لبیک نمایندگان‌ملت به ‌فرمانده‌کل‌قوادر موردپاسخ کوبنده ایران به موذی‌گری‌های آل‌سعود

نمایندگان مجلس در گفت و گو با خانه ملت لبیک گویان به فرمایشات رهبر معظم انقلاب ، تاکید کردند که پاسخ ایران به موذی گری های عربستان سخت خواهد بود


به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حضرت آیت الله خامنه ای فرمانده معظم کل قوا صبح امروز -چهارشنبه 8 مهر- در مراسم دانش آموختگی، تحلیف و اعطای سردوشی دانشجویان دانشگاههای افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره) نوشهر حضور یافتند.

در این مراسم، حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به حادثه تأسف بار و خونین منا، آن را بدلیل جان باختن هزاران نفر از حجاج بویژه صدها نفر از حجاج ایرانی، عزا و مصیبتی واقعی برای ملت ایران خواندند و با اشاره به لزوم تشکیل کمیته حقیقت یاب با حضور کشورهای اسلامی و از جمله ایران، گفتند: دولت عربستان در انتقال ابدان مطهر جان باختگان به وظایف خود عمل نمی کند و جمهوری اسلامی ایران نیز تاکنون با خویشتنداری و ادب اسلامی، حرمت برادری را در دنیای اسلام نگه داشته است، اما این را بدانند که اندک بی احترامی به دهها هزار نفر از حجاج ایرانی در مکه و مدینه و عمل نکردن به وظایف برای انتقال ابدان مطهر، عکس العمل سخت و خشن ایران را در پی خواهد داشت.(اینجا بخوانید).

در پی این موضوع نمایندگان مجلس نیز در گفت و گو با خانه ملت لبیک گویان به فرمایشات رهبر معظم انقلاب ، تاکید کردند که پاسخ ایران به موذی گری های عربستان سخت خواهد بود.

حقیقت پور:سه خطای بزرگ عربستان در فاجعه منا/اشتباهات سعودی ها دولت عربستان که غیر قابل گذشت است

منصورحقیقت‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت، با قریب به عمد خواندن فاجعه منا، اظهار داشت: علائم نشان می‌دهد که فاجعه منا می‌تواند به صورت عمدی اتفاق افتاده باشد و این نیازمند حضوردر صحنه و جمع آوری اطلاعات لازم است.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با اشاره به اینکه دولت عربستان در فاجعه منا سه خطای بزرگ را انجام داده است، بیان کرد: اولین اشتباه عربستان مربوط به تدبیر و برنامه‌ریزی است و اگر بنا را بر این بگذاریم که این اشتباه آن‌ها عمدی نبوده است، پس بی تدبیری صورت گرفته است.

نایب رئیس دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی متذکر شد: بی تدبیری و بی انضباطی دولت عربستان سبب کشتار هزاران مسلمان بی گناه شده است و نمی‌توان از این بی تدبیری به راحتی گذشت.

حقیقت‌پور با بیان اینکه اشتباه دوم دولت عربستان که غیر قابل گذشت و لازم است که این دولت مجازات شود، عدم مدیریت بحران است، گفت: در حضور مسئولان این کشور هزاران آدم از تشنگی درگذشته‌اند در حالی که می‌توانستند به افرادی که در این قائله حضورداشته‌اند، کمک کنند.

وی با بیان اینکه در مدیریت بحران نیز کشورعربستان دچار اشتباه شده و باید مسببین و مقصرین این فاجعه محاکمه شوند، اظهار داشت: اشتباه بعدی دولت عربستان که غیر قابل بخشش است، مسائل بعد از فاجعه منا است که مسئولان این کشور چهره حق به جانب گرفته‌اند.

نماینده اردبیل، سرعین، نمین و نیر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسئولان عربستان مدعی شده‌اند که ما خطائی را مرتکب نشده‌ایم، گفت: عده‌ای از حاکمان ابله حاضر در منطقه خلیج فارس پیام تبریک می‌فرستند و رجب طیب اردوغان نیز عربستان  را بی‌گناه می‌داند.

حقیقت‌پور افزود: این‌ها بجای اینکه عذر خود را بپذیرند و بگویند ما خطا کاریم و کوتاهی کرده‌ایم، چهره حق به جانب گرفته‌اند و می‌گویند جان باختگان فاجعه منا در حال شعار دادن بوده‌اند، در حال حاضر نیز آن‌ها حاضر نیستند جنازه‌ها را تحویل دهند و این جرم عربستان از جرم‌های اول و دومش به مراتب بزرگتر است.

منصوری آرانی: دولت عربستان در انتقال پیکرهای جانباختگان حادثه منا به وظایف خود عمل نمی کند

عباسعلی منصوری آرانی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به فرمایشات امروز رهبر انقلاب درباره فاجعه منا گفت: جمهوری اسلامی ایران براساس دکترین روابط بین الملل سعی کرده است روابط خود را با کشورهای اسلامی به صورت پایدار نگه دارد و تاکنون نیز علیرغم مشکلات بسیاری که عربستان به وجود آورده بود اغماض کرده بودیم.

