دولت اردوغان روزنامه نگاران افشاگر را بازداشت کرد/تظاهرات هزاران نفر در استانبول

هزاران نفر روز جمعه در استانبول در اعتراض به دستگیری دو روزنامه‌نگار برجسته ترک تظاهارات کردند. این دو روزنامه‌نگار، ارسال سلاح از ترکیه به سوریه را افشا کرده بودند. 


به گزارش نیویورک‌تایمز، دادگاهی در استانبول، روز پنجشنبه حکم دستگیر «جان دوندار»، سردبیر روزنامه جمهوریت و «اردم گول»، رئیس دفتر این روزنامه در آنکارا را صاد کرد. این دو نفر به افشای اسرار دولتی و عضویت در گروه‌های مسلح تروریستی متهم شده و در صورت صدور محکومیت با حبس ابد مواجه خواهند شد.

تظاهرات در اعتراض به دستگیری این دو روزنامه‌نگار در نقاط مختلف استانبول برگزار شد. تظاهرات اصلی در بیرون دفتر این روزنامه برگزار شد.

تظاهرات‌کنندگان شعار سر می‌دادند: «شانه به شانه علیه فاشیسم»؛ آنها پلاکاردهایی هم به دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «روز سیاه برای مطبوعات.»

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه شخصاً در ماه ژوئن از روزنامه جمهوریت شکایت کرده بود. وی در اظهارتی تند در آن زمان این روزنامه مخالف دولت را به جاسوسی متهم کرده و نگارنده مقاله افشاگر ارسال سلاح را تهدید کرده بود که «بهای سنگینی» خواهد پرداخت.

روزنامه جمهوریت در ماه مه مقاله‌ای به همراه یک ویدئو منتشر کرده بود که نشان می‌داد مقامات محلی صندوق‌های حاوی سلاح را در پشت کامیون قرار می‌دادند. در آن مقاله نوشته شده بود که این صندوق‌ها حاوی سلاح‌هایی بودند که از «سازمان اطلاعات ملی»، دستگاه امنیتی ترکیه برای معارضان سوریه ارسال می‌شدند.

منبع : خبر گزاری فارس

 

موضوعات مرتبط

Top