آیا داروهای شما باعث می شوند توانایی رانندگی شما مختل شود؟Do your medications cause your ability to drive? Add a comment

آیا مصرف قرص خوابی که شب گذشته مصرف کرده اید، رانندگی در روز را برای شما سخت تر کرده است؟ در مورد داروهای قلب چه اطلاعاتی دارید؟ یا داروهای ضد افسردگی جدید؟
تحقیقات جدید نشان می دهند که بسیاری از افرادی که داروهای تجویزی مصرف می کنند نمیدانند که داروهای آنها می توانند توانایی آنها در رانندگی را مختل کنند.

خواب آلودگی در رانندگی

دکتر آلن منش، که یافته های این پژوهش را بررسی کرد، اشاره کرد، “اکثر افراد از عوارض بالقوه خطرناک آرامبخش ها و مسکن ها آگاه هستند، اما داروهای دیگر همچون بعضی از آنتی هیستامین ها، برخی از داروهای ضد افسردگی، بعضی از داروهای فشار خون، آرامبخش های عضلانی و حتی محرک ها، میتوانند توانایی در رانندگی را تحت تاثیر قرار دهند”.

منش که مدیر بخش پزشکی در بیمارستان پلینووی در نیویورک است، افزود: این یافته ها هم کاربرد پزشکی و هم قانونی دارند.

منش خاطرنشان کرد: “به طور معمول پذیرفته نمیشود که راننده ای که تحت تاثیر خوردن چیزی بوده است ممکن است مواد غیر قانونی مصرف نکرده باشد. این رانندگان می توانند به خاطر داروهای تجویزی و همچنین داروهای بدون نسخه متهم شوند.” این مطالعه جدید به سرپرستی رابین پولینی، از مرکز تحقیقات کنترل ضایعات در دانشگاه ویرجینیای غربی انجام شد.

تیم منش در گزارش اول نوامبر در مجله مطالعات الکل و مواد مخدر، اطلاعات سال های ۲۰۱۳-۲۰۱۴ را از نظرسنجی ملی تصادفات جاده ای پیگیری کردند. این نظرسنجی از بیش از ۷۴۰۰ راننده در ۶۰ محل در سراسر ایالات متحده در مورد استفاده از داروهای فعلی که مصرف میکردند، پرسیده شد.

تقریبا ۲۰ درصد از رانندگان، استفاده اخیر از داروهای تجویزی را که می توانستند توانایی آنها را در رانندگی بی خطر را تحت تاثیر قرار دهند، گزارش دادند.

بسیاری از آنها گفتند که از این عوارض جانبی احتمالی آگاه نبودند، هرچند داروها هشدارهایی روی برچسب ها داشتند و بیماران باید هشدارهایی از پزشک یا مسئول داروخانه دریافت کرده باشند.

به عنوان مثال، ۱۴ درصد از افرادی که آرامبخش مصرف میکردند گفتند که آنها یا برچسب هشدار را نخوانده اند و یا پزشک یا داروساز آنها راجع به خطر رانندگی در هنگام مصرف این دارو مشاوره نداده بودند.

این تحقیق نشان داد، همین مسئله برای ۱۵ درصد از افرادی که مسکن های حاوی مواد مخدر مصرف می کردند صدق میکرد، ۴۲ درصد از آنها داروی محرک مصرف میکردند و ۳۷ درصد از آنها داروهای ضد افسردگی مصرف میکردند.

بر طبق نظر تیم پولینی، مشخص نیست که آیا بیماران هرگز هشدار دریافت نکرده اند و یا فقط اخطاری که دریافت کرده بودند را فراموش کرده بودند. رانندگان به طور معمول تصور می کردند برخی از داروها نسبت به برخی دیگر بیشتر احتمال دارد که باعث کاهش توانایی در رانندگی شوند.

این مطالعه نشان داد که داروهایی که برای کمک به خواب مصرف میشوند بیشتر با رانندگی ناامن مرتبط بوده اند و رانندگان احتمال این داروها را برای منجر شدن به تصادف یا اتهامات جنایی بیشتر به حساب می آورند.

 

مصرف دارو

موضوعات مرتبط

Top