نماینده مردم کاشان،آران و بیدگل در مجلس ادامه داد: امابه نظر می رسد اغماض ما موجب جریح تر شدن عربستان و انجام فجایعی در حد گسترده تر شده است و شاهد رفتارهایی خارج از عرف بین المللی و اخلاقی از سوی این کشور هستیم به گونه ای که کاسه صبرملت ایران در حال پایان است و تصور می کنم تکرار اینگونه رفتارها برای رهبری، مردم، دولت و مجلس قابل قبول نیست.

منصوری آرانی ادامه داد: فاجعه منا آنقدر حجمش گسترده است که قابل توصیف نیست و امکان آرام کردن احساسات مردم وجود ندارد.متاسفانه دولت عربستان در انتقال پیکرهای جانباختگان حادثه منا به وظایف خود عمل نمی کند.این در حالی است که عربستان بداند حتی بی احترامی اندک به حجاج ایرانی و عمل نکردن دولت این کشور به وظایفش در قبال پیکرهای حجاج، عکس العمل ایران را در بر خواهد شد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم تشکیل کمیته حقیقت یاب با حضور کشورهای اسلامی و از جمله ایران، گفت: تیم حقیقت یاب باید از محل های مورد نظر بازدید کند و تحقیقات لازم را درمورد فاجعه منا انجام دهد و پس از آن جامعه اسلامی تیم هایی را برای نظارت مداوم در سیستم مدیریتی حج داشته باشند.

حیدرپور:واکنش قاطعانه و سخت ایران مقابل عربستان /عربستان به وظایف خود در قبال انتقال پیکرهای جانباختگان به خوبی عمل نکرده و عناد می ورزد

عوض حیدرپورشهرضایی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به فرمایشات امروز رهبر معظم انقلاب،درباره فاجعه منا گفت: فاجعه منا قلوب تمام مسلمانان و به خصوص حجاجی که در مکه بودند را آزرده کرد و به همین دلیل عربستان موظف به جبران خسارت های مادی و معنوی به حجاج است و هر گونه اغماض در این زمینه و کوچکترین اهانت به حجاج از طرف ما پذیرفتنی نیست.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی  با اشاره به اینکه بنا بر برخی گزارش ها احتمال دارد آمار جانباختگان منا به بیش از 5 هزار نفر برسد تصریح کرد: به نظر می رسد عربستان به وظایف خود در قبال انتقال پیکرهای جانباختگان به خوبی عمل نکرده و عناد می ورزد.

وی افزود: در صورت اصرار عربستان بر اینگونه عملکردش درباره نحوه برخورد با انتقال اجساد و یا اینکه قصد دفن آنها را در مکه داشته باشد قطعا با واکنش قاطعانه و سخت ایران مواجه خواهد شد که این واکنش ها شامل اقدامات دیپلماتیک و سیاسی تا سایر اقدامات دیگر می شود.

حیدرپور با اشاره به اینکه تا کنون در مقابل عربستان به عنوان کشور همسایه و اسلامی خویشتنداری کرده و حرمت برادری در دنیای اسلام را داشته ایم تصریح کرد:  از آنها انتظار داریم حقوق مادی و معنوی حجاج را رعایت کنند در غیر این صورت با عکس العمل سخت ایران مواجه خواهند شد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: مردم ایران از مقامات کشورمان می خواهند که نسبت به این حادثه عکس العمل صحیح و شایسته ای داشته باشند.

وی با تاکید بر لزوم تشکیل کمیته حقیقت یاب درمورد حادثه منا گفت: حادثه ای که در منا رخ داد ناشی از سلسله سوء مدیریت قبل از حادثه همچنین سوء مدیریت در زمان حادثه و پس از آن بود به همین دلیل قطعا می بایست گروه حقیقت یابی شامل کشورهای اسلامی از جمله ایران و یا نهایتا در سطح شورای امنیت سازمان ملل تشکیل شده و به این مضوع رسیدگی کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: اینگونه حوادث ممکن است در سال های دیگر هم اتفاق بیفتد بنابراین باید برای جلوگیری از آن کمیته حقیقت یابی تشکیل شود و سازمان ملل هم نقش خود را در این زمینه ایفا کند.

دهقان: ایران ازهیچ اقدامی برای تنبیه رژیم منحوس عربستان دریغ نخواهد کرد/زمان خویشتن‌داری جمهوری اسلامی به پایان رسیده

محمد دهقان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به کارشکنی دولت آل سعود درباره انتقال پیکر مجروحان و جان باختگان منا، گفت:‌ به طور حتم جمهوری اسلامی ایران نمی تواند به هیج وجه نسبت به اقدامات عربستان در کشتار حجاج بی تفاوت باشد، از این رو به مقامات آل سعود هشدار می‌دهیم که دیگر با حرمت حجاج و ملت ایران بی احترامی نکنند.

