شایع ترین بیماری های دهان و دندان

شایع ترین بیماری های دهان و دندان

مجله سلامتی راستینه بارها و بارها به پوسیدگی دندان و ناراحتی لثه که از شایع ترین بیماری های دهان و دندان در کشورمان محسوب می شوند پرداخته است.

 

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

متاسفانه پوسیدگی دندان نوعی بیماری میکروبی ست که به علت مراقبت نکردن صحیح از دندان ها و نفوذ نوعی باکتری در دندان به وجود می آید.

در دندان مستعد پوسیدگی به دلیل رعایت نکردن بهداشت و مصرف مواد غذایی نامناسب مانند مواد قندی، زمینه ی خوبی برای رشد باکتری ایجاد می شود که در نهایت باعث بروز بیماری می گردد.

 

التهاب و بیماری لثه

التهاب و بیماری لثه

التهاب و ناراحتی لثه نیز دومین بیماری شایع در کشور است و این بیماری می تواند به بافت های نگه دارنده ی دندان آسیب وارد کرده و باعث نابودی دندان شود. ثابت شده است بیماری لثه به عنوان کانون میکروبی زمینه ساز یا تشدید کننده بسیاری از بیماری ها به خصوص بیماری های قلبی عروقی ست. اگرچه در چند سال اخیر اقدامات موثری در جهت جلوگیری از بروز بیماری های دهان و دندان انجام شده است اما آمار افراد مبتلا به بیماری های دهان و دندان روز به روز افزایش می یابد.

رعایت نکردن بهداشت، نبود نگرش مثبت برای حفظ سلامت دهان و دندان و نا آشنایی با اصول پیشگیری از بیماری های دهان و دندان از مهمترین دلایل شیوع پوسیدگی دندان است.

همراهان ارجمند راستینه، مطالب خوراکی های مضر برای سلامت دندان ها، غذاهای مفید برای سلامت دندان ها و سفید کردن دندان ها را در گذشته مطالعه کرده اند. امید آنکه با اصلاح سبک زندگی، برقراری عادات مناسب بهداشتی و تغذیه ای بتوانیم از بروز بیماری های دهان و دندان جلوگیری کنیم.

 

مراجعه به دندانپزشک

سخن پایانی

محققان می گویند ارتباط مستقیمی بین بیماری لثه ، دهان و دندان و مشکلاتی مانند دیابت، بیماریهای تنفسی، قلبی، مغزی و تولد کودکان نارس و کم وزن وجود دارد. براین اساس توصیه می شود برای پیشگیری توجه ویژه ای به بهداشت دهان و دندان داشته باشید و کودکان را از سنین پایین به مسواک زدن عادت دهید. بعد از ۲ سالگی نیز به طور مرتب و سالانه به دندان پزشک مراجعه کنید تا در صورت بروز بیماری لثه و یا هر نوع مشکلی بتوان با تشخیص سریع، آن را درمان کرد. عفونت های حاد دهانی در افرادی که لثه های حساسی دارند یا به بیماری لثه مبتلا هستند، می تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی شود و زمینه ساز بیماری باشد.

برچسب ها : , ,

موضوعات مرتبط

Top