گر دولت پاسخ عوام‌فریبی‌ درباره «هوا» را ندهد مجلس ورود می‌کند/ آلودگی هوا غیرقابل تحمل است

مسعود میرکاظمی نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم توجه و رسیدگی به وضعیت شدید آلودگی هوای کلانشهرها به ویژه شهر تهران، اظهار داشت: مسئولان دولتی مدعی شده بودند که با اصلاح بنزین و وارد کردن بنزین یورو ۴، هوا را بهتر کرده‌اند؛‌ ولی در پیگیری مجلس به این نتیجه رسیدیم که اصلا بنزین یورو ۴ نیست.

وی افزود: آنچه در دولت قبل در کلانشهرها توزیع می‌شد بنزین یورو ۴ بود که فقط پالایشگاه امام خمینی شازند آن را تولید می‌کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: این بنزین هم برای اکتان‌سازی مصرف می‌شود سپس به دنبال آن گفتند ما از خرداد ماه می‌خواهیم بنزین یورو ۴ وارد کنیم؛ علی‌رغم اینکه سازمان ملی استاندارد مسئول کنترل کیفیت شده بود،‌ متأسفانه تا این تاریخ هیچ گزارشی مبنی بر کیفیت یورو ۴ از این سازمان به مجلس شورای اسلامی نرسید.

میرکاظمی خاطرنشان کرد: گزارش های به دست رسیده حاکی از این است که دلال‌هایی پیدا شدند که با قیمت بالا بنزینی وارد کشور کردند که نه تنها یورو ۴ نیست بلکه بسیاری از محموله‌های آن در کشور ممنوع‌التوزیع است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: متأسفانه وجود افراد سیاسی بر مسند بعضی از سازمان‌ها مانند سازمان حفاظت از محیط زیست سبب شده است که نه تنها کارایی آن سازمان از دست برود بلکه مورد نگرانی و نارضایتی کارمندان آنجا هم شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بکارگرفتن  افراد در سازمان محیط زیست به سبب به کار گرفتن افراد بر مبنای باندی و سیاسی و نه شایسته‌سالاری، ادامه داد: باعث تاسف است که در سازمانی افرادی با تحصیلات عالی زیر نظر افرادی بی سواد و کم سواد هستند که فقط در باند آنها بوده‌اند. اینکه افراد وابسته به دولت می گویند بنزین وارد کرده‌اند و هنوز سازمان‌های نظارتی تاکنون گزارشی به مجلس شورای اسلامی نداده است نیز بحث دیگری است.

میرکاظمی با ابراز تاسف از آلودگی شدید پایتخت، تاکید کرد: آنچه که امروز ما شاهد آن هستیم یک هوای آلوده و آلوده‌تر از گذشته است و این نشان دهنده این است که آنچه در گذشته آنها به دروغ ادعا می‌کردند متأسفانه واقعیت نداشت و باعث رسوایی این دولت شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس یادآور شد: اگر دولت پاسخی برای ادعاهای قبلی خود نداشته باشد باعث رسوایی آن است و دادستان سابق کشور که امروز قائم‌مقام قوه قضائیه است اعلام کرد که اگر ادعاهای آنها نادرست باشد برای آنها پیگرد دارد. امروز وقت آن است که عدالت برقرار شده و عملکرد آنها مورد پیگرد قرار گیرند. افرادی به دروغ مطالبی را مطرح کردند که امیال سیاسی خود را دنبال کنند.

این نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در این میان نقش مجلس بسیار مهم است. در درجه اول مجلس باید از رئیس‌جمهور به خاطر کم‌کاری و عدم توجه سازمان حفاظت محیط زیست سوال کند یا سازمان حفاظت محیط زیست را با وزارتخانه‌ای دیگر ادغام کند که وزیر آن پاسخگو باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: چندی پیش یک بحث جدی در این خصوص صورت گرفت که سازمان محیط زیست با وزارت جهاد کشاورزی ادغام شود و وزیر جهاد کشاورزی که مسئول جنگل‌ها و مرتع است پاسخگوی مسائل محیط زیست باشد. در کمیسیون مجلس شورای اسلامی هم مباحث کشاورزی، آب و محیط زیست با هم است و در قالب یک کمیسیون مطرح می‌شوند. لذا این مباحثی است که در مجلس مطرح است و باید ببینیم که عکس‌العمل دولت در مقابل این مسئله چیست.

میرکاظمی در خاتمه تاکید کرد: در خصوص این خلاف واقع گفتن‌ها و عوام فریبی‌هایی که برخی از افراد دولت در خصوص آلودگی هوا داشتند اگر تصمیم جدی گرفته نشود حتما مجلس یا با بحث سوال از رئیس‌جمهور یا ادغام سازمان محیط زیست با دیگر وزارتخانه‌ها، وارد می‌شود.

Top