خبرنگار تسنیم از اقلیم کردستان عراق گزارش می‌دهد(۲) فرار استاندار برکنارشده کرکوک به اربیل/ عقب‌نشینی حزب دمکرات از چاه‌های نفتی کرکوک

کرکوک

نیروهای پیشمرگ از هر دو میدان نفتی بای حسن و هاوانا عقب‌نشینی کرده‌اند و این میادین پس از سه سال بدون هیچ مقاومتی تحویل نیروهای عراقی شده است.

به گزارش خبرنگار تسنیم از اقلیم کردستان عراق، کرکوک همچنان ناآرام است و پیشروی نیروهای عراقی ادامه دارد. عراق بر بازگشت به مناطق پیش از ظهور داعش در سال ۲۰۱۴ تاکید دارد. مسئولین عالی کرد نیز بر کردستانی بودن این مناطق اصرار می‌ورزند اما اختلافاتی در جبهه برگزارکنندگان رفراندوم روی داده است و عرصه سیاسی، نظامی و رسانه ای اقلیم کردستان گویای وجود این اختلافات اساسی است. بعید است با چنین اختلافاتی بارزانی به اهداف رفراندومی خود دست یابد. عقلای کرد عراقی بار دیگر سران اقلیم را به بازگشت به میز مذاکرات با بغداد دعوت کرده‌اند.

بهداشت و درمان شهرستان چمچمال: ۱۰ کشته و ۳۷ زخمی، آمار تلفات نیروهای پیشمرگ

معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان چمچمال اعلام کرده است تا ساعت ۷ امروز ۱۰ پیشمرگ کشته و ۳۷ نفر دیگر زخمی شده‌اند. شیرزاد حسن اعلام کرده است با توجه به وضعیت کنونی کرکوک، چندین تیم پزشکی به این شهر اعزام شده‌اند. به گفته این مسئول شماری از مجروحان نبردهای امروز کرکوک به دیگر شهرهای اقلیم کردستان اعزام شده‌اند.

نشست فرماندهان عالی نظامی اتحادیه میهنی کردستان در کرکوک

با حضور لاهور شیخ جنگی مسئول دستگاه استخباراتی اتحادیه میهنی کردستان موسوم به زانیاری، وستا رسول فرمانده ستاد عملیات جنوب کرکوک و آسو مامند مسئول شاخه کرکوک این حزب نشست فرماندهان عالیرتبه نظامی اتحادیه میهنی کردستان در شهر کرکوک برگزار شد. این نشست با هدف بررسی آخرین وضعیت امنیتی کرکوک برگزار شده است.

عقب‌نشینی حزب دمکرات کردستان عراق از چاه‌های نفتی کرکوک

ریبوار طاها عضو پارلمان عراق از فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان اعلام کرده است که علی‌رغم تبلیغات فراوان حزب دمکرات کردستان عراق، نیروهای پیشمرگ وابسته به این حزب از هر دو میدان نفتی بای حسن و هاوانا عقب‌نشینی کرده‌اند. نیروهایی که مدت سه سال این میادین را در اختیار داشتند بدون هیچ مقاومتی تحویل نیروهای عراقی شده است.

ادعای اعزام شمار زیادی از نیروهای پیشمرگ به کرکوک

مسئول روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان اعلام کرده است که شمار زیادی از نیروهای زیره وانی (نیروهای حزب دمکرات کردستان عراق) به منطقه کرکوک اعزام شده‌اند. هلگورد حکمت گفته است پس از آنکه چندین منطقه تحت کنترل نیروهای پیشمرگ به تصرف نیروهای حشد شعبی درآمده است شمار زیادی از نیروهای پیشمرگ با هدف کنترل مجدد این مناطق به کرکوک اعزام شده‌اند. وی ادعا کرده است که این نیروها وابسته به وزارت پیشمرگ اقلیم بوده و از وزارت داخله فرمان خواهند گرفت. شمار نیروهای زیره وانی در اقلیم کردستان ۶۰ هزار نفر اعلام شده است.

فرار استاندار برکنارشده کرکوک به اربیل

آراس شیخ جنگی از شخصیت‌های شناخته‌شده اتحادیه میهنی کردستان اعلام کرده است که نجم‌الدین کریم استاندار برکنارشده کرکوک به اربیل گریخته است. وی در اظهاراتی مسعود بارزانی و نجم‌الدین کریم را مسئول وضعیت کنونی کرکوک معرفی کرده است. شیخ جنگی از عملکرد رسانه‌ای حزب دمکرات کردستان عراق هم انتقاد کرده است که محرک آغاز جنگ کرکوک بوده‌اند. وی همچنین گفته است که پیشتر پیام حکومت عراق را در خصوص کرکوک دریافت کرده و حتی در نشست دیروز احزاب حاکم اقلیم کردستان با حضور رئیس‌جمهوری عراق بدین موضوع هم پرداخته شد. آراس شیخ جنگی در عین حال اعلام کرده است که مسئولین عالی حکومت عراق به آنها اطمینان داده‌اند که نیروهای عراقی در کرکوک ماندگار نخواهند بود.

اتهام‌زنی وزارت پیشمرگ اقلیم به فرماندهان نظامی اتحادیه میهنی کردستان

فرماندهی کل نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است شماری از فرماندهان اتحادیه میهنی کردستان در کرکوک در پیشروی نیروهای عراقی سهیم بوده‌اند. در این اطلاعیه ضمن متهم کردن اتحادیه میهنی کردستان گفته شده است که مناطق کنترل شده توسط نیروهای عراقی بر اساس توافق صورت‌گرفته با این حزب بوده است. فرماندهی کل نیروهای پیشمرگ همچنین از آمریکا انتقاد کرده است که در جنگ علیه داعش، ارتش و نیروهای حشد شعبی را به سلاح‌های پیشرفته تجهیز کرده‌اند در حالیکه نیروهای پیشمرگ در مقابله با تروریست‌های داعش فاقد تسلیحات سنگین و کارآمد بوده‌اند.