نماینده مردم چناران و طرقبه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اگر سیاست های خصمانه عربستان به این گونه ادامه پیدا کند، قطعا ملت ایران ساکت نخواهد نشست و ازهیچ اقدامی برای تنبیه رژیم منحوس عربستان دریغ نخواهد کرد.

وی ادامه داد: به طور حتم اگر مقامات آل سعود نسبت به بی کفایتی خود از مردم ایران عذرخواهی نکرده و تمام جان باختگان را به ایران انتقال ندهند، با پاسخ سخت جمهوری اسلامی روبه‌رو می شوند، زیرا تاکنون ایران در این رابطه خویشتن‌داری نشان داده و بیش از این جایز نیست، از این‌رو باید اقدام عملی برای این جنایت از سوی جمهوری اسلامی دیده شود.

دهقان ادامه داد: تصاویری وجود دارد که بر اساس آن سربازان آل سعود، افراد را از میان حجاج ربوده‌اند، که این نشان دهنده آن است که حادثه منا یک مسئله عادی نبوده و یک جنایت عمدی بوده است.

وی با تأکید بر اینکه رژیم آل سعود عملا وارد یک آتش بازی خطرناک شده است، تصریح کرد: جنایت عربستان در کشتار مسلمانان به هیچ وجه قابل چشم پوشی نیست، زیرا با این اقدام دل میلیون‌ها مسلمان در سراسر جهان آزرده شده و حتی پس از این اتفاقات به جان باختگان این حادثه رحم نکرده و سربازان عربستانی با پوتین‌های خود بر روی جنازه‌ها راه رفته‌اند.

دهقان تأکید کرد: حکام نالایق عربستان در شرایط کنونی دچار توهم شده‌اند، آن‌ها فکر می‌کنند که در منطقه می‌توانند دست برتری داشته و برای این موضوع به‌دنبال ماجراجویی و همکاری قوی‌تر با رژیم صهیونیستی هستند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، گفت: عربستان در این شرایط نگران موقعیت خود در منطقه بوده و حوادث رخ داده در یمن و جهان را به ضرر خود می‌دانند، از این رو به‌دنبال تشدید فشار بر جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه حادثه منا، به هیچ وجه یک حادثه طبیعی نبوده است، افزود:‌ به نظر من این حادثه می‌تواند طراحی شده از سوی رژیم صهیونیستی و رژیم عربستان باشد، زیرا با توجه به اینکه تعدادی از حاضران در مناسک حج از مسئولان جمهوری اسلامی بوده و آن‌ها در شرایط کنونی جزء مفقودان و گمشدگان هستند، امکان دارد که عربستان در یک پروژه امنیتی اطلاعاتی این افراد ربوده و آن‌ها را به رژیم صهیونیستی تحویل داده باشد.

دهقان ادامه داد: از طرف دیگر اخباری به گوش می‌رسد که سربازان آل سعود، حاجیانی که در اثر حادثه منا هنوز زنده بودن را در کیسه‌های مخصوص حمل جنازه قرار می‌دادند، که با این اقدام عملا موجب قتل عمدی حجاج شدند، همچنین برای اینکه پرده از توطئه پیچیده آن‌ها برای ربایش مسئولان ایرانی برداشته نشود، جنازه‌ها را در کانتینرها نگه داشته‌اند، تا بر اثر مرور زمان چهره آن‌ها تغییر پیدا کند.

صادقی: جمهوری اسلامی از حیثیت خود دفاع خواهد کرد/ایران گزینه‌های بسیاری درباره عربستان مورد نظر دارد

ضرغام صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به حادثه تأسف بار و خونین منا و جان باختن هزاران نفر از حجاج به‌ویژه صدها نفر از حجاج ایرانی، گفت:‌ این حادثه نشان‌دهنده بی کفایتی و بی عرضگی مقامات آل سعود در اداره مناسک حج است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:‌ از طرف دیگر مقامات عربستانی به جای عذرخواهی و جبران اشتباهات خود، دست به فرافکنی، عدم همکاری با کشورهای اسلامی و تبلیغات رسانه‌ای برای کاهش فشار در این رابطه کرده‌اند.

وی بر لزوم تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در باره حادثه منا تأکید کرد و گفت: این کمیته باید هر چه سریع‌تر متشکل از کشورهای اسلامی تشکیل شود، تا مقصران اصلی شناسایی و تصمیم مقتضی درباره نحوه اداره مناسک حج اتخاذ شود.

صادقی با بیان اینکه فاجعه منا ابعاد گسترده و بسیاری دارد، تصریح کرد: متأسفانه عربستان در این رابطه نه تنها با کشورها و حجاج همکاری نکرده، بلکه جسورانه مواضعی را در این حوزه گرفته، که این اقدامات نیازمند واکنش جدی از سوی ایران و کشورهای اسلامی است.

