اقدامى تازه در حرم مطهر علوی؛ ترمیم درون ضریح مطهر امیر المومنین(ع) در نجف اشرف+تصاویر

اقدامى تازه در حرم مطهر علوی؛

ترمیم درون ضریح مطهر امیر المومنین(ع) در نجف اشرف+تصاویر

شناسه خبر: ۱۵۰۷۸۲۷ سرویس: اجتماعی

حرم امیرالمومنین

ترمیم درون ضریح حضرت امیرالمومنین(ع) در نجف اشرف که شامل سنگفرش پیرامون صندوق مطهر، صندوق شیشه‌ای برای محافظت از صندوق خاتم بر روی مزار مبارک و سنگ‌های کف درونی ضریح بود، انجام گرفت.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ از سال ١٣۶١ هجرى ، آن هنگامى که ضریح کنونى امیرالمومنین(ع) از سوى بهره‌هاى داوودى هند که به دستور طاهرـ سیف الدین امام بهره‌هاى آن دوران ساخته شده و در این مکان مقدس نصب شد، تغییرى در درون ضریح و کف پیرامون صندوق خاتم که بر روى قبر مطهر حضرت قرار گرفته است، صورت نگرفته بود.

در اقدامى که در این راستا تولیت آستانه مطهر علوى در نجف اشرف صورت داد، عملیات تعویض سنگفرش پیرامون صندوق مطهر  و نیز صندوق شیشه اى که براى محافظت از صندوق خاتم روى مزار مبارک که تاریخ ساخت آن به سال ١١٩٨ هجرى ودوران زندیان باز مى‌گردد را آغاز کرد.

در ابتداى این عملیات، سنگهاى کف درونى ضریح مطهر که چندین دهه از آن سپرى شده و شکستگى و ترک و جز اینها در آن به‌وجود آمده بود، برداشته شد.

سپس سنگهاى مرمر سفید زیبایی که در حاشیه دو سوى آنها با سنگهاى عقیق سبز و قرمز در درون مرمر نحت یعنی به اصطلاح جاگزارى شده جایگزین آنها شد.

بعد از آن محافظ و یا صندوق شیشه‌اى که بر روى صندوق خاتم قرار داشت  از آنجا که در چندین مکان این صندوق، شیشه ترک برداشته و سه بخش از روى آن در بالاى صندوق شکسته شده بود که تاریخ آن نیز به دوران تولیت سید عباس کلیدار به سال ١٣۶١ هجرى باز می‌گشت و از سویی فرسودگى چهارچوب آن که اثرى هنرى نیز نداشت، با صندوق شیشه‌اى منحصر بفردى تغییر یافت.

شیشه جایگزین شده که در مجموع از چهارده قطعه ( شش قطعه در بالاسر و پایین پا وهشت قطعه در دو سوى دیگر) از ضخامت ٣٧ میلیمتر برخوردار بوده که ویژگى آن نخست مقاومت در برابر حریق تا چهارصد درجه به مدت یک ساعت را داشته واز سوى دیگر غیر قابل شکستن است.

وزن این صندوق شیشه‌اى در حدود هفت تن بوده که به وسیله چهارده پایه زمینى در پیرامون خود ودر زیر مرمرهاى مذکور نصب شده است.

فاصله بسیار اندک میان بخشهاى چهارده گانه شیشه‌ها را با نوارى همچون طناب در هم پیچیده شده که هر نوار خود از پنج طناب نازک به هم بافته شده که نمودى از (حبل الله المتین) و پنج تن آل‌عبا است و به رنگ طلایی آذین و پوشانیده شده است.

در نقاط به هم پیوسته شدن این نوار حبل الله المتین ، کلمه ( یاعلى) که به خط حضرت در قرآن منسوب به خط مبارک ایشان، که در خزانه حضرت قرار دارد آذین شده است.

همچنین در بخش فوقانى پیرامون این صندوق شیشه‌اى گرانسنگ، چراغهاى ویژه‌اى به رنگ سبز و قرمز و آفتابى قرار داده شده است که در مراسم گوناگون اعیاد یا شهادتها، مى‌توان با کنترل از راه دور ، از این چراغها به‌صورت تک رنگ و یا آمیخته باهم استفاده کرد.

گفتنى است که صندوق خاتم موجود بر روى قبر مطهر حضرت، که به بیش از دو قرن و نیم پیش باز مى‌گردد، از تحفه‌هاى خاتم کارى شده زمان به‌شمار آمده و هر بخش از آن، آیتى از جمال و زیبایی به‌شمار مى‌رود.

عملیات ترمیمى یاد شده، هفده روز به‌طول انجامید و دوشنبه شب بیست و سوم مرداد سال ١٣٩۶ مطابق با بیست ویکم ذى القعده سال ١۴٣٨ هجرى به پایان رسید.

لازم به یاد آورى است که در این مدت یاد شده ، تنها حدود هفتاد سانتیمتر از پیرامون خارجى ضریح به‌وسیله صفحه‌هاى اکریلى که عکس و نور طبیعى ضریح مطهر بر آنها به چاب رسیده بود تا آنجا که افراد از دور نمى‌توانستند این تغییر را متوجه شده و خود را پیرامون ضریح اصلى با شکل و رنگ خود نظاره‌گر بودند، قرار داده شده بود.

سپس در دوشنبه شب یاد شده در مراسمى بسیار ساده ، ضریح مطهر به روى عاشقان بازگشایی شد.

موضوعات مرتبط

Top