ساکنین کرکوک منازل خود را ترک می‌کنند

شرایط کنونی کرکوک و آغاز درگیری‌های نیروهای عراقی با نیروهای وابسته به احزاب اقلیم کردستان ساکنین کرکوک را به ترک منازل مسکونی خود واداشته است. گفته می‌شود شماری دیگر از ساکنین کرکوک از این اقدام ممانعت کرده و درخواست ماندن در شهر و مقاومت را مطرح کرده‌اند. منطقه رحیم‌آباد که به دروازه شهر مشهور است با اوج ترافیک روبرو است و نیروهای داوطلب کرد هم از این اقدام ساکنین کرکوک جلوگیری می‌کنند اما ازدیاد مردم باعث شده است که اقدام آنها در جلوگیری از ترک شهر موفق نباشد.

نیروهای پ.ک.ک در کرکوک مستقر شده‌اند

نیروهای وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه در منطقه عرفه شهر کرکوک مستقر شده‌اند. حضور این نیروها پس از آن بوده است که نظامیان عراقی و نیروهای حشد شعبی به منطقه مذکور در شهر کرکوک رسیده‌اند. گفته می‌شود که تقابل آتش در میان این نیروها صورت گرفته است.

خورماطو توسط نیروهای حشد شعبی کنترل شد

معاون شاخه توزخورماطوی اتحادیه میهنی کردستان اعلام کرده است شهر خورماطو از سوی نیروهای حشد شعبی کنترل شده و ساکنین کرد این شهر هم آواره شده‌اند. حسن بهرام اعلام کرده است که امروز دوشنبه این شهر سقوط کرده است.

خانه وزیر سابق پیشمرگ در کنترل نیروهای عراقی

خانه جعفر شیخ مصطفی وزیر سابق پیشمرگ و فرمانده کنونی واحدهای ۷۰ اتحادیه میهنی کردستان در شهر کرکوک که در زمان صدام متعلق به علی حسن مجید بوده است از سوی نیروهای حشد شعبی کنترل شده است. گفته می‌شود این خانه مرکز کنترل فرماندهی این نیروها در کرکوک بوده است.

داقوق در کنترل نیروهای عراقی

در ادامه پیشروی نیروهای عراق، شهر داقوق از سوی نیروهای حشد شعبی کنترل شد. داقوق در ۴۴ کیلومتری جنوب کرکوک یکی از مناطق مورد منازعه است که اکراد، اعراب و ترکمن ها را در خود جای داده است. شمار ساکنین این شهرستان ۶۰ هزار نفر و دارای سه بخش لیلان، تازه و رشاد و ۱۰۰ روستا است.

بخش قره تپه به کنترل نیروهای عراقی درآمد

شبکه خبری nrt در خبری اعلام کرده است که بخش قره تپه توسط نیروهای عراقی تصرف و از کنترل نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان خارج شده است.

یک فرمانده پیشمرگ: ۲۰ پیشمرگ در اسارت نیروهای عراقی هستند

یکی از فرماندهان حزبی نیروهای پیشمرگ اعلام کرده است که ۲۰ نفر از نیروهای آنان در شهر توزخورماطو به اسارات نیروهای حشد شعبی درآمده‌اند.

عضو کرد پارلمان عراق: نیروهای احزاب حاکم اقلیم از کرکوک خارج شده‌اند

یکی از نمایندگان کرد پارلمان عراق از حزب اتحادیه میهنی کردستان اعلام کرده است که نیروهای دو حزب حاکم اقلیم کردستان از شهر کرکوک عقب‌نشینی کرده‌اند. محمد عثمان به شبکه کوردسات نیوز گفته است که وی اکنون در شهر کرکوک حضور دارد و نیروهای امنیتی اعم از پلیس و کلیه نیروهای وابسته به احزاب دمکرات کردستان و اتحادیه میهنی از شهر خارج شده‌اند.

فرار نیروهای وابسته به حزب دمکرات کردستان عراق به سوی اربیل

نیروهای وابسته به حزب دمکرات کردستان عراق از مرکز شهرستان دوبز عقب‌نشینی کرده و به سوی اربیل گریخته‌اند. در حال حاضر در این شهر نیروهای وابسته به اتحادیه میهنی کردستان حضور دارند. سیروان محمد مسئول کمیته دوبز اتحادیه میهنی کردستان با اعلام این خبر به سایت snn گفته است که نیروهای عراقی تاکنون وارد شهر دوبز نشده‌اند.

آشفتگی رسانه‌های وابسته به بارزانی

فعالیت‌های رسانه‌ای حزب دمکرات کردستان عراق و آتش‌افروزی جنگ کرکوک حتی صدای اتحادیه میهنی کردستان را به عنوان متحد رفراندومی بارزانی هم درآورد. در فعالیت‌های شبکه‌های کردستان ۲۴ و روداو ناهماهنگی آشکار دیده می‌شود. شبکه روداو اعلام کرده است که ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا از هماهنگی تحرکات امروز خبر داده است و در مقابل، شبکه کردستان ۲۴ در خبری اعلام کرده است که ائتلاف بین‌المللی هیچ‌گونه هماهنگی با آنچه که در کرکوک می گذرد نداشته است.

ادامه دارد … 

موضوعات مرتبط

Top