بمباران سفارت ایران در یمن توسط جنگنده های سعودی/صبر و مذاکره تا کی؟

علیرغم نا خشنودی امت  حزب اله  از پیشامد های اخیردر مورد سفارت خانه و کنسولگری عربستان، خویشتن داری و سکوت و رفتن به دنبال گزینهایی مثل مذاکره و حل و فصل اختلافات بر مبنای یاو گوییهای یکطرفه آل سود و قبول خواسته هایشان دیگر محلی از اعراب ندارد و چنانچه در برابرهجمه توهین و جسارت آنان عکس العملی از طریق مقامات رسمی انجام نشود بروز عواقب ناشی ازین بی تفاوتی توسط مردم ایران محتمل می باشد


روز پنجشنبه، ۱۷ دی (۱۷ ژانویه)، حسین جابری‌انصاری، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفت که هواپیماهای نظامی عربستان سعودی به سوی ساختمان سفارتخانه ایران در صنعا، پایتخت یمن، موشک پرتاب کرده و باعث وارد شدن خسارت به این ساختمان و زخمی شدن شماری از نیروهای محافظ آن شده‌اند.

وی این حمله را به شدت محکوم کرده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) آقای جابری‌انصاری گفت: “این اقدام آگاهانه و عامدانه دولت عربستان نقض همه کنوانسیون ها و قواعد حقوقی بین‌المللی در زمینه حفاظت از امنیت و مصونیت اماکن دیپلماتیک در همه وضعیت‌ها بوده و مسئولیت این اقدام و همچنین جبران خسارت های وارده به ساختمان و جراحات وارده به تعدادی از کارکنان سفارت برعهده دولت عربستان است.”

پیشتر، برخی منابع غیررسمی از اصابت بمب یا ترکش بمب به این ساختمان خبر داده بودند اما این خبرها تایید نشده بود.

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران در حالی منتشر می شود که طی روزهای اخیر، حمله تظاهرکنندگان به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در مشهد و تهران باعث قطع روابط دو کشور شده است. مقامات سعودی دولت ایران را در مورد این حمله مسئول دانسته‌اند.

از زمان استقرار جمهوری اسلامی در ایران، روابط حکومت روحانیون شیعه در این کشور با خانواده سلطنتی وهابی در عربستان معمولا سرد و در مواردی تیره بوده است. طی چند سال اخیر، رقابت عقیدتی و موضعگیری‌‌‌های متفاوت و متعارض دو کشور در مورد وضعیت عراق، جنگ داخلی سوریه، ناآرامی سیاسی بحرین و اخیرا، جنگ بین شبه‌نظامیان حوثی و نیروهای طرفدار دولت یمن این روابط را تیره‌‌تر کرده است.

از ماه مارس سال گذشته، عربستان سعودی در راس یک ائتلاف منطقه‌ای متشکل از شماری از کشورهای عرب و مسلمان عملیات هوایی در حمایت از نیروهای دولتی یمن را آغاز کرد.

حتی تا قبل از حادثه حمله به سفارت عربستان سعودی نیز مقامات و رسانه‌های دولتی جمهوری اسلامی به صراحت دولت سعودی را به خاطر مداخله نظامی در جنگ یمن مورد انتقاد قرار داده و گزارش‌های متعددی از تلفات غیرنظامی حملات هوایی ائتلاف منتشر می کردند.

مقامات جمهوری اسلامی تصمیم عربستان سعودی به قطع روابط سیاسی و اقتصادی با ایران را محکوم دانسته‌اند.

 

موضوعات مرتبط

Top