وی با اعلام اینکه عملکرد عربستان در بحث حجاج، مصداق بارز موذی‌گری است، افزود:‌ ما تردید نداریم که عربستان در بحث حادثه منا و اتفاقات پس از آن، رفتارهای شیطنت‌آمیز وموذی‌گرانه را انجام داده است.

عضو هیأت رئیسه مجلس، با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر عکس العمل سخت و خشن ایران علیه عربستان در صورت عدم انتقال اجساد جان باختگان به ایران، گفت:‌ هشت سال دفاع مقدس به همگان نشان داد که اگر کشوری بخواهد حرمت‌شکنی کند، جمهوری اسلامی به دفاع از حیثیت و شخصیت خود خواهد پرداخت و هر گزینه‌ای در این زمینه مورد نظر ایران است.

بذرپاش:شواهد رسیده نشان از عمدی بودن برخی اقدامات رخ داده دارد/ با کوچکترین تعرض و یا اقدامی با هدف عدم تحویل پیکرهای متوفیان برخورد خواهد شد

مهرداد بذرپاش در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه رژیم سعودی با مردم خود سالیان سال به بدترین صورت برخورد می کند و هیچ اقدامی در جهت تکریم حیثیت انسانی آنها انجام نمی دهد، گفت: این دولت فکر می کند که باید با سایر مردم دنیا و زائرین و حجاج سرزمین وحی بی شرمانه رفتار کند.

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه  عربستان نیازی به پاسخگویی در رابطه با مسئولیت های خود در رابطه با فاجعه احساس نمی کند، افزود: عربستان تصور نکند که هر گونه که دلش می خواهد می تواند تصمیم بگیرد و اقدام کند.

بذرپاش با تاکید بر اینکه با کوچکترین تعرض و یا اقدامی با هدف عدم تحویل پیکرهای متوفیان برخورد خواهد شد، ادامه داد: دولت و مجلس و تمام ملت ایران با تمام توان خود در مقابل هر گونه شیطنت آل سعود اقدام متقابل انجام خواهد داد.

وی با بیان اینکه بنابر اظهارات مقام معظم رهبری  نظام جمهوری اسلامی اجازه هتک حرمت به شهروندان خود را در هیچ جای دنیا نخواهد داد، اظهار داشت: ایران پیگیری حقوق متوفیان را وظیفه ذاتی خود می داند

این نماینده مردم با اشاره به اینکه آل سعود باید پاسخگوی اقدامات خصمانه خود باشد، افزود: شواهد رسیده نشان از عمدی بودن برخی اقدامات رخ داده دارد، هزینه های اختلاف در دربار سعودی بر دوش ملت مسلمان حاضر در آن سرزمین افتاده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دیکتاتوری رسانه ای که در عربستان وجود دارد با هزینه کردن دلار در سایر رسانه ها و کشورها دنبال می شود، تصریح کرد: عربستان حتی حاضر نیست تعداد متوفیان را به طور دقیق اعلام کند و هر رسانه ای اقدام به انتشار خبری خلاف نظر آنها کند آن رسانه را از سر راه بر می دارد.

یوسفیان ملا:ایران اهرم های لازم برای تنبیه آل سعود را در اختیار دارد

عزت الله یوسفیان ملا در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از بی کفایتی آل سعود در برگزاری مناسک حج و شهادت بسیاری از حجاج در چی این بی کفایتی، گفت: ادامه بی حرمتی آل سعود به ابدال مطهر حجاج واکنش های سخت از سوی ایران را به همراه خواهد داشت.

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ایران اهرم های لازم برای تنبیه و ادب عربستان را  اختیار دارد، افزود: ارتش ایران برای نابودی آل سعود تا دندان مسلح است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه بی حرمتی به ابدان مطهر حجاج از سوی آل سعود تبعات بدی برای این کشور به همراه خواهد داشت، تصریح کرد: به طور حتم در صورت هم مرز بودن ایران با عربستان تاکنون ایران برای بازگرداندن اجساد خود وارد عمل می شد.

وی با تاکید بر اینکه آل سعود با روحیه وحشی گری خود با حجاج برخورد کرده اند، گفت: مجامع بشری باید در قبال رفتار خلاف انسانی عربستان واکنش داشته باشد.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت، یادآور شد: متولیان حقوق بشر باید رفتارهای خلاف انسانی آل سعود را در خصوص حجاج پیگیری کنند.

سالک: جمهوری اسلامی ایران در برابر موذی گری های سعودی ساکت نخواهد نشست

احمد سالک در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت حادثه منا را جنایت بزرگی دانست و گفت: این فاجعه همه ملت های مسلمان به ویژه ملت شریف ایران را داغدار کرد از این رو باید عوامل این موضوع روشن شود که علت های اصلی حادثه چه بوده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه مسئولیت مستقیم جنایت منا به عهده حکام سعودی است، عنوان کرد: تمام تبعات و حوادثی که بعد از فاجعه منا رخ داد به عهده سعودی هاست اما با کمال تأسف حکام سعودی در یک توهم تکبر به سر می برند و حاضر به پاسخگویی نیستند.

