روزنامه نگار مشهورآمریکایی: ترامپ از پیچیدگیهای مسائل خاور میانه سر در نمی آورد/ قراد داد فروش فوری تسهیلات به عربستان بر اساس اظهارات ترامپ دروغ بوده است

 

روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی در گفت‌وگو با تسنیم:

ترامپ از پیچیدگی‌های مسائل خاورمیانه سر در نمی‌آورد

شناسه خبر: ۱۴۵۲۲۸۵ سرویس: بین الملل

دیوید کی جانستون

ز

«دیوید کای جانستون» نویسنده و روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی و از برندگان جایزه معتبر پولیتزر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم با اشاره عملکرد ترامپ از ضعف توان رهبری و عدم آگاهی وی از عرصه سیاسی و مسائل خاورمیانه و هزینه‌زا بودن سیاست‌هایش انتقاد کرد.

جانستون در بخش دیگری سخنان خود با محکوم کردم ممنوعیت ورود شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان‌نشین از جمله ایران، به این نکته اشاره کرد که رئیس جمهوری آمریکا از تاریخ ایران، پیچیدگی مردم آن و تاریخ طولانی فرهنگی و دستاوردهای فکری آن‌ها و دلایلی که باعث شده است ایران یک قدرت برتر منطقه‌ای شود، هیچ اطلاعی ندارد.

این نویسنده مشهور آمریکایی همچنین با اشاره به اخبار منتشر شده درباره توافق صدها میلیارد دلاری آمریکا و عربستان می‌گوید: هنوز چیز چندانی مشخص نشده است و تنها نشانه‌هایی و نه موارد مستندی هویدا شده است.

به گفته وی، قرارداد فروش فوری ۱۱۰ میلیارد دلاری تسلیحات به علاوه فروش ۳۵۰ میلیارد دلار دیگر طی یک دهه آتی، بر اساس اصطلاحات ترامپ، اخباری دروغ بوده است. وی تأکید می‌کند تاکنون هیچ قراردادی امضا نشده است و فروش این میزان سلاح نیازمند تأیید کنگره است.

جانستون می‌گوید که حدود ۲۴ میلیارد دلار فروش سلاح تأیید شده توسط دولت اوباما که جزئیات آن از سوی آژانس همکاری‌های امنیتی و دفاعی آمریکا و وزارت خارجه منتشر شده است، شامل ۴ کشتی جنگی همراه با ۵۰۰ موشک، ۳۱۰۰ بمب و انواع دیگر موشک‌ها، ۱۳۳ تانک و وسیله نقلیه نظامی و برخی ابزارهای نظارت هوایی و ۵۰۰ میلیون دلار مهمات می‌شود. و ۸۶ میلیارد دلار قرارداد دیگر دستکم تاکنون فقط در حد حرف بوده است.

این روزنامه‌نگار آمریکایی تأکید می‌کند که ترامپ از پیچیدگی بسیار زیاد سیاست، مقتضیات دینی و دیگر مسائل خاورمیانه سردر نمی‌آورد. ترامپ نمی‌داند تفاوت سنی و شیعه چیست و مهمتر از همه اینکه چرا چنین موضوعی اهمیت دارد. جهالت وی چنان بود که کارزار تبلیغاتی وی عکسی از یک «سیک» را به عنوان یک مسلمان منتشر کرده است.

جانستون با اشاره به سخنان ترامپ در عربستان و در انتقاد «تروریسم اسلامی رادیکال» گفت که این سخنان نشان دهنده این است که ترامپ هیچ شناختی از این موضوع ندارد که مدارسی که نفرت‌افکنی علیه غرب و به طور خاص آمریکا در آن‌ها تدریس می‌شود، از سوی عربستان مدیریت شده و تأمین مالی می‌شوند.

وی افزود که حمله ترامپ به قطر نیز نشان می‌دهد که وی از این موضوع که مهمترین پایگاه نظامی آمریکا در خاورمیانه در قطر مستقر است نیز شناخت کافی ندارد.

جانستون می‌گوید آنچه که ترامپ می‌داند تنها این است که به خاطر سال ۱۹۷۹، بسیاری از آمریکایی‌ها ایران را با شرارت یکسان می‌دانند

موضوعات مرتبط

Top