قاتل ما و شما در راه است/ بخوانیدقاتل نامرئی

قاتل نامرئی در راه است… آلودگی هوا در کمین ما و شما

نویسنده:

 

 

احتمالاً چیزهایی در مورد آلودگی هوا و خطراتی که قرار گرفتن در معرض آلودگی شدید در پی دارد می‌دانید و اینکه چطور مکان‌هایی مانند چهارراه‌ها می‌توانند شما را ۲۹ برابر بیشتر از جاده‌ها و خیابان‌های باز در معرض ذرات مضر هوا قرار دهند. با اینکه این حقایق وحشتناک و تکان‌دهنده هستند اما شاید در مورد خطرات نامرئی آلودگی که خود را از چشم شما پنهان می‌کنند ندانید. مثلاً این روزها بیماری‌های گوناگون و مشکلات شناختی با آلودگی هوا ارتباطی تنگاتنگ دارد. در اینجا می‌خواهیم مضراتی که آلودگی هوا بر سلامت شما دارد را عنوان کنیم.

سرعت کند گرایش به استفاده از شکل‌های پایدارتر کشاورزی و صنعت باعث شده تا آلودگی هوا مشکل بسیار بزرگی به شمار رود. در اینجا، به تأثیرات منفی آلودگی هوا بر روی سلامت اشاره می‌کنیم.

1

 1. خودکشی!

ممکن است به نظر شما مضحک و غیرعقلانی باشد که آلودگی هوا را به خودکشی ربط دهیم و به همان میزان نیز جدی فرض کنیم. اما مطالعاتی که در تایوان، کره جنوبی، چین و ایالت یوتاه امریکا انجام شد نشان می‌دهد بین این دو مشکل نگران‌کننده ارتباط وجود دارد. نه تنها خودکشی دهمین دلیل مرگ در امریکاست بلکه هشتمین علت مرگ در ایالت یوتاه امریکا نیز محسوب می‌شود. بدیهی است عوامل زیادی هستند که در مورد علل خودکشی باید در نظر گرفته شوند. نرخ خودکشی در ایالت یوتاه در طول فصل‌های بهار و پاییز بالاتر رفته است. (یعنی زمانی که آلاینده‌های خاصی در هوا می‌تواند تشدید و بدتر شود.)


2

 1. کند شدن درک و یادگیری کودکان دبستانی

همه ما می‌دانیم که آلودگی هوا منجر به برانگیخته شدن و شدت یافتن علائم آسم و دیگر بیماری‌ها و مشکلات ریوی می‌شود اما آیا می‌دانستید که می‌تواند روی مغز هم تأثیر منفی داشته باشد؟ دکتر جوردی سانیِر تحقیقی را انجام داد تا ببیند چطور کودکان دبستانی تحت تأثیر آلودگی هوا قرار می‌گیرند (مخصوصاً در شهرهای پرجمعیت که مشکلات ترافیک دارند). مطالعات به این نتیجه رسیدند: کودکانی که مدرسه‌شان در شهرها و محل‌های پرترافیک است درک و یادگیری کمتری در مقایسه با آنهایی دارد که مدارس آنها در شهرها و محله‌های کم‌ترافیک است. محققان رابطه بین رشد شناختی کندتر و سطح بالاتر ذرات آلاینده هوا را با تحصیل والدین، زمان رفت‌وآمد، سیگار کشیدن در منزل و وجود فضای سبز در مدرسه نیز بررسی کردند.


3

 1. مسمویت هوایی به دلیل پروازهای مکرر

آنهایی که به طور مکرر مسافرت‌های هوایی دارند و اغلب در پرواز هستند (مخصوصاً خلبان‌ها یا دیگر خدمه پرواز) بیشتر در خطر ابتلا به مشکل خاصی به نام “سندروم مسمویت هوایی” هستند. بیشتر هواپیماها مکانیسمی دارند که هوای موتور را فشرده می‌کند و از آن به عنوان هوای داخل کابین استفاده می‌کند. اما گاهی اوقات این مکانیسم‌ها خوب کار نمی‌کنند و ذرات نفت هوای کابین را آلوده می‌کند. بسیاری از خدمه پرواز به این نکته اشاره کرده‌اند اما خلبانی به نام ریچارد وِست گِیت، در سال ۲۰۱۲، در اثر همین امر درگذشت و به ادعای برخی از مسافران و خدمه او قربانی دود مسموم داخل کابین شده است.


4

 1. انتشار جیوه در هوا با مرده‌سوزی

وقتی زمین برای دفن مردگان کم و البته گاهی گران‌قیمت باشد، بسیاری از مردم به جای دفن محترمانه عزیزی که تازه از دست داده‌اند شکل جایگزین آن، یعنی سوزاندن جسد را اتخاذ می‌کنند. یکی از عوارض جانبی مهم و تأسف‌بار مرده‌سوزی انتشار جیوه در هواست. احترام به عزیزان درگذشته نباید به قیمت به خطر انداختن خودتان و دیگران تمام شود. روش‌های جایگزینی مانند آب‌کافت قلیایی (تجزیه توسط آب قلیایی) یا مرده‌سوزی مایع خیلی برای محیط و خود شما سالم‌تر هستند.


5

 1. ارتباط آلودگی هوا با اوتیسم

اوتیسم و اختلالات مربوط به آن مدتی است که در حال افزایش است. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که آلودگی هوا می‌تواند به عنوان یک عامل دخیل در نظر گرفته شود. در چندین گزارش نیز در مورد قرار گرفتن کودکان در معرض فلزات مسموم و دیگر مواد آلاینده و افزایش احتمال ابتلا به اوتیسم مطالبی عنوان شده است. مطالعات دیگری نیز بر زنان باردار و میزان نزدیک بودن خانه آنها به آزادراه‌ها  و دیگر منابع آلاینده متمرکز بودند. همه این مطالعات نتایج مشابهی یافتند و گزارش دادند که قرار گفتن در معرض ذرات آلاینده و مضر هوا خطر ابتلا به اتیسم در نوزادان را افزایش می‌دهد.


آلودگی هوا: معمای بی‌جواب!

متأسفانه به سختی می‌توان همه آلودگی هوا را از زندگی پاک کرد اما شما می‌توانید قرار گرفتن در معرض این مواد را به حداقل برسانید. همیشه اخبار محلی را دنبال کنید تا از میزان آلودگی هوا باخبر شوید. در داخل خانه گل و گیاه نگه دارید تا مواد آلوده و مضر را از بین ببرند. یک دستگاه تصفیه هوا بخرید تا با همین رویرد هوای خانه شما را ترک کنند.

منتظر مطالب تکمیلی فوت و فن در مورد راهکارهای حفظ سلامت و پاکیزه و سالم نگه داشتن هوای منزل در هوای آلوده‌ی فصل سرما باشید.

 

 

موضوعات مرتبط

2 دیدگاه

 1. ASedoStydayhew گفته:

  Four to five portions of this liquid must be consumed each week to have the desired result. Use these circumspectly however, since they may lower blood sugar levels, that’s an inadequate effect in males whose blood sugar are properly balanced.

 2. Lucinda گفته:

  e um excelente filme podem baixar sem medo so que tem que prestar muita atençao para entender melhor.audio 10 video 10 filme 10 チ櫩ジルの㚑さ㖨非常ぃ良い

Top