه اسلامی. (wiki.ahlolbait.com)
1) کتاب الغیبه، شیخ طوسی، ص ۳۸٫
۲) سفینه البحار، محدث قمی، ج ۲، ص ۲۴۴٫
۳) اصول کافی، کلینی، ترجمه سید جواد مصطفوی، ج ۲، ص ۱۰۶ و ۱۰۷ ــ بحارالانوار، ج ۵۰، ص ۱۰۴ ــ اختیار معرفه الرجال، ص ۴۲۹٫

……………………….

1 دیدگاه;

  1. Michael Kors Logo Monogram Large Black Totes گفته:

    My spouse and i have been very comfortable that Michael could do his researching using the ideas he gained out of the site. It is now and again perplexing to simply continually be handing out helpful hints that people today might have been making money from. And we also realize we have the writer to appreciate for that. These explanations you’ve made, the easy web site navigation, the relationships you will help instill – it is most superb, and it’s aiding our son in addition to us believe that this topic is fun, and that’s really serious. Thanks for all the pieces!

Top