هدایت‌کننده حمله به سفارت عربستان ‘در تهران بازداشت شده است

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سحنگوی قوه قضاییه ایران می‌گوید فردی که “بعضی از دستورات” حمله به سفارت عربستان را صادر کرده، در تهران بازداشت شده است.به گفته آقای اژه‌ای این فرد که نامی از او برده نشده، ده سال قبل از یکی از دانشگاه‌های شمال ایران اخراج شده و “از عناصر فعال دفتر تحکیم وحدت محسوب می‌شده که البته برخی از دروس طلبگی را نیز به صورت غیر حضوری خوانده است” منبع خبر بی بی سی


  •  محسنی اژه‌ای، سحنگوی قوه قضاییه ایران می‌گوید فردی که “بعضی از دستورات” حمله به سفارت عربستان را صادر کرده، در تهران بازداشت شده است.

به گفته آقای اژه‌ای این فرد که نامی از او برده نشده، ده سال قبل از یکی از دانشگاه‌های شمال ایران اخراج شده و “از عناصر فعال دفتر تحکیم وحدت محسوب می‌شده که البته برخی از دروس طلبگی را نیز به صورت غیر حضوری خوانده است”.

سخنگوی قوه قضاییه ایران گفته است که انگیزه و ارتباطات این فرد و این که “آیا همه تخریبها توسط وی و افراد زیرمجموعه‌اش یا افراد دیگری صورت گرفته است”در حال بررسی است.

پیشتر معاون وزیر کشور ایران از دستگیری “عامل بیرونی” تعرض به سفارت عربستان در خارج از ایران و انتقال او به داخل کشور خبر داده بود.

به دنبال حمله به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری سعودی در مشهد در اعتراض به اعدام یک روحانی شیعه در عربستان، این کشور و تعدادی دیگر از کشورهای حامی آن روابط خود با ایران را محدود و یا قطع کردند.

مقام‌های ارشد ایران از حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران انتقاد یا آن را محکوم کرده‌اند.

‘نفوذ دشمن’

سخنگوی قوه قضاییه ایران امروز گفت که در رابطه با حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران ۱۰۰ نفر بازداشت شده‌اند اگر چه به گفته وی برخی از این افراد آزاد شده‌اند.

به گفته آقای محسنی‌اژه‌ای، برخی از افرادی که در مقابل سفارت عربستان سعودی در تهران اجتماع کرده بودند “انگیزه ضدانقلابی و مجرمانه نداشتند” بلکه این گروه متشکل از افرادی بودند که احساسات آنها به دلیل برخی از اقدامات عربستان مانند “حمایت از داعش و حادثه منا” جریحه‌دار شده بود.

این مقام قضایی ایران در عین حال به گروه دومی که در مقابل سفارت بوده‌اند اشاره کرده و گفته است که “این افراد مظنون هستند که آیا باانگیزه آتش‌زدن و ورود به سفارتخانه تجمع را انجام داده بودند و یا بین آنها دشمن نفوذ کرده بود” و تاکید کرده است که “شواهدی وجود دارد که دشمن در این ماجرا دست داشته و برای سوءاستفاده از عناصری استفاده کرده است.”

 

 

برچسب ها :

موضوعات مرتبط

Top