وی افزود: ضروری است هرچه سریع تر کمیته حقیقت یاب با حضور کشورهای ذینفع، کنفرانس سران کشورهای اسلامی، سازمان ملل تشکیل شود و قوه قضاییه ایران نسبت به ارائه شکایت بین المللی اقدام کند.

سالک در ادامه به واکنش صریح امروز رهبری نسبت به اقدامات سعودی ها اشاره کرد و گفت: پیش از این مقام معظم رهبری در صحبت های خود آرامش را برای کار خواستند و ابتدا تلاش معظم له این بود که سعودی ها مسولیت فاجعه منا را بپذیرند اما وقتی نپذیرفتند اکنون باید از نمایش اقتدار جمهوری اسلامی استفاده کرد که ایشان نیز فرمودند ایران واکنش خشن و سختی خواهد داشت.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در مقابل اهمال سعودی ها ساکت نخواهد ماند، خاطرنشان کرد: صحبت های وزرای بهداشت و مفتی های سعودی که فاجعه منا را قضا و قدر الهی می نامند، پخش انیمیشن حجاج در عربستان به صورت توهین آمیز و مقصر دانستن حجاج ایرانی در فاجعه منا، نشان از موذی گری سعودی ها دارد که معظم له به آن اشاره کردند و جمهوری اسلامی ایران در برابر این موذی گری ها واکنش سختی نشان خواهد داد.

فولادگر: حکام سعودی موضع قاطع معظم له را جدی بگیرند/مسئولان سعودی کمکی برای نجات جان حجاج نکردند

حمیدرضا فولادگر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه زواری که به خانه خدا رفتند ضیوف الرحمان بودند که برای اعمال حج به محیط امن خانه خدا سفر کرده بودند، گفت: وظیفه ای بالاتر از خدمت به حجاج نیست اما حوادث امسال مکه نسبت به سال های گذشته بسیار زیاد بود که مشخص شد سعودی ها کمترین اهمیتی به جان مردم نمی دهد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در ادامه به دیده های شاهدان عینی اشاره کرد و یادآور شد: شنیده ها و دیده های شاهدان عینی نشان می دهد که مسئولان سعودی کمکی برای نجات جان حجاج نکردند و جان خیلی از آنها بعد از وقوع واقعه گرفته شد در حالی که ممکن بود بسیاری از آنها جان سالم به در ببرند و تلف نشوند.

وی افزود: مرحله بعدی بی توجهی حکام سعودی در انتقال مجروحین و جان باختگان بود که در این زمینه کمترین حرمت انسانی را قائل نشدند و طلباکارانه فرافکنی کردند همچنین به جای عذرخواهی به کشورهای اسلامی حمله می کنند که تمام این ها نشان می دهد شایستگی هدایت و اداره حج را ندارند.

فولادگر تأکید کرد: سعودی ها باید اجازه دهند گروه های حقیقت یاب از کشورهای اسلامی به محل حادثه بروند تا حقیقت ماجرا کشف شود که هرگونه مانع تراشی برای ورود این هیئات درست نیست.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نهم ادامه داد: اولین موضع رهبری در روز عید قربان بود که با آرامش درخواست همکاری حکام سعودی را داشتند و بعد که جلوتر رفتند در موضع گیری دوم گفتند عربستان باید عذرخواهی کند ولی وقتی واکنشی از سوی سعودی نشان داده نشد، اکنون لحن انقلابی و قاطعانه ای را استفاده کردند که عربستان سعودی باید به شدت آن را جدی بگیرد.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به موضع گیری قاطع رهبری در برابر بی توجهی های سعودی ها خاطرنشان کرد: اگر سعودی ها مواضع خود را ادامه دهند و همکاری و عذرخواهی نکرده و مسئولیت کار خود را نپذیرند طبق فرمایش رهبری جمهوری اسلامی ایران واکنش سخت و خشنی نشان خواهد داد.

قاضی پور:واکنش ایران در قبال زیاده خواهی آل سعود دیگر از روی برادری عالم اسلام نخواهد بود

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت، با تاکید بر اینکه واکنش ایران به بی حرمتی آل سعود به حجاج از این پس از روی برادری نخواهد بود، گفت: بی حرمتی به مقدسات اسلام و مسلمین تبعات بدی برای آل سعود به همراه خواهد داشت.

نادر قاضی پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه واکنش ایران به بی حرمتی آل سعود به ابدان مطهر حجاج از سوی عربستان واکنشی خشن خواهد بود، گفت: بی حرمتی به مقدسات اسلام و مسلمین تبعات بدی برای آل سعود به همراه خواهد داشت.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه تمام ملت ایران گوش به فرمان ولایت هستند، افزود: در صورتی که رهبر فرزانه ایران در نتیجه بی حرمتی آل سعود فرمان به مقابله با این کشور دهند همه گوش به فرمان هستیم.

وی ادامه داد: تاکنون رویکرد ایران به عربستان رعایت احترام بوده اما از این پس با ادامه روند فعلی رویکرد سختی در انتطار این کشور خواهد بود.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت، گفت: حق و حقوق حجاج جانباخته در فاجعه منا باید ازسوی آل سعود رعایت شود.

سبحانی‌نیا: ایران به هیچ وجه موذی‌گیری و جسارت مقامات آل سعود را بر نمی‌تابد

حسین سبحانی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به کارشکنی دولت آل سعود درباره انتقال پیکر مجروحان و جان باختگان منا، گفت:‌ به‌طور حتم بی‌کفایتی و بی لیاقتی عربستان در برگزاری مراسم حج برای تمام مسلمانان و کشورهای اسلامی واضح و مبرهن است.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:  افزون بر بی عرضگی مقامات سعودی در مدیریت مناسک حج و عدم تلاش مقامات و سربازان آل سعود در نجات حجاج مسلمان، شاهد هستیم که این کشور منحوس در انتقال جان باختگان نیز تعلل کرده و در این رابطه موانع بسیاری را ایجاد کرده است.

سبحانی‌نیا با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی به هیچ وجه موذی‌گیری و جسارت مقامات آل سعود را بر نمی‌تابد، گفت: کشورهای اسلامی یک بار برای همیشه باید درباره نحوه مدیریت مناسک حج تصمیم‌گیری کنند، البته نخست لازم است که کمیته حقیقت‌یابی برای بررسی ابعاد متخلف حادثه منا تشکیل شود.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی ایران منتظر عذرخواهی رسمی مقامات آل سعود نسبت به بی لیاقتی در اداره مناسک حج است، از طرف دیگر جمهوری اسلامی به دقت نحوه اقدامات صورت گرفته در رابطه با حجاج و انتقال جان باختگان را رصد می‌کنند و در تکرار اقدامات عربستان، ما پاسخ سخت و شدید به آن ها می‌دهیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: به طور حتم خویشتن‌داری جمهوری اسلامی نسبت به اقدامات عربستان علیه کشورهای اسلامی و ایران و ایجاد آتش نزاع و جنگ در منطقهو عملکرد این کشور در بحث حادثه منا حدی دارد، از این‌رو مقامات آل سعود بدانند که ایران پاسخ جسارت‌ها و بی احترامی ها رژیم سعودی را می‌دهد.

اسفنانی:براساس مقررات حقوق بین المللی می‌توان از دولت عربستان به دادگاه‌های بین المللی طرح دعوا کرد

محمدعلی اسفنانی در تشریح ابعاد حقوقی سوء مدیریت عربستان در روند اداره مناسک حج به خصوص فاجعه منا گفت: ناتوانی عربستان در اداره مناسک حج برای همه محرز شده است‌. اما موضوع بر سر آن است که وقتی برای فردی جهت ورود به کشوری ویزا صادر می‌شود مسئولیت حفظ جان آن تبعه از زمان ورود تا خروج از آن کشور با دولت پذیرنده اتباع بیگانه است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر از آنجا که حادثه منا در زمانی رخ داده است که زوار به صورت قانونی وارد عربستان شده و به انجام اعمال عبادی می‌پرداختند‌، مسئولان عربستانی به صورت مستقیم و از لحاظ حقوقی مسئول حفظ جان زائران به شمار می‌آمدند که به دلیل بی تدبیری و بی‌لیاقتی آنها چنین فاجعه ای رخ داده است.

سخنگوی کمیسیون حقوقی وقضایی مجلس با بیان اینکه دولت از لحاظ قضایی می‌تواند قصور مسئولان عربستان را مورد پیگیری قرار دهد‌، گفت: براساس مقررات حقوق بین المللی می‌توان از دولت عربستان به دادگاه‌های بین المللی طرح دعوا کرد چون اعتقاد ما بر این است که در عربستان جرمی به وقوع پیوسته و آنها در کمترین حد ممکن در انجام وظیفه‌اشان اهمال کرده‌اند.

اسفنانی ادامه داد: باید این اهمام در انجام وظیفه در محاکم عربستانی مورد قضاوت و بررسی قرار گیرد البته اگر اطمینانی به محاکم ایرانی وجود ندارد می‌توان این موضوع را از طریق دیوان لاهه مورد پیگیری قرار داد زیرا لازم است دادستان کل کشور به این موضوع ورود کرده و نسبت به دولت عربستان اعلام جرم کند.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس توضیح داد: براساس قواعد حقوق بین المللی دادگاه صالحه مسئول رسیدگی به جرم ارتکابی است حال در فاجعه منا ما بر این موضوع معتقدیم که قطعا جرمی رخ داده و باید در دادگاه صالحه مورد رسیدگی قرار گیرد.

اسفنانی در توضیح دلایلش برای وقوع جرم در فاجعه منا گفت: به طور مثال اگر راننده‌ای به دلیل بی‌احتیاطی منجر به فوت فردی شود،‌ باز هم مجرم می‌شود و محکوم به قتل غیرعمد است در مورد عربستان نیز در کمترین حد ممکن می‌توان گفت که بی‌احتیاطی و عدم رعایت مقررات رخ داده است به همین دلیل دولت و حکام عربستان مسئول مستقیم این فاجعه هستند و تقصیر بر گردن آنهاست.

وی با بیان اینکه کارگزاران عربستان در روند تامین امنیت حجاج بی‌توجهی کرده‌اند گفت: آنها شرایط لازم را برای امنیت زوار مهیا نکردند از این رو دادستان کل کشور می‌تواند شکایت کیفری را در دادگاه‌های عربستان از طریق قوه قضاییه ارائه و مورد پیگیری قرار دهد در صورتی که به این شکایت رسیدگی نشود و یا رسیدگی‌شان مورد قبول ما قرار نگیرد می‌توان آنرا از طریق مراجع بین المللی همچون دیوان دادگستری لاهه و یا دیوان دادرسی لاهه مورد پیگیری قرار داد.

اسفنانی با بیان اینکه دادستان به عنوان مدعی العموم باید از حقوق مردم دفاع کند گفت: در فاجعه منا ایرانیان با مجوز از ایران خارج شده و با چنین حادثه‌ای مواجه شده‌اند بنابراین دادستان باید از حق آنها دفاع کند و حمایت‌های لازم را از آنها انجام دهد.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در ادامه با تاکید بر لزوم پرداخت خسارات مادی به مجروحان و بازماندگان گفت: خسارات معنوی و دردی که به مردم وارد شده قابل جبران و فراموشی نیست شاید تنها دولت می‌تواند از حیث سیاسی روابطش را با عربستان کم کند.

وی افزود:به نظر بنده حق بود که دولت جمهوری اسلامی بلافاصله از سران کشورهای اسلامی درخواست جلسه اضطراری سازمان کنفرانس اسلامی را بدهد تا در این جلسه ضمن صدور قطعنامه ای در محکومیت این فاجعه بی‌تدبیری دولت عربستان مورد اشاره قرار گیرد.

وی با بیان اینکه سازمان کنفرانس اسلامی متعلق به کل مسلمانان جهان همچون کعبه است،‌ گفت: باید هیاتی متشکل از کشورهای اسلامی کمیته حقیقت یابی برای بررسی ابعاد فاجعه منا تشکیل دهند همچنین هیات دیگری باید عهده دار مناسک حج و یا نظارت بر روند انجام این مناسک باشد تا دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

عزیزی:عذرخواهی سعودی ها از حجاج و خانواده های آنها و پرداخت غرامت، کمترین کاری است

عبدالرضا عزیزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه پیش از این نیز سعودی ها با صهیونیست ها علیه مسلمانان هماهنگ شده بودند، گفت: قضایایی که در یمن، سوریه و عراق رخ داد حاکی از همدستی سعودی ها با صهیونیست ها بود که امروز در مکه مکرمه که حرم امن الهی است، شاهد آن بودیم.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در شرایطی که حجاج در گرمای بالای 50 درجه منا در حال پرپر شدن بودند، سعودی ها به آنها کمک نکردند و بسیاری از آنها در شرایطی که می توانستند نجات پیدا کنند، جان باختند.

وی افزود: در چنین شرایطی سعودی های با بولدوزر، اجساد را در کانتینرها ریختند که این مسأله نشان می دهد آنها بویی از انسانیت نبرده اند.

عزیزی ادامه داد: عذرخواهی سعودی ها از حجاج و خانواده های آنها و پرداخت غرامت، کمترین کاری است که باید انجام دهند اما انجام نمی دهند.

رئیس کمیسیون اجتماع مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: رفتار زننده سعودی ها بعد از فاجعه منا با مصدومان و کشته شدگان را حیوان با حیوان انجام نمی دهد از این رو مقام معظم رهبری بعد از توصیه هایی که با آرامش دادند و بی توجهی که از سوی عربستان شد، در نهایت واکنش قاطع و تندی نشان داده و امروز به عنوان فرمانده کل قوای جمهوری اسلامی ایران به دولت سعودی هشدار جدی دادند که واکنش سخت و خشنی خواهند داشت لذا لازم است سعودی ها هرچه سریع تر اقدام عاجل در زمینه سازماندهی وضعیت پیش آمده صورت دهند.

کوثری:برخی کشورهای اسلامی در فاجعه منا سکوت اختیار کرده‌اند چراکه وامدار عربستان سعودی هستند

اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بااشاره به سکوت برخی کشورهای اسلامی در خصوص فاجعه منا اظهار داشت: اگر کشوری به کشور دیگر وامدار باشد، زیر سلطه آن قرار می‌گیرد. هم اکنون مشاهده می‌کنیم که برخی کشورهای اسلامی در فاجعه منا سکوت اختیار کرده‌اند چراکه وامدار عربستان سعودی هستند.

وی ادامه داد: عربستان با پول خود این کشورها را زیر سلطه خود برده است، لذا هیچ حرف و عکس العملی از آنها نشان داده نمی‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس درباره سکوت سازمان‌های بین المللی و سازمان حقوق بشر دربرخورد با فاجعه منا گفت: سازمان‌های بین المللی نیز درباره فاجعه منا سکوت اختیار کرده‌اند، چراکه همیشه وامدار عربستان بوده‌اند و به همین خاطر هیچ وقت جرئت گفتن کلمه حق را ندارند.

کوثری با بیان اینکه مسئولان این کشورها خودفروخته و وابسته به عربستان هستند، تأکید کرد: کشورهای اسلامی باید سریعاً تشکیل جلسه داده و نسبت به فاجعه منا عکس العمل نشان دهند و موضع گیری کنند.

وی تصریح کرد: کشورهای اسلامی باید با همکاری یکدیگر به دنبال این حقیقت باشند که چرا عربستان از علل فاجعه منا به صحنه بین الملل و کشورهای اسلامی و کشورهایی که قربانی داده اند، گزارش نمی‌دهد و موضوع را دنبال نمی‌کند

نماینده مردم تهران در مجلس درباره سکوت سازمان‌های بین المللی و سازمان حقوق بشر دربرخورد با فاجعه منا گفت: سازمان‌های بین المللی نیز درباره فاجعه منا سکوت اختیار کرده‌اند، چراکه همیشه وامدار عربستان بوده‌اند و به همین خاطر هیچ وقت جرئت گفتن کلمه حق را ندارند.

کوثری با بیان اینکه مسئولان این کشورها خودفروخته و وابسته به عربستان هستند، تأکید کرد: کشورهای اسلامی باید سریعاً تشکیل جلسه داده و نسبت به فاجعه منا عکس العمل نشان دهند و موضع گیری کنند.

وی تصریح کرد: کشورهای اسلامی باید با همکاری یکدیگر به دنبال این حقیقت باشند که چرا عربستان از علل فاجعه منا به صحنه بین الملل و کشورهای اسلامی و کشورهایی که قربانی داده اند، گزارش نمی‌دهد و موضوع را دنبال نمی‌کند

 قادری:عربستان باید به خاطر اشتباهاتش مسئولیت فاجعه منا را بپذیرد

جعفر قادری در گفت‌وگو با خبرنگارخانه ملت، با اشاره به فاجعه منا، اظهار داشت: در جریان فاجعه منا اگر خیلی خوشبینانه هم به موضوع نگاه کنیم و بگوئیم که تعمدی از سوی دولت عربستان در کار نبوده، ولی بیشترین سوء مدیریت را از خود نشان داده‌ است.

وی با بیان اینکه امکانات خوبی در اختیار عربستان قرار دارد، بیان کرد: آن‌ها می‌توانستند با اعمال مدیریتی صحیح، مانع از رخ دادن این اتفاقات شوند و تعداد تلفات را به حداقل برسانند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رفتار دولت عربستان در قبال حاجیان چه از روی بی تدبیری باشد، چه از روی سوء مدیریت، بدترین شیوه برخورد را با حاجیان جهان اسلام، در پیش گرفته‌ است، متذکر شد: جائی که باید امن ترین نقطه دنیا باشد در معرض نا امنی قرار گرفته و طبیعی است که جهان اسلام از این نوع برخورد با حاجیان و سوء مدیریت عربستان بسیار خشمگین باشد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شواری اسلامی با بیان اینکه قطعا اگر بنا بر این باشد که با این رفتار عربستان برخورد کنیم، وضعیت عربستان وضعیت خوبی نخواهد بود، گفت: در حال حاضر عربستان در وضعیت خوبی قرار ندارد چون درگیر تنش‌های داخلی و جنگ‌‌های فرسایشی در سوریه، بحرین و یمن است و به همین دلیل امکانات وظرفیت‌های عربستان تحلیل رفته است.

قادری با بیان اینکه ایران این توانایی را دارد تا به گونه‌ای عمل کند که مشکلات عربستان تشدید شود ولی جمهوری اسلامی ایران همواره قصد داشته تا نقشی محوری و کلیدی در جهان اسلام را در جهان اسلام ایفا کند و تلاش می‌کند.

وی با بیان اینکه امیدوارم حساسیتی بین کشورها به وجود نیاید، اظهار داشت: عربستان باید به خاطر اشتباهات خودش مسئولیت قضیه را بپذیرد و شرایطی را ایجاد کند تا این بحث تبدیل به حساسیتی در جهان اسلام نشود و همچنین آلام و دردهای خانواده‌های داغدار تسکین یابد./

منبع خبر گزاری مجلس جمهوری اسلامی ایران

لینک خبر : http://icana.ir/Fa/News/285515

1 دیدگاه